گشت و گذار یک روزه در بام ایران

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 

استان چهارمحال و بختیاری، یکی از دیدنی ترین استان های ایران است که مرکز آن «بام ایران» لقب گرفته. استانی که با شقایق های وحشی، لاله های واژگون، آبشارها و کوه ها و برف زمستانی اش، در هر فصل برگی برای رو کردن دارد.

 

اگر مسافر چهارمحال و بختیاری هستید، می توانید سری به گوشه و کنار این استان 16332 کیلومتر مربعی بزنید و از طبیعت آن لذت ببرید. جنگل های استان چهار محال و بختیاری در پنج منطقه بازفت، اردل، ناغان، لردگان، دوراهان و فلارد قرار گرفته‌اند و مساحتی در حدود 307 هزار هکتار دارند. پوشش عمدهء جنگلی این مناطق، تقریباً 98 درصد، بلوط غرب است.

 

منطقه جنگلی بازفت

این منطقه در180 ‏کیلومتری شهر کرد واقع است و53000 هکتار وسعت دارد. از شمال به مرز لرستان، از جنوب به اردل، از شرق به شهرکرد و از غرب به مرز خوزستان محدود است. نواحی عمده ‏جنگلی این منطقه شامل چهک، تلخه دان، بادام شیریندان، ولسگاه، کچوز‏ و چم جند ار است.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

منطقه جنگلی فلارد

در 150 کیلومتری شهرستان شهرکرد واقع است و 20 هزار هکتار مساحت دارد و از شمال به خان میرزا، از غرب به لردگان، از شرق به سمیرم و از جنوب به کهگیلویه و بویر احمد محدود می شود. علاوه بر پوشش عمومی جنگل فلارد در 10 ‏کیلومتری مال خلیفه در محدوده کوت سیاه، جنگل خالصی از بنه (پسته وحشی) وجود دارد. از ‏نواحی عمده جنگلی دیگر می توان به دماپ، پروز و منارجان اشاره کرد.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

پارک جنگلی پروز

این پارک در منتهی‌الیه جنوب چهارمحال بختیاری و در فاصله 50 کیلومتری شهر لردگان قرار دارد. گردشگاه زیبای پروز با طبیعت بهشتی خود در امتداد دره‌ای سبز قرار گرفته‌است.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

فضای دنج و خلوت، سایه سار درختان بلند و قد کشیده پارک، چشمه‌های زلال متعدد، شالیزارهای پراکنده و درختان جنگلی اطراف، تصویری زیبا از طبیعت زیبا را جلوی چشم بیننده به نمایش می‌گذارد.

هوای خنک و مطبوع و سایه‌سار درختان کهنسال موجود در اطراف چشمه سیاسرد مکانی بسیار زیبا برای تفرج و استراحت گردشگران پدید آورده است

گردشگاه سیاسرد

سیاسرد گردشگاهی در 6 کیلومتری جنوب بروجن است که هوایی خنک، مفرح و مطبوع و درختانی زیبا و کهنسال با قدمتی بیش از 500سال دارد. هوای خنک و مطبوع و سایه‌سار درختان کهنسال موجود در اطراف چشمه سیاسرد مکانی بسیار زیبا برای تفرج و استراحت گردشگران پدید آورده است. فضاسازی‌های مناسب اطراف چشمه، نزدیکی راه و دسترسی آسان باعث می شود گردشگران زیادی به این گردشگاه مراجعه کنند.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

تالاب چغاخور

تالاب بین‌المللی چغاخور حدود دوهزار و 300 هکتار مساحت دارد و در دامنه ارتفاعات سه هزار و830 متری برآفتاب و کلار در نزدیک شهر بلداجی از توابع شهرستان بروجن قرار دارد. فاصله تالاب تا مرکز چهارمحال و بختیاری 60 کیلومتر است و ویژگی منحصربه‌فرد این تالاب، زیست نوعی ماهی به نام ماهی گورخری است.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

چشم‌انداز بدیع و پرواز پرندگان مهاجر و بومی، این تالاب را در ردیف یکی از کانون های مهم جذب گردشگری کشور و چهارمحال بختیاری قرار داده‌است. با این حال چغاخور نیز مانند بسیاری از تالاب‌های کشور با خطر رو به روست، اما خطری که چغاخور را تهدید می‌کند نه بی‌آبی که غرق شدن در آب است.

 

چشمه های شلمزار و دیمه

اصولا هر جا که چشمه باشد، آبادانی و طبیعت زیبا و فضای مناسب برای گشت و گذار هم هست. چشمه شلمزار هم یکی از همین چشمه ها است که در فاصله 40 کیلومتری مرکز استان در جنوب غربی شلمزار با متوسط آب دهی 1500 لیتر در ثانیه قرار گرفته است. این چشمه یکی از سرچشمه‌های اصلی کارون است و سه رودخانه یا کانال از چشمه منشعب می شود.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

چشمه دیمه هم که سرچشمه اصلی زاینده رود است قبل از ایجاد تونل‌های کوهرنگ، در 10 کیلومتری چلگرد و مجاور روستای دیمه قرار دارد. آب این چشمه از گواراترین آب های جهان است وخواص درمانی از قبیل جلوگیری از پوسیدگی دندان و درمان سنگ کلیه دارد. مناظر چشمگیر و فضاسازی اطراف چشمه، این مکان را در ردیف زیباترین گردشگاه‌های شهرستان کوهرنگ قرار داده‌است. فاصله این جاذبه گردشگری تا شهرکرد 120 کیلومتر است.

 

چشمه کوهرنگ

چشمه کوهرنگ با دبی آب زیاد از دامنه‌های زردکوه سرچشمه می‌گیرد و پس از گذر از پیچ و خم فراوان به دریاچه سد کوهرنگ می‌ریزد و از تونل اول کوهرنگ وارد زاینده رود می‌شود. مناظر بسیار زیبای طبیعی اطراف چشمه و حضور عشایر در منطقه، زیبایی آن را دوچندان کرده‌است. چشمه کوهرنگ نیز تا شهرکرد 120 کیلومتر فاصله دارد.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

چشمه برم لردگان

چشمه برم در شهر لردگان با شهرکرد 150 کیلومتر فاصله دارد. این چشمه علاوه بر تامین آب کشاورزی، یکی از سرشاخه‌های کارون است و چشم‌انداز زیبایی را برای شهر لردگان بوجود آورده‌است. اطراف این چشمه به صورت پارکی برای تفرج گردشگران است. این چشمه در محله ی ساطح لردگان واقع است که مظهر شهر لردگان است .

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

آبشار آتشگاه

این آبشار در190 کیلومتری شهرکرد و در40 کیلومتری شهر لردگان در دره‌ای روح افزا به طول دو کیلومتر قرار دارد. مسیر این آبشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه"خرسان" را فضای سرسبز و بی‌نظیری از انواع درختان و گیاهان جنگلی فراگرفته و شیب زیاد و پستی و بلندی‌های دره، آبشارهای کوچک متعددی را در آن ایجاد کرده‌است. پیوند عناصر زیبای طبیعی مانند دره، سبزه زار و اقلیم مناسب، فضای بسیار فرح بخشی را برای تفرج در این مکان پدیده آورده‌است.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

آبشار دره عشق

آبشار دره عشق در منطقه مشایخ شهرستان اردل در مجاورت روستای دره عشق در110 کیلومتری شهرکرد واقع است. این آبشار بیش از یکصد متر ارتفاع دارد و در کنار آن رود کارون جاری است. این آبشار در ترکیب با شالیزارهای روستاهای دره عشق و دورک شاهپوری فضای شگفت انگیزی را به وجود آورده‌است.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از: باشگاه خبرنگاران جوان، جام جم، فارس

 

منبع : tebyan.net


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

تصاویر ساطح لردگان


تبلیغات