به ملاقات خرس‌ها بروید

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 

اگر اهل خطر کردن نیستید یا نگاهتان به طبیعت، فرصتی برای شکار موجودات است، اصلا راهی این منطقه نشوید. دره خرس به استقبال هیچ کدام از این دو گروهی که که گفتیم، نمی رود!

 

 

در بالاترین نقطه از كبیركوه كه 2726 متر ارتفاع دارد و در مقابل روستای چنارباشی در حوالی 15 كیلومتری شهر بدره در استان ایلام، دره‌ای وجود دارد به نام "دره خرس"ها، این دره كه به زبان محلی به "در ون خرسه" معروف است سال‌های سال است كه محل زندگی این حیوان است.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 به گفته اهالی روستای "چنارباشی" برای رسیدن به این دره باید از روستای "گنجه" و نقطه معروف "كانی صیفی" عبور كرد، از نسل‌ها قبل، زبان به زبان آمده است كه "در ون خرسه" خاستگاه اصلی خرس‌هاست و مردم بومی منطقه در ترددشان به آنجا با احتیاط آمد وشد می‌كنند، البته رفت و آمد به این منطقه به ندرت انجام می‌شود.

در فصل بهار كه تعدادی از گیاهان دارویی وغذایی در "در ون خرسه" از جمله در"كانی صیفی" می رویند، اهالی منطقه بیشتر به آنجا می‌روند، با این حال كمتر اتفاق می‌افتد كه در بازگشت به روستا از دیده نشدن خرس، سخنی به میان نیاید.

دره خرس‌ها كه به زبان بومیان منطقه "در ون خرسه" شهرت دارد جز اسطوره‌های حقیقی استان ایلام است، این دره یكی از كهن‌ترین خاستگاه‌های اصلی خرس قهوه‌ای در طبیعت وحشی ایلام است

سالها قبل در همین زیستگاه خرس‌ها، یكی از اهالی بومی منطقه به علت ایجاد هیاهو و سر وصدا ناشی از مشاهده یك خرس مورد حمله این پستاندار قرار گرفت، اما مقصر خود او بود؛ زیرا با این هیاهو توجه خرس را به خود جلب كرده بود.

دره خرس‌ها كه به زبان بومیان منطقه "در ون خرسه" شهرت دارد جز اسطوره‌های حقیقی استان ایلام است، این دره یكی از كهن‌ترین خاستگاه‌های اصلی خرس قهوه‌ای در طبیعت وحشی ایلام است. از دیرباز و از چند صد سال قبل اهالی منطقه اطراف بدره به دره خرس‌ها "در ون خرسه" می‌گویند و این نشان‌دهنده مشاهده این پستاندار با پراكنش بسیار عالی در كبیركوه است. خرس بزرگترین گوشت‌خوار ایران محسوب می‌شود؛ با این حال تهاجمی نیست، بنابراین هیچگاه این پستاندار را نباید شكار كرد.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

اما به جز اینها، بام كبیركوه ایلام یکی از زیباترین زیستگاه‌های طبیعی است و آنجا هم خرس یکی از مهم‌ترین عناصر شكل دهنده حیات وحش منطقه به شمار می رود. این پستاندار كه در سرزمین ایران دارای دو نوع قهوه‌ای و سیاه است، جزو حیوانات مفید به حساب می‌آید، زیرا تنوع غذایی آن عامل مهمی در پاكیزه نگهداشتن فضای طبیعی ماست.

 

با خرس ها چه کنیم؟

خرس ها معمولا به این دلایل حمله می کنند:

1- وقتی غافلگیر و یا بسیار شوکه شوند.

2- وقتی حس کنند شما در منطقه ای که

منبع : tebyan.net

تبلیغات