روزهای سیاهپوشی بهبهان - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد روزهای سیاهپوشی بهبهان ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

روزهای سیاهپوشی بهبهان
روزهای سیاهپوشی بهبهان
,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 

مراسم ماه محرم در بهبهان هزار رنگ و هزار شکل دارد. محرم‌بازی، علی اصغرک، سیاه پوشی دیوارها، حجله قاسم، مشعل‌گردانی، نقش‌گردانی، سقایی، شو شوروزی و... اینها فقط گوشه ای از آیین‌هایی است که بهبهانی ها در ماه محرم برپا می کنند و یک ماه با آن ها عزادارند.

 

محرم بازی

چند روز قبل از ماه محرم کودکان محله‌ها دور هم جمع می‌شوند و چوبی وسط میدان محل می‌گذارند و دور آن جمع می‌شوند. یکی از آن بچه‌ها شروع به نوحه‌خوانی می‌کند و بقیه سینه می‌زنند. آن‌ها با این کار به استقبال ماه محرم می‌روند و نام این مراسم را محرم بازی می گذارند.

بچه‌ها هم چنین یک عروسک به عنوان نماد علی اصغر درست می کنند و نام آن را "علی اصغرک" می گذارند. آنها عروسک را دم خانه‌ها می‌برند تا از صاحب خانه نذری یا هدیه‌ای دریافت کنند و از مجموع این پول‌ها خرج برنامه‌های خود می‌کنند و علم و پارچه می‌خرند. این برنامه‌ها چند روز قبل از ماه محرم برگزار می‌شوند.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 

حجله قاسم

در شب عاشورا برنامه حجله قاسم اجرا می‌شود. شب عاشورا در بهبهان "شو شوروزی" گفته می‌شود. مردم در این شب تا صبح بیدارند و در محل‌های عزاداری تا ساعت یک بامداد برنامه سینه‌زنی و عزاداری برپاست و بعد از آن مردم در امام‌زاده‌های مشهور شهر که شامل امام‌زاده حیدر، شاه فضل و شاه میرعلی حسین است، جمع می‌شوند و هیات به هیات و محله به محله به این امام‌راده‌ها می‌روند و هر کدام به نوبت ربع ساعت عزاداری می‌کنند.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 

چراغی روشن است

مشعل‌گردانی هم در این روزها انجام می‌شود و مشعلی که پنج شعله دارد بین عزاداران گردانده می‌شود. گفته می شود که در زمان‌های گذشته هر محله مشعلی داشت و این مشعل محله را روشن می‌کرد. در شب های محرم، اهالی مشعل را جلو محله می‌چرخاندند تا روشنایی ایجاد شود. بعدها فانوس جای مشعل را گرفت و فانوس‌گردانی باب شد. در حال حاضر مشعل‌گردانی فقط در محل پَر بهبهان انجام می‌شود.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 

نقش خون

نقش‌گردانی مراسمی است که در آن تختی آماده می‌شود و آن را با پارچه سفید آغشته به خونی می‌پوشانند. این پارچه را که نماد حضرت اباعبدالله است روی تخت می‌گذارند و آن تخت را به دوش می‌گیرند و می‌چرخانند که این نقش‌گردانی نام دارد.

صبح عاشورا تمام هیات‌ها و محله‌ها جمع می‌شوند و پشت سر هم به صف می‌شوند و وارد امام‌زاده می‌شوند و مثل شب عاشورا هر محله‌ای عزاداری می‌کنند. هر محله‌ای تا ظهر به امام‌زاده می‌رود. شب همان روز مراسم شام غریبان برگزار می‌شود و شام غریبان به مدت سه شب برگزار می‌شود و زنان شهر به مساجد می‌روند و این مراسم را به یاد اسارت حضرت زینب و اهل بیت امام حسین برپا می‌کند. در شب سوم مراسم دفن شهدا را برپا می‌کنند و با حمل بیل و کلنگ به صورت نمادین مراسم دفن شهدا را اجرا می‌کنند.

بعد از این مراسم عزاداری تعطیل می‌شود و روضه‌خوانی شروع می‌شود که از 14 محرم تا روز اربعین ادامه دارد.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 

کولکی

مراسم "کولکی" مراسمی است که هر محله‌ای روز عاشورا برای ورود به امام‌زاده اجرا می‌کند. به این شکل که عزاداران در صف‌های چهار به چهار وارد می‌شوند و به این دلیل که دوش آنها به هم می‌خورد اسم آن را کولکی گذاشته‌اند. ورود آنها مثل یک لشکر نظامی است و در حالی که نوحه‌ها و تک بیت‌های تاثیرگذار و پرشور و حماسی را می‌خوانند و سینه می‌زنند وارد امام‌زاده می‌شوند. برای سقایی یکی لباس سقایی پوشده و کاسه‌ای به دست می‌گیرد و به عزاداران آب می‌دهد. این کار به یاد حضرت اباالفضل و تشنگی یارانش انجام می‌شود. اینها عمده مراسم عزاداری در بهبهان است.

 

 

فراوری:الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از ایسنا، پورتال بهبهان

منبع : tebyan.net

روزهای سیاهپوشی بهبهان گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات