هتل ساعتی مکه - آکا

 


کمتر کسی است که نداند بزرگترین ساعت دنیا ساعت بیگ بن لندن است که از سال ها پیش شناسه این شهر به حساب می آید. اما این روزها، عربستان هم با نمادی مشابه بیگ بن، توانسته است خود را در رده کشورهایی که بزرگترین ساعت های دنیا در آنها نصب شده جا دهد. با ساعت غول پیکری که روی دومین برج بلند جهان و درست در مقابل خانه خدا قرار گرفته است. ساعتی با ابعاد 43 متر در 43 متر که امسال افتتاح شد.


 

 

 

 بزرگی این ساعت به اندازه‌ای است که از فاصله حدودا 30 کیلومتری می‌توان آن را مشاهده و ساعت دقیق به وقت مکه را تشخیص داد.

در زمان‌های پنجگانه نماز 21 هزار لامپ سفید و سبز این ساعت به نشانه زمان اقامه نماز روشن می‌شود. پیمانکار این ساختمان، گروه شرکت‌های بن لادن بوده که موسس آن محمدبن لادن پدر اسامه‌بن‌لادن رهبر القاعده است.

هتل ساعتی مکه - آکا

هتلی درون ساعت!

جام جم درباره ویژگی های این برج ساعتی می نویسد: ویژگی برج 600 متری ساعت پادشاهی مکه (royal clock) البته فقط مختص ساعت عجیب و غریب آن نیست. این ساعت و برج آن بخشی از یک مجموعه هتل 7 ستاره است که یک میلیون و 500 هزار متر مربع مساحت دارد و می‌تواند یکصد هزار مسافر را در خود جای دهد.

بزرگ ترین طبقه مسکونی این هتل در ارتفاع 450 متری قرار دارد. در ساخت این ساعت بیش از میلیون قطعه موزائیک و شیشه رنگی به کار رفته است و گفته می‌شود هزینه ساخت این ساعت و برج آن بیش از 3 میلیارد دلار بوده است.در این برج همچنین یک نمازخانه بسیار بزرگ با گنجایش 10هزارنفر احداث شده است.

مسوولان سعودی امیدوارند از این به بعد 1/5 میلیارد مسلمان ساعت‌های خود را به‌جای گرینویچ با ساعت مکه تنظیم کنند، این در حالی است که در طول 125 سال گذشته دهکده گرینویچ در انگلیس به دلیل موقعیت جغرافیایی آن به عنوان مبدا تعیین زمان پذیرفته شده بود.

هتل ساعتی مکه - آکا

ساعت مزاحم

ساخت برجی به این بزرگی درست در کنار خانه خدا گمانه‌های دیگری را نیز به ذهن متبادر می‌کند. در حالی که تمام دنیا مکه را به خاطر وجود کعبه در آن می‌شناسند، اکنون بسیاری از نگاه‌ها ممکن است به جای کعبه متوجه برج ساعت مکه شود.

احداث برج 600 متری مشرف به خانه کعبه و هتل‌های غول پیکر در کنار آن، قبله مسلمین را کاملا در احاطه خود قرار داده است.

هرچند عظمت معنوی خانه کعبه به‌اندازه‌ای است که هیچ ساختمان بشری نمی‌تواند بزرگی آن را در چشم انسان کوچک کند، احداث مجموعه‌های بزرگ در اطراف کعبه این احتمال را تقویت می‌کند که طراحان آن، می‌خواهند کعبه و مظاهر آن کمتر و کمتر دیده شود. خدا کند این تصور درست نباشد.


گروه گردشگری تبیان- الهام مرادی

منبع : tebyan.net

تبلیغات