سرزمین پل های تاریخی

لرستان

 

لرستان برای طبیعت گردان همیشه یک گزینه خوب است. اگر اهل گشت و گذار در طبیعت سر سبز و خنک غرب کشور باشید، سفر به این استان می تواند رضایتتان را تامین کند. اما اگر دوستدار تاریخ هم باشید، باز لرستان برای شما استان خوبی است.

 

لرستان اگرچه بناهای تاریخی زیادی دارد اما پل های تاریخی آن، معروف ترین بناهایش هستند. در سفر به لرستان، فهرست این پل ها را همراه خود داشته باشید تا از آنها بازدید کنید.

 

پل دختر

این پل یکی از دیدنی ترین و ارزشمندترین آثار معماری پیش از اسلام است. در لرستان این دومین پلی است که بنام کر و دت یا پل دختر مشهور است که اولی در منطقه طرهان کوهدشت واقع شده و دومی پل دختر درمنطقه جایدردر کنار کوه تخت شیر شهرستان پلدختربر روی رودخانه کشکان ساخته شده است. اصل بنابه احتمال قریب یقین مربوط به دوره ساسانی است.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

پل دختر در قرن4ه.ق.مورد مرمت و تجدید بنا قرارگرفته است. جهت پل شرقی غربی و طول آن 270متر محاسبه شده. این پل پایه های پهن و قطور دارد که از سنگ های پاک تراش ساخته شده اند. اما با وجود آنکه پایه های پل هنوز سر جایشان دیده می شوند، تنها یک طاق از پل موجود است که جاده خرم آباد- اندیمشک از زیر آن می گذرد. بلندای این طاق 18 متر از سطح آسفالت است و نزدیک به 30 متر ازآ ب رودخانه ارتفاع دارد. این پل واسطه لرستان و ایلام و راه اصلی شاپورخواست به جندی شاپور، شهر قدیمی خوزستان به شمار می رفته است.

 

پل کشکان رود

این بنا در محلی که راه باستانی شاپور خواست – طرهان از آن می گذشته ساخته شده است و برای دیدن آن باید به خرم آباد سفر کنید. در متون تاریخی از این پل به عنوان کژکی یاد شده است. طول پل حدود 320 متر و عرض هریک از دو چشمه شرقی آن 20/23 متر است. ارتفاع آن در بالاترین قسمت 26 متر و در کوتاه ترین قسمت 10 متر است از دوازده طاق پل اینک سه دهنه آن تخریب شده است. اما بقیه هنوز سالم هستند. قسمتی از پایه های آن با سنگ های بزرگ وحجاری شده ساخته شده اند. مواد و مصالح آن از سنگ و گچ و آجر است. در جوار این پل بقایای سه پل دیگر از دوره های گذشته وجود دارد که با مشخصات پلهای ساسانی قابل مقایسه هستند. قدمت این پل به دوران آل حسنویه برمی گردد.

لرستان اگرچه بناهای تاریخی زیادی دارد اما پل های تاریخی آن، معروف ترین بناهایش هستند

پل گپ

این پل در دوران صفویان ساخته شده و دو قسمت شرقی و غربی شهر را به هم متصل می کند. گپ 24 چشمه طاق دارد و طول آن بیش از 350 متر، پهنای آن 5/8 متر و ارتفاع آن از کف رودخانه تا روگذر پل 8 متر است. مواد و مصالح آن در قسمت پایه ها از سنگهای تراشیده شده با ملات آهک و گچ و پایه های چشمه طاقها آن از آجر ساخته شده است. کتیبه سنگی برسینه ای شمالی پل نصب شده است که با حروف مقطعه نوشته شده وبه عنوان طلسم معروف است.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 از ویژگی های این پل طاق نما های ستبر آن می باشدکه سبک سازی آنها فقط در جهت عرض ومسیر حرکت آب صورت گرفته است.بخش میانی پل و شاه نشین آن شباهت زیادی باشاه نشین پل خواجو در اصفهان دارد که در اثر سیل تخریب شده است ومجددا باسیمان مرمت شده است. برای دیدن پل گپ باید به خرم آباد، خیابان مجاهدین اسلام، جنب مصلای سابق مراجعه کنید.

 

پل سی پله

پل ساسانی سی پله در تنگ ترین بستر رودخانه سیمره و در محلی بنام سی پله Sipela واقع شده است و بر روی یکی از راههای باستانی قرار داشته که سبب ارتباط کرمانشاهان، ایلام و لرستان (سرطرهان) بوده است. این پل دارای 4 چشمه بوده که اکنون دو طاق چشمه آن باقی است. پهنای هر پایه آن 5/6 متر و طول آن 17 متر است. اندازه سنگ هایی که در پایه به کار رفته 60*60*100 سانتیمتر و بعضی هم بزرگترند. روی هریک از این سنگ ها علامت مشخصی کنده شده است. تمام پل از کچ وسنگ است. در آثار مورخان دوره اسلامی اشاره ای به این پل نشده است. برای دیدن این پل باید به کوهدشت، بخش طرهان، نزدیک روستای گراوند بروید.

 

پل شکسته سرطاق ساربان

این پل هم که باز قدمتش به دوران ساسانی ها می رسد، بر سرراه قدیمی شاپورخواست به خوزستان واقع شده است و در یک کیلومتری غرب روستای ماسور وجود دارد. بر اساس بقایای به جا مانده طول پل 145 متر و دارای چشمه طاق بوده است.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

پلان پایه های پل بیضی شکل و مصالح آن را سنگهای تراش خورده و لاشه و قلوه سنگهای رودخانه ای تشکیل می دهد. نمای پل با استفاده از سنگ های آهکی تراش خورده نماسازی شده است. این پل از لحاظ پلان و مصالح قابل مقایسه یا پل کشکان می باشد اما شیوه کار آن ابتدائی تر و سنگهای نما کاملاً پاک تراش نشده و درز سنگ ها دارای فاصله است. به نظر می رسد قدمت این پل از پل کشکان بیشتر بوده و با توجه به اینکه بر سر راه باستانی شاپور خواست به خوزستان واقع بوده و تعلق آن به دوره تاریخی محرز است.

 

پل کهلرت- ممولان

پل کهلرت- ممولان متعلق به دوران آل حسنویه است و در جاده خرم آباد به خوزستان، بخش ملاوی، مسیر رود کشکان قرار دارد. پایه های این پل بصورت بیضی است و ظاهر منحصر به فردی دارد. وجود سکویی در داخل دو پایه اصلی پل، آن را منحصر به فرد کرده است. این سکو از 12 پله ساخته شده و کاربرد آن دقیقاً روشن نیست ولی احتمالاً به عنوان پشت بند از آنها استفاده شده است.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

رنگ ملات پل در قسمت پایه ها متمایل به قرمز رنگ است که به علت ترکیب آن با یک نوع شنهای قرمز رنگ و همچنین یک نوع گیاه به نام تره پی Tarahpey استفاده شده است. کتیبه ابی در قسمت غربی پل بر سینه کوه بالاتر از مسیر گذر روی پل به طرف شمال غربی آن به دستور بدر بن حسنویه نوشته شده است و قرینه آن در قسمت جنوب بر سینه کوه وجود داشته که متأسفانة به علت عملیات راهسازی تخریب شده است. این پل در ادوار مختلف مورد استفاده قرار گرفته است بیشتر قسمت های این بنا مربوط به زمان بدر بن حسنویه ( 374 هـ.ق ) است.

 

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از: ایران پدیا، کوله پشتی

 

 

منبع : tebyan.net


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید


تبلیغات