سرزمین هزار «سرآب»

سرزمین هزار «سرآب»

 

بیشتر مسافرانی که عازم شهرهای شمالی ایران می‌شوند دوستدار طبیعت و سرسبزی اند. اگر شما هم جزو این دسته از گردشگران هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم به نهاوند سفر کنید.

 

 

با این‌که نهاوند از شهرهای تاریخی کشورمان به حساب می‌آید اما از نظر طبیعت و گردشگری طبیعی بسیار غنی است و می‌تواند پذیرای مسافران و گردشگران بسیاری باشد.

نهاوند از شهرهای استان همدان و از مناطق سردسیر کشور است و به همین دلیل بهترین زمان سفر به این شهر، فصل‌های بهار و تابستان است.

سرزمین هزار «سرآب»

نهاوند را شهر سرآب‌ها می‌نامند چرا که چندین سرآب با چشمه‌های مختلف و جوشان در این منطقه وجود دارد که به عنوان گردشگاه و تفریحگاه شناخته می‌شود.

‌از مهم‌ترین سرآب‌های این منطقه می‌توان سرآب گیان نهاوند، سرآب گاماسیاب، سرآب کنگاور کهنه سرآب ملوسان و سرآب فارسبان را نام برد که به معرفی برخی از آنها می‌پردازیم تا به شما در شناخت مکان‌های دیدنی و تفریحی این شهر کمک کرده باشیم.

 

سرآب گیان نهاوند

سرآب گیان، با چشمه‌های جوشان، پرآب و زلال خود یکی از تفریحگاه‌های این شهر است و در 22 کیلومتری جنوب غربی نهاوند قرار دارد. معنی لغوی سرآب، همان سرچشمه است و سرآب گیان در کوهپایه‌های «گرین» از رشته ‌کوه‌ ‌زاگرس قـــرار دارد و در مسیر آن، جنگلی طبیعی با وسعت بیش از 100 هکتار قرار دارد .

این جنگل دارای درختان کهنسال بلوط، چنار، زالزالک (گویچ) گرو، بید، ون، زبان گنجشک، داغداغان، آلوچه، مو، انجیر، گلابی، گوجه وحشی، نبهو و بادام وحشی است. سرآب و جنگل و منطقه اطراف آن ‌یکی از جاذبه‌های طبیعی مناسب ‌‌در این منطقه گردشگر‌ی است.

اطراف سرآب گاماسیاب را جنگل‌کاری و محوطه‌سازی کرده‌اند و این موضوع موجب شده است گردشگرانی که عازم این منطقه می‌شوند، امکان استفاده از امکانات رفاهی بیشتری داشته باشند

سرآب گاماسیاب

سرآب گاماسیاب که از بزرگ‌ترین چشمه‌های ایران است، در 20 کیلومتری جنوب نهاوند قرار دارد. این سرآب از دره‌های شمالی رشته کوه گروین (کوه چهل نابالغان) سرچشمه می‌گیرد و در مسیر خود روستاها، باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی بسیاری را سیراب می‌کند.

جالب است بدانید که این رود در استان همدان، گاماسیاب‌ در استان کرمانشاه، قره سو‌ در عبور از استان لرستان سیمره و در استان خوزستان کرخه خوانده می‌شود و در پایان به هورالعظیم می‌پیوندد.

سرزمین هزار «سرآب»

غاری طبیعی در بالا دست چشمه‌ها وجود دارد که دیدن آن برای مسافران خالی از لطف نیست. اطراف سرآب گاماسیاب را جنگل‌کاری و محوطه‌سازی کرده‌اند و این موضوع موجب شده است گردشگرانی که عازم این منطقه می‌شوند، امکان استفاده از امکانات رفاهی بیشتری داشته باشند.

سرآب‌های ملوسان، فارسبان و کنگاور کهنه از دیگر سرآب‌های منطقه است که هر کدام با داشتن ویژگی‌های خاص و متفاوت، گردشگران و مسافران را به سوی خود می‌خوانند.

برای نمونه سرآب ملوسان یکی از بهترین مناطق پرورش بز کوهی و گونه‌های مختلف شکار بوده است یا در نزدیکی سرآب کنگاور کهنه، یک درخت تنومند و کهنسال چنار وجود دارد که بیش از 400 سال عمر دارد.

اطراف سرآب کنگاور کهنه درختان بسیار زیبا و کهنسال دیده می‌شود که از نوع چنار و بید هستند و چهره طبیعت را دلنواز کرده‌اند.

سرزمین هزار «سرآب»

 

قنات های شهر

سرسبزی نهاوند فقط از آب سرآب ها نیست؛ این شهر از چند رشته قنات و چشمه سیراب می‌شود که عبارتند از.

قنات قیصریه که دارای 4 سنگ آب است و از قنوات قدیمی شهر بوده در قیصریه خرابه مظهر شده خانه‌های چهار باغ و راسته میرزا آقا را سیراب می کند.

قنات چشمه عبدل که دارای یک سنگ آب است در علیای محله سادات مظهر شده قسمتی ازمحله سادات میرزا آقایی و چهار باغ را سیراب می کند.

قنات پهلوان محمدصادق که فعلاً دارای یک سنگ آب است و قسمتی از محله چهارباغ را سیراب می کند.

قنات گلشن در محله گلشن مظهر و آن محل را مشروب می‌نماید. علاوه بر اینها چند چشمه نیز به نام چشمه علی، دو خواهران، چاله اولاد و چشمه ملامحمد طاهر مورد استفاده‌است.

 

 

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان

جام جم، مجله باستانشناسی

منبع : tebyan.net


تبلیغات