مسجد نگارا به عنوان مسجد ملی مالزی با 52 هزار متر مربع فضای سبز و گنجایش 15 هزار نمازگزار در قلب شهر کوالالامپور واقع شده است.

نماد استقلال مالزی

سال 1957 میلادی پیشنهاد ساخت مسجد نگارا به عنوان سمبل استقلال مالزی در محافل دولتی تازه استقلال یافته مالزی مطرح شد . این طرح با مخالفتهایی از درون لابی های تحت نفوذ انگلیس روبرو شد اما سرانجام  به شکرگزاری استقلال مالزی از استعمار انگلیس به عنوان مسجد نگارا نامگذاری شد.

نماد استقلال مالزی

پس از اعلام استقلال مالزی از استعمار انگلیس در 31 اوت 1957 میلادی تغییرات زیادی در مسیر شکوفایی این کشور در عرصه های مختلف اجتماعی فرهنگی و اقتصادی پدید آمد که این تغییرات تأثیر مستقیمی در معماری بناهای مالزی و همچنین نامگذاری آنها داشت .  

نماد استقلال مالزی

طراحی این بنای زیبای اسلامی را سه نفر از معماران انگلیسی و مالایی به نامهای "هوارد آشلی"، "هشام البکری" و "بحرالدین کسیم" بعهده گرفتند و کار ساخت مسجد در سال 1965 میلادی به اتمام رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، در معماری این بنا که با مصالح سیمانی پایه ریزی شده، نمادهایی از مالزی تازه استقلال یافته در دهه 60 میلادی به وضوح به چشم می خورد.

نماد استقلال مالزی

سقف شبستان اصلی این مسجد که بصورت ستاره ای با 18 مرکز تقاطع به رنگ آبی پی ریزی شده به همراه تک مناره این مسجد با ارتفاع 73 متر از مشخصه های اصلی به شمار می آید. سقف این مسجد با الهام از یک چتر باز در بالای سر نمازگزاران از دیگر شاخصهای منحصر بفرد در معماری مسجد ملی مالزی است.

این مسجد 45 ساله بارها نوسازی شده، مهمترین آن سال 1987 میلادی بود که سقف صورتی رنگ آن با کاشیهای آبی و سبز به صورت کنونی در آمد.

بکارگیری طرح ها و نقوش اسلامی همراه با خطوط زیبای آیات قرآن و هنر نمایی هنرمندان اسلامی در تزئین دیوارهای مسجد فضایی روح بخش را برای نمازگزاران ایجاد کرده است.

نماد استقلال مالزی

در نزدیکی این مسجد محلی به نام "ماکام پهلوان" به معنی "قهرمانان مسلمان" قرار دارد که یادآور 7 سیاستمدار مسلمان مالزی است که برای استقلال و آزادی مالزی تلاش فراوان کردند و هفت گوشه اصلی سقف ستاره ای شکل شبستان مسجد نیز به نام این هفت نفر بنا شده است.

نماد استقلال مالزی

این مسجد در نزدیکی ایستگاه قدیمی راه آهن کوالالامپور، باغ پرندگان، باغ پروانه ها و موزه هنرهای اسلامی و در یکی  از محله های قدیمی و زیبای کوالالامپور واقع است.

از ابتدای راه اندازی مسجد نگارا تا کنون 12 امام جماعت در محراب این مسجد به ادای فریضه نماز پرداخته اند.


گروه گردشگری تبیان

منبع : tebyan.net


تبلیغات