به دیدار اشقون بابا بروید

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 

هوای گرم تابستان خیلی ها را وسوسه می کند که به غرب کشور و طبیعت سرسبز و کوهستانی کردستان پناه ببرند. اگر شما هم مسافر این استان هستید پیشنهاد می کنیم سری به برج «اشقون بابا» یا «آوشقون بابا» بزنید.

 

در استان کردستان اقامتگاه‌هایی بین راهی بسیار قدیمی وجود دارند که نشان‌ می‌دهند در سال‌های دور در این استان تردد مسافران بین شهرها رواج داشته و اکنون این اقامتگاه‌ها از اماکنی است که مورد توجه گردشگران است. یکی از این اقامتگاه‌ها که در نزدیکی شهر حسن‌آباد یاسوکند شهرستان بیجار وجود دارد برج اشقون بابا است. این بنا که از سنگ و آجر ساخته شده دارای پلانی دایره شکل است.

این برج یکی از بناهای شهرستان بیجار است که قدمت آن به دوره سلجوقیان یعنی سال های 429-590 ه ق می رسد. این برج تاریخی در ضلع غربی روستای عربشاه از توابع بیجار واقع شده است. برج تاریخی اشقون بابا داراى پلانى دایره شکل است و باستان شناسان می گویند فرم مصالح و نوع گنبد که سابقا بر روی برج استوار بود، نشانگر آثار قرن پنجم و ششم هجری قمری است.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

عده ای این برج آجری را متعلق به دوره سلجوقی می دانند، عده ای آن را به دوره ایلخانى نسبت داده‌اند، و عده ای گفته اند از آنجا که آثار و بقایاى مرمت دوره صفوى روى آن مشخص است، به نظر مى‌رسد در دوره صفوى ساخته شده باشد.

در حال حاضر دیوارهای آجری برج باقی مانده و بخش بزرگی از ساختمان آن قبلا تخریب شده است. بنا به گفته اهالی این برج به نام باباشاه معروف است و بر اساس کتیبه گچی که با دست بر سر در آن نوشته شده است، در سال 1322 شخصی با نام علی اشرف بانی تعمیر این محل شده است. نام اصلی این شخص علی اشرف میرزا محمدی عربشاهی است. این اثر در تاریخ 15 آبان 1362 با شماره ثبت 1643 به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برج تاریخی اشقون بابا داراى پلانى دایره شکل است و باستان شناسان می گویند فرم مصالح و نوع گنبد که سابقا بر روی برج استوار بود، نشانگر آثار قرن پنجم و ششم هجری قمری است

برج بینی در بیجار

در نزدیکی بیجار برج های دیگری هم وجود دارد که در سفر به کردستان دیدن آنها را به شما توصیه می کنیم..

برج اوج ‌گنبدخان: در فاصله 75 کیلومترى شمال غرب شهر بیجار، در روستایى به نام اوج گنبدخان برجى سنگى وجود دارد که به برج اوج گنبد معروف است. دلیل این که چرا برخى این گنبد را اوچ (سه) مى‌نامند، به طور دقیق مشخص نیست. ساختمان برج داراى پلان با دایره‌اى از سنگ و ساروج ساخته شده و سقف آن نیز با گنبد شلجمى از سنگ لاشه‌اى ساخته شده است.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

ابعاد داخلى برج 30/4 متر و ورودى آن 30/1 متر ارتفاع دارد. عرض دیواره‌هاى سنگى سانتى‌متر و ارتفاع برج 6 متر است.

از آنجا که این برج نیز در مسیر کاروان‌ها قرار داشت، به نظر مى‌رسد که به عنوان اقامتگاه بین‌راهى در عصر صفویه ساخته شده و مورد استفاده بود.

برج ینگى ارخ: این برج داراى گنبدى بود که تخریب شده، اما بقایاى کاربندى‌هاى گچى آن موجود است. بنا در مسیر جاده زنجان-آذربایجان-کردستان واقع است و نشان از رونق تجارى و اهمیت این منطقه دارد.

 

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از: ایران پدیا، تسنیم، آفتاب

 

منبع : tebyan.net

تبلیغات