«بش قارداش» مهره مار دارد

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

قصه اول: «هرگز! هرگز تسلیم نمی‌شویم.» برادرها فریاد زدند و رو گرداندند طرف کوه که سیماب صبحگاهی از ستیغش داشت آرام آرام پایین می‌آمد. مغول‌ها به روستا نزدیک شده بودند، اما برادرها تاب تسلیم شدن نداشتند. پس شمشیرها را برداشتند و روان شدند طرف کوه و در شکاف صخره‌ها پنهان شدند و تا مدت‌ها با مغول‌ها جنگیدند تا روزی که سنگ‌های خاکستری کوه، از خون‌شان رنگین شد.

اهالی در غم پنج برادر زار گریستند و ریش سپیدهای «ده» گفتند نباید بگذاریم برادرها از یاد نسل‌های بعدی بروند و این شد که نام چشمه‌ای پرآب را در ده‌شان، «بش قارداش» گذاشتند که یعنی پنج برادر.

قصه دوم: کوه، پنج غار دارد که از هر کدام چشمه آبی خنک روان است که چشمه اصلی از پیوستن آنها به هم در بالادست به وجود آمده است و به همین خاطر به آن «بش قارداش» می‌گویند که یعنی پنج شکاف سنگی.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

پیشنهاد این هفته ما چشمه «بش قارداش» است و وجه تسمیه‌اش، همین دو قصه‌ای است که برایتان تعریف کردیم. این‌که کدام یکی از این قصه‌ها دلیل نامگذاری چشمه هستند، مهم نیست. مهم این است که پیشنهاد این هفته ما طوری از گردشگرانش دل می‌برد که انگار مهره مار دارد.

چرا نباید به بش قارداش بروید،وقتی اطرافش فضایی جنگلی و باصفا دارد، هوایش خنک و مرطوب است و مردمش آنقدر مشتاق آمدن شما هستند که همه امکانات را برای اقامت‌تان فراهم کرده‌اند؛ از نمازخانه و سرویس‌های بهداشتی گرفته تا استخرهای شنای کودکان و بزرگسالان و مغازه‌های فروش مواد غذایی و اقامتگاه‌هایی برای استراحت

آنها که به بش قارداش می‌روند به هر حال عاشقش می‌شوند، شاید عاشق حوض بزرگش شوند که چشمه به آن می‌ریزد و وسطش، یک پری دریایی غمگین سرخ در حریم فواره‌ها نشسته است، شاید عاشق چنارهای کهنسالش شوند که اگر زبان ما را بلد بودند حتما یک دنیا قصه داشتند برای روایت‌کردن، شاید هم طرفدار آبش شوند که محلی‌ها می‌گویند پرخاصیت است و بیماری‌های گوارشی را شفا می‌دهد.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

چرا نباید به بش قارداش بروید”‹ وقتی اطرافش فضایی جنگلی و باصفا دارد، هوایش خنک و مرطوب است و مردمش آنقدر مشتاق آمدن شما هستند که همه امکانات را برای اقامت‌تان فراهم کرده‌اند؛ از نمازخانه و سرویس‌های بهداشتی گرفته تا استخرهای شنای کودکان و بزرگسالان و مغازه‌های فروش مواد غذایی و اقامتگاه‌هایی برای استراحت.

چشمه «بش قارداش» حدود پنج کیلومتری جنوب بجنورد در مسیر اسفراین ـ مرکز استان خراسان شمالی ـ قرار دارد و برای دیدار آن باید آنقدر در جاده بجنورد ـ اسفراین برانید تا به یک فرعی برسید که علامتگذاری شده و شما را می‌رساند به پیشنهاد آخر هفته ما.

آب چشمه بش قارداش از کوهی سنگی و از پنج شکاف بزرگ و کوچک در پایین کوه بیرون می‌ریزد. که در روزگار دیرین آب چشمه در سمت بالا و میانه کوه بیرون می‌زده و هم اکنون شکاف ها و مسیرهای آب نیز برروی کوه جای مانده‌است.

در سمت چپ کوه و چشمه بش قارداش یک بنای تاریخی که به دستور ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده هم اکنون پابرجاست و در سالهای قبل چندی از خاندان شادلو بجنورد در آن دفن شده‌اند. در روبروی استخر اصلی بش قارداش یک دروازه از حدود 200 سال پیش تا کنون پابرجاست.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

آب چشمه بش قارداش در آب شناسی پزشکی جهت درمان بیماری های تغذیه‌ای، اشکالات کبدی، صفرایی و ناراحتی‌های دستگاه ادراری دارای اهمیت خاصی است. در تحقیقات دکتر محمدرضا غفوری استاد دانشکده داروسازی دانشگاه تهران آب معدنی بش قارداش در شمار آبهای بیکربناته، کلسیم و سولفاته کلروره سرد به همراه سیلیس و آثار آهن می‌باشد.

در اعلامیه بهداشت محیط شهرستان بجنورد به نقل از کتاب ایشان (شناخت آب معدنی و چشمه‌های ایران) اثرات درمانی آب بش قارداش چنین اعلام شده‌است. در اختلالات دستگاه گوارش معده، کبد، لوزالمعده و روده موثر است در اثرات سوخت و سازکلوسیدها، پروتیدها، کلسترول به ویژه اسید اوریک.

در اعمال تغذیه در مورد بیماریهای معده خاصیت قلیایی این آبها به سبب خنثی کردن اسیدیته و وجود سیلیس اثر حفاظتی و تسکین دهنده دارد. در مورد روده‌ها بطور مستقیم نیروبخش و بطور غیر مستقیم در اثر سهولت ترشحات صفرایی و لوزالمعده سبب تغییر محتویات شیمیایی و میکروبی محیط می‌گردند. باید متذکر شد اینگونه آبها در تورم روده‌ها در اثر تخمیر اثرات نیکویی دارند. در مورد کبد و لوزالمعده از نظر تجربی گذشته از ازدیاد خاصیت، آمیلار، آب دهان و لوزالمعده نیروی اسیدزا، اوره آز، ساکاراز، آنزیمهای کلوتامیک و پیرودیک را بالا می‌برند.

 

 

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از: جام جم

منبع : tebyan.net


تبلیغات