آب تنی در بوشهر

بوشهر

 

گرمای تابستان بوشهر شاید کمتر مسافری را به این شهر بکشاند. اما اگر به بهانه کار یا بازدید اقوام راهی بوشهر هستید می توانید به این چشمه های معدنی و رودخانه ها سری بزنید و گرمای بوشهر را از تن تان به در کنید.

 

آب گرم دالکی

این چشمه در 18 کیلومتری شهر برازجان به سمت کازرون، بین روستای دالکی و شهر برازجان قرار دارد. آب چشمه در دامنه کوه از نقاط مختلف زمین و از شکاف سنگ هایی که از مارن و گچ تشکیل شده اند، خارج می شود. آب در موقع خروج سطح زیادی را می پوشاند و نهر نسبتاً بزرگی را به وجود می آورد و به طرف غرب جریان می یابد. در سطح آب آلک های متنوعی رشد می کند. ‏آبگرم دالکی درکنار جاده واقع شده و آبدهی آن نسبتاً زیاد و از خواص درمانی برخوردار است. آب این چشمه در ردیف ‏آب های سولفات کلسیم، کلرور سدپم وگوگردی دارای منیزیم گرم است.

آدرس:18 کیلومتری شهر برازجان

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

چشمه آب معدنی غرب میر احمد

این چشمه در غرب میر احمد در 60 کیلومتری جاده بوشهر به بندرعباس قرار دارد. مظهر چشمه در دامنه کوه و از شکاف سنگ های آهک آسماری از زمین خارج می شود. عامل تشکیل این چشمه گسله است. زیاد بودن مقدار گاز دی اکسید کربن دلیل بر منشأ عمیق آب چشمه است. آب چشمه غرب میراحمد در ردیف آب های سولفات کلسیم همراه با منیزیم و کلرور سدیم ولرم است.

آدرس:60 کیلومتری جاده بوشهر به بندرعباس(اهرم)

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

آب گرم میر احمد

این چشمه در 77 کیلومتری مسیر جاده اهرم به خورموج قرار دارد که با یک کیلومتر جاده خاکی به مظهر چشمه می رسد. آب آن از دامنه کوه و از شکاف سنگ های مارنی وگچی از زمین خارج می شود. ‏عامل تشکیل این چشمه ساختار تکتونیکی است و آب آن در ردیف آب هایی باکاتیون ها و آنیون های مختلف گرم است. آبدهی چشمه بسیار بالاست. سفره آب این چشمه بسیار وسیع است و تمام زمین های اطراف آن بر روی این سفره قرار می گیرند. در حال حاضر دارای دو استخر زنانه و مردانه است.

آدرس:77 کیلومتری مسیر جاده اهرم به خورموج

 

آب گرم میانلو

این چشمه در شمال شهرستان کنگان قرار دارد و از شکاف سنگ های آهک مارنی از زمین خارج شده و عامل تشکیل آن ساختار زمین شناختی است. آب چشمه در ردیف آب های سولفات کلسیم همراه با منیزیم و کلرور سدیم ولرم است.

آدرس: شمال شهرستان کنگان

رود دالکی به ویژه در قسمت های شمالی برازجان باغات و نخلستان های وسیعی را سیراب می کند و به واسطه کیفیت مناسب آب، استفاده های کشاورزی زیادی از آن به عمل می آید

آب گرم گنویه

این چشمه در کنار جاده خورموج- دیر در حوالی روستای گنویه قرار دارد. مظهر چشمه از شکاف سنگ های آهک مارنی خارج می شود و عامل تشکیل آن ساختار زمین شناختی است. آب چشمه در ردیف آب های سولفات کلسیم همراه با منیزیم و کلرور سدیم ولرم است.

آدرس:جاده خورموج- دیر در حوالی روستای گنویه

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

آب گرم قوچارک

این چشمه در مسیر جاده بوشهر به بندرعباس در5 کیلومتری جنوب غربی اهرم از شکاف سنگ های آهک مارنی از زمین خارج می شود. آب این چشمه در ردیف آب های سولفات کلسیم همراه ‏با منیزیم زیاد و کلرور سدیم ولرم است

آدرس:5 کیلومتری جنوب غربی اهرم

 

رودخانه شور

رودخانه شور از ارتفاعات گچ ترش و کلاه فرنگی سرچشمه می گیرد و از حد فاصل دهستان حیا‏ت داود شبانکاره می گذرد و در خور مزین وارد خلیج فارس می شود

آدرس:بندر بوشهر

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

رودخانه دالکی

این رود از ارتفاعات دشت ارژن در غرب شیراز سرچشمه می گیرد و پس از دریافت آب رودخانه های سرخون و شیرین رود و اتصال به رودخانه شاپور، در نزدیکی روستایی به نام رمله به خلیج فارس می ریزد. این رود در قسمت های علیا به جز در حوا لی برازجان به دالکی شهرت دارد، ولی پس از دریافت آب رود شاپور حله نامیده می شود. ‏رود دالکی به ویژه در قسمت های شمالی برازجان باغات و نخلستان های وسیعی را سیراب می کند و به واسطه کیفیت مناسب آب، استفاده های کشاورزی زیادی از آن به عمل می آید. سد شبانکاره در نزدیکی بخش سعدآباد بر روی این رودخانه احداث شده است. اطراف سد و پوشش گیاهی بخش شمالی رودخانه، احداث امکانات لازم را جهت بهره برداری تفرجی و گذران اوقات فراغت مردم و گردشگران فراهم آورده است.

آدرس:برازجان - روستای رمله

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از ایران پدیا، کوله پستی

 

منبع : tebyan.net

تبلیغات