موزه جهان نما - آکا

اگر اهل هنر هستید و به هنرهای تجسمی علاقه دارید، پیشنهاد می کنیم یکی از همین روزها سری به موزه جهان نما بزنید تا بتوانید آثار برتر هنری دنیا را که در دوره های مختلف خلق شده اند، از نزدیک ببینید.

موزه جهان نما در ضلع غربی کاخ صاحبقرانیه قرار گرفته و در واقع جزیی از بنای این کاخ محسوب می شود. اولین بار در سال 1355، فضایی در این کاخ برای نگهداری آثار و اشیاء هنری اهدایی و یا خریداری شده با چهار سالن در طبقه همکف و یک سالن در زیرزمین در نظر گرفته شد اما این سالن از سال 1386  به موزه جهان نمای امروزی تبدیل شد.

موزه جهان نما - آکا

از ویژگی های عمده این بنا تزئینات و نمای آجری به کار رفته و در سرتاسر نمای بیرونی آن است. آجرها از نوع منقوش قالبی و با طرح های متنوع به رنگ نخودی است. علاوه بر این، اگر در زمان قدم زدن در موزه سرتان را بالا بگیرید، می توانید سقف زیبای تالار میانی را ببینید که اثر منحصر به فردی از نقاشی روی چوب با نقوش گل و مرغ شیراز است.

موزه جهان نما - آکا

آثار موجود در این موزه در دو بخش هنر پیش از تاریخ و آثار هنرهای تجسمی معاصر ایران و جهان به نمایش درآمده اند.

از جمله می‌توان به آثار بجامانده از تمدن‌های باستانی پیش کلمبیایی، مفرغ های لرستان، سفالینه‌های املش، هنرهای سرخپوستان آمریکای شمالی مربوط به هزاره های اول و دوم پیش از میلاد اشاره کرد.

موزه جهان نما - آکا

موزه جهان‌نما همچنین منتخبی از آثار نخبه موجود در مجموعه کاخ‌های نیاوران را در خود جا داده است، تا پنجره‌ای گشوده به جهان پر وسعت هنر باشد.

موزه جهان نما - آکا

در این موزه  آثاری از تمدن‌هایی چون سیلک، موشیکا، مایا، آفریقا و... و هنرمندان معاصر جهان مانند مودیلیانی، پیکاسو، گوکن، شاگال، پیسارو، میرو، جاکومتی و اندی وارهول و هنرمندان ایرانی مانند حسین زنده رودی، پرویز تناولی، بهمن محصص، ناصر اویسی، آیدین آغداشلو، منوچهر یکتایی، سهراب سپهری، پرویز کلانتری و... وجود دارد.


گروه گردشگری تبیان

 

گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات