این‌خانه را مظفرالدین شاه برای دامادش ساخت - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد این‌خانه را مظفرالدین شاه برای دامادش ساخت ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

این‌خانه را مظفرالدین شاه برای دامادش ساخت
این‌خانه را مظفرالدین شاه برای دامادش ساخت
,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

تبریز شهر خانه های اعیانی است. این را وقتی متوجه می شوید که فهرست خانه های تاریخی این شهر را جلویتان بگذارید تا 600 نام ها زیر هم ردیف شوند؛ از خانه اردوبادی ها گرفته تا خانه پروین اعتصامی و مستشارالدوله و سرخه ای ها که این آخری، یکی از بازمانده های نیمه دوم حکومت قاجارها است.

 

خانه سرخه ای ها بنای دو طبقه ای است که مالکیت آن را به میرزامهدی فراشباشی داماد مظفرالدین شاه نسبت می دهند. این خانه اندرونی و بیرونی دارد و هشتی اصلی آن در ضلع جنوبی قرار گرفته که دسترسی به بخش اندرونی و حیاط آن از طریق حیاط بیرونی امکانپذیر است. یک زیر زمین بزرگ هم با حوضخانه با صفایش، بخش دیگری از خانه است که روزگاری خلوت خانه میرزا مهدی بوده است.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

اگر گذارتان به این خانه بیفتد، بنای شاهانه ای را می بینید که با گچبری های ظریف، آینه کاری های سقفی و تزئینات چوبی نسبتا سالم و سرپاست. گچ بری های داخل و خارج بنا نسبتا سالم هستند اما به هر حال بنا بی نیاز از تعمیر و رنگ آمیزی مجدد نیست.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 اتاق‌های بخش اندرونی در ضلع های شمالی و جنوبی و شرقی و غربی حیاط اندرونی قرار گرفته اند و بخش مرکزی و هسته اصلی مجموعه هم به ایوان ستون‌دار و حیاط و باغچه بزرگ ضلع جنوبی مشرف است.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

حمام میرزا مهدی

در ضلع شمالی ساختمان حمام میرزامهدی ساخته شده که این حمام بعدها تفکیک شد و به دیگران واگذار شد. در حمام میرزا مهدی نقاشی‌های زیبایی روی دیوارهای رختکن به چشم می خورد که بارها در طول زمان تجدید شده اند. این حمام درست رو به روی دری از مسجد جامع قرار دارد به سمت بازار باز می شود.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 کف حمام مثل همه حمام های منطقه اختلاف سطحی نسبت به کف معبر دارد و این به دلیل حفاظت بیشتر از گرمای حمام است. ورودی حمام هم یک چرخش 180 درجه ای نسبت به سربینه و گرمخانه دارد تا مانع ایجاد کوران هوا شود.

این حمام شامل یک سربینه و گرمخانه با سقف گنبدی دارد و فضای میانی این دو قسمت به شکل شش ضلعی طراحی شده است. بنای حمام میرزا مهدی آجری است و ملات آن در پایه ها و دیوارهای داخلی ساروج و در طاق ها و گنبدها گچ در نظر گرفته شده.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 

 

 

رستم زاد

بخش گردشگری تبیان

منبع : tebyan.net

این‌خانه را مظفرالدین شاه برای دامادش ساخت گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات