دیدنی ترین عمارت های سنندج

سنندج

 

سنندج بیست و سومین شهر بزرگ ایران است. شهری که نامش، تغییر یافته سنه‌دژ است و از همین جا پیداست که قدم گذاشتن به کردستان، یعنی قدم گذاشتن به سرزمین دژها و قلعه ها و بناهای تاریخی.

 

 

از دژهای تاریخی سنندج که بگذریم، این شهر پر از خانه های تاریخی زیبایی است که در روزگاری نه چندان دور ساخته شده اند. عمارت های اشرافی یا تاریخی و ماندگار این شهر، جلوه ای از تاریخ قاجاری و زندی کردستان هستند. این عمارت ها را بیشتر بشناسید:

 

عمارت‌ امجدالاشراف

این‌ عمارت‌ در شهر سنندج‌ واقع‌ شده‌ و از بناهای‌ معروف‌ دوره‌ قاجار است‌. این‌ بنادر دوره‌ امان‌الله‌ خان‌ بزرگ‌ ساخته‌ شده‌ و دارای‌ حیاط‌ سنگفرش‌ شده‌، حوض‌، حمام‌، تالار و حسینیه‌ است‌. حسینیه‌ که‌ از جالب‌ترین‌ قسمت‌های‌ بنا است، کاشی‌ کاری‌های‌ بی‌نظیر و ظریف و گچبری‌های‌ زیبا روی‌ دیوار دارد و همه تزئینات‌ آن‌ به‌ دست‌ استادکاران‌ اصفهانی‌ انجام‌ شده‌ است‌. مصالح‌ بکار رفته‌ در بنا، گچ‌، آهک‌، کاهگل‌ و ملات‌ ساروج‌ هستند.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

خانه مجتهدی

ساختمان مجتهدی که امروزه در ضلع شرقی بلوار کردستان قرار دارد قبلا در کنار رودخانه و در بافت قدیمی قطارچیان از خیابان های اصلی شهر سنندج واقع بود. این بنا یک حیاط مرکزی در ضلع شمالی دارد و بخش های اعیانی آن دو طبقه است که بر روی سکویی بلند و مرتفع و مشرف به بلوار ایجاد شده است. سکوی آن با مصالح بومی و از سنگهای لاشه ای ساخته شده است. ساختمان دارای یک سالن اصلی با اروسی بسیار زیبا است و در طرفین آن اتاق هایی در دو طبقه تعبیه شده است.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 این بنا از نظر پلان و نما شباهت بسیار به موزه سنندج دارد و معماری آن بی تاثیر از معماری موزه نیست. در دو طرف تالار اصلی اتاق ها و راه پله هایی به صورت قرینه ساخته شده که یکی از آنها برای عبور زنان و دیگری برای مردان بود. در این بنای ارزشمند علاوه بر اروسی بزرگ نمای اصلی و داخلی. حیاط. اروسی های دیگری نیز در ضلع غربی سالن وجود دارد که از آثار با ارزش چوبی دوره قاجار محسوب می شود. روی ازاره سنگی داخل ساختمان نیز نقش هایی حجاری شده است. تاریخ دقیق ساخت این بنا مشخص نیست اما احتمال دارد که در دوره قاجار ساخته شده باشد.

 

عمارت وکیل الملک

عمارت‌ وکیل‌ از جمله‌ بناهای‌ دیدنی‌ و قدیمی‌ شهر سنندج‌ است‌. این‌ عمارت‌ موروثی‌ و شخصی‌ خانواده‌ وکیل‌ است‌ که‌ در تاریخ‌ کردستان‌ همواره‌ از صاحب‌ منصبان‌ حکومتی‌ بوده‌اند. اصل‌بنای این‌ عمارت‌ به‌ دوره‌ زندیه‌ مربوط‌ است‌ و در دوره‌های‌ بعدی‌ به‌ تدریج‌ تکمیل‌ شده‌ است‌.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

عمارت‌ خسرو آباد

این‌ بنا که‌ در سه‌ کیلومتری‌ سنندج‌ واقع‌ شده‌، یادگار امان‌ الله خان‌ بزرگ‌ است‌ که ‌ساخت‌ آن‌ به‌ اوایل‌ دوره‌ حکومت‌ سلسله‌ قاجار مربوط‌ می‌شود و مرکز حکومتی‌ بوده‌ است‌. این‌ مجموعه‌ به‌صورت‌ بیرونی‌ و اندرونی‌ احداث‌ شده‌ و حدفاصل‌ آن‌ را یک‌ باغ‌ بسیار زیبا با محوطه‌ سازی‌ بدیعی‌ پوشانده‌است‌. عمارت‌ بیرونی‌ دو اشکوبه‌ و مدخل‌ ورودی‌ آن‌ به‌ صورت‌ کریدور هشتی‌ است‌ که‌ در طرفین‌ آن‌ دو اتاق‌جهت‌ نگهبانی‌ وجود دارد. مصالح‌ این‌ عمارت‌ از آجر و سنگ‌ است‌ و گچ‌ کاری‌ و آیینه‌ کاری‌ زیبایی‌ دارد.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

خانه گله داری

این بنا در محله قطارچیان و در کنار عمارت وکیل و منزل سرهنگ آزموده اردلان قرار دارد. ساختمان در دو طبقه با کاربری مسکونی ساخته شده و دارای دو بخش است. نوع معماری این بنا با معماری دیگر بناهای قدیمی مسکونی متفاوت است و در آن حیاط در مقابل ساختمان ساخته شده است.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

در طبقه همکف یک اتاق سه دری بزرگ که در طرفین آن دو راهرو با پله تعبیه شده وجود دارد و در طبقه بالا دو اتاق گوشوار. یک سالن بزرگ با اروسی زیبا. گچ بری ها و قاب بندی های زیبا ساخته شده است. تزیینات عمده این ساختمان شامل حجاری. درها. اروسی ها و آجر خفته و راسته و به ویژه اروسی سازی آن است که از ویژگی های بارز بنا محسوب می شود.

 

عمارت مشیر

عمارت‌ مشیر در خیابان‌ شهدای‌ سنندج‌ واقع‌ شده‌ و از بناهای‌ مشهور دوره‌ قاجاری‌ است‌.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

این‌ بنا هفت‌ حیاط‌ و هفت‌ آب‌‌نما دارد و همچنین‌ شامل‌ بخش‌های‌ خصوصی‌، عمومی‌ تشریفاتی‌ و بهداشتی ‌است‌. در و پنجره‌های‌ اُرسی‌ آن‌ از تلفیق‌ گره‌ چینی‌ چوب‌ و شیشه‌ رنگی‌، اتاق‌ها را زینت‌ داده‌ است‌.

عمارت‌ وکیل‌ از جمله‌ بناهای‌ دیدنی‌ و قدیمی‌ شهر سنندج‌ است‌. این‌ عمارت‌ موروثی‌ و شخصی‌ خانواده‌ وکیل‌ است‌ که‌ در تاریخ‌ کردستان‌ همواره‌ از صاحب‌ منصبان‌ حکومتی‌ بوده‌اند

عمارت سالار سعید

یکی‌ از بناهای‌ تاریخی‌ استان‌ کردستان با جاذبه‌های‌ جهانگردی‌، عمارت‌ سالارسعید است‌ که‌ در حال‌ حاضر به‌ موزه‌ سنندج‌ تبدیل‌ شده‌ است‌. این‌ بنا در اواخر حکومت‌ ناصرالدین‌ شاه‌ قاجاریه‌ به وسیله‌ یکی‌ از علمای‌ بنام‌ اهل‌ سنت‌، احداث‌ شده‌ بود. شیوه‌ و سبک‌ ساخت‌ این‌ عمارت‌ از معماری‌ دوره‌قاجار تأثیر گرفته‌ است‌.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

زیرزمین‌ عمارت‌ به‌ شکل‌ حوض‌ خانه‌ است‌ و سقف‌ گنبدی‌ شکل‌ با تزئینات‌ بسیار زیبا دارد. کلیه‌ قسمت‌های‌ عمارت‌ از سنگ‌، آجر و چوب‌ ساخته‌ شده‌ اند و پوشش‌ بام‌ آن‌ از شیروانی‌ است‌. جالب‌ترین‌ و زیباترین‌ قسمت‌ بنا، ارسی‌ بزرگ‌ تالار است‌ که‌ هفت‌ لنگه‌ دارد و شاهکاری‌ از هنرهای‌ چوبی‌ است‌.

 

عمارت ملک التجار

عمارت ملک التجار در خیابان امام خمینی شهر سنندج قرار دارد. این بنای ارزشمند در دوران قاجار یه نزدیک مرکز دارالحکومه کردستان ساخته شد. عمارت دارای حیاط مرکزی است. در ضلع شمالی حیاط وسیع. بنای ایوانی با شکوه با ستون های آجری قرار دارد که در دو طرف آن فضاهای مختلف در دو طبقه ساخته شده است. در حد فاصل فضاهای سه دری و پنج دری راهروهایی وجود دارد که آنها را از سایر بخش ها متمایز می سازد.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 به طور کلی این عمارت دارای تزیینات ویژه ای است که در نوع خود شایان توجه است به عنوان نمونه در تزیین سنگهای به کار رفته در ازاره بنا از طرح های ترنج و نقوش حیوانی استفاده شده است. عظمت معماری ایرانی در این بنا با ایجاد یک ایوان ستون دار که رو به جنوب و حیاط دارد به خوبی قابل مشاهده است. این ستون ها دارای روکش آجری زیبایی هستند که در نوع خود حایز اهمیت است.

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از: برترین ها، ایران پدیا

 

منبع : tebyan.net


تبلیغات