loading...

 

موزه گردی در تهران (2) - آکا


با آغاز ماه مبارک رمضان، پرونده سفرهای تابستانی هم بسته می شود. با این حال، توصیه ما برای گشت و گذار در این روزهای تابستانی، سر زدن به موزه های شهرتان است. اگر ساکن تهران هستید و تا به حال سری به مجموعه سعد آباد نزده اید، این روزها فرصت خوبی دارید تا با خواندن این راهنمای مختصر و مفید، راهی کاخ سعد آباد شوید و تاریخ فرهنگ ایران را از نزدیک ببینید. بخش اول این مطلب را می توانید در اینجا بخوانید.

موزه بهزاد (کاخ ولیعهدی)

پیمودن سراشیبی های خیابان های سعدآباد با وجود هوای روح بخش کوهپایه های شمیران بسیار لذت بخش است. از کاخ سفید با نقشه راهنمایی که در دست دارید به سوی موزه بهزاد بروید.

موزه گردی در تهران (2) - آکا

معماری ساختمان این موزه متعلق به اواخر دوره قاجار است و در گذشته به کاخ کرباس معروف بوده و رضاخان از آن به عنوان محل کار و استراحت استفاده می کرده. در صدمین سالروز تولد استاد حسین بهزاد – نگارگر ایرانی – 310 اثر او به کاخ کرباس انتقال یافت و در معرض دید عموم قرار گرفت.

موزه گردی در تهران (2) - آکا

موزه میرعماد (کاخ علیرضا پهلوی)

در ادامه مسیر به سمت کاخ دیگری با نمای ایرانی – اروپایی می رویم. این کاخ پس از انقلاب اسلامی به نام بزرگ ترین استاد خوشنویسی قرن 11 هجری قمری، میرعمادالحسنی سیفی قزوینی افتتاح شد.

آثار خوشنویسی موزه منحصر به آثار میرعماد نیست بلکه خطوط قبل از اسلام، دوره اسلامی تا قرن 14 هجری قمری هم در آن نگهداری می شود.

خطوط ایران باستان با کتیبه های میخی ایلامی معبد چغازنبیل شوش، آثار پهلوی ساسانی و... آغاز می شود.

موزه آبکار (کاخ لیلا پهلوی)

با توجه به مسیری که در راهنما مشخص شده است به سوی موزه نگارگری آبکار می رویم. هنرمند معاصر، کلارا آبکار – از تبار ارمنیان جلفا – 300 اثر هنری از خود به جای گذاشت که به سازمان میراث فرهنگی اهدا کرده است و اکنون در موزه سعدآباد قرار دارد.

موزه گردی در تهران (2) - آکا

مجموعه آثار او شامل هنر نقاشی سنتی ایران مانند نگارگری، تذهیب، نقش قالی، تشعیر و نقاشی زیرلاکی است.

از قوی ترین آثار تذهیب آبکار، تابلوی نگارگری دو صورتی اوست که به شیوه مکتب اصفهان تصویر شده ولی هنرمند مجال آن را نیافت که کار هر دو صورت را به پایان رساند، در نتیجه، یک چهره کامل و چهره دیگر نیمه کاره مانده است. هر دو چهره از پردازشی حرفه ای برخوردارند.

موزه گردی در تهران (2) - آکا

موزه نظامی (کاخ شهرام پهلوی)

اگر می خواهید نفسی تازه کنید، تمام نیمکت ها و فضای سبز باغ سعدآباد در اختیار شماست.

در ادامه راه به سوی موزه نظامی می روید که از همان لحظه ورود به محوطه آن، چند توپ قدیمی از دوره قاجار جلب توجه می کند در ساختمان موزه که در سال 1317 برای همسر دوم رضاخان بنا شده است، از دوره پهلوی دوم کم کم با جمع آوری ابزار و ادوات جنگی ادوار قبل – مخصوصا سلاح های دوره قاجار – نمایشگاهی در دانشکده افسری برای بازدید مقامات و سران داخلی و کشورهای خارجی و آشنا کردن نسل جدید با نحوه ساخت و تزئینات ابزار برگزار شد.

پس از پیروزی انقلاب، موزه دانشکده ادوار مختلف ارتش ایران، سلاح های سرد، توپ های جنگ های ایران و روس، مدال ها و نشان های ارتش و سلاح های گرم اهدایی به سران ارتش و سلاح های قدیمی به نمایش گذاشته شد.

 

 

برفراز تپه علی خان (کاخ رضاخان)

موزه گردی در تهران (2) - آکا

از این قسمت مسیر دو راه برای انتخاب دارید؛ یا به سوی شمال به موزه مردم شناسی بروید یا با ما به سمت شمال غربی مجموعه بیایید و بعد از دیدن موزه ای دیگر در کافی شاپ نزدیک آن خستگی در کنید و چیزی بخورید.

سراشیبی تند مسیر را به تپه علی خان منتهی می شود بالا برویم، یکی از زیباترین کاخ های کشور پیش روی شماست؛ علی خان از زمین داران سرشناس تهران این تپه را با ساختمان نیمه کاره کاخ به رضاخان فروخت و او از دوره وزارت جنگ تا اوایل سلطنتش، بنای آن را به «میرزا جعفر معمار باشی» سپرد.

معمار باشی باری اینکه اثری منحصر به فرد به جای بگذارد، در نمای خارجی کاخ از سنگ های سبز معدنی کمیاب خمسه زنجان استفاده کرد. ساختمان دو طبقه آن دارای گچبری ها و آینه کاری های زیبایی است. تذهیب دیوارها اثر استاد «حسین طاهرزاده بهزاد» و خاتم کاری هایش حاصل کار گروهی کارگاه استاد «صنیع خاتم» است.

تمام وسایل کاخ از اروپا خریداری شده که برخی از آنها عتیقه اند. شما می توانید با قدم زدن میان اتاق ها و تالارهای آن وسایل شخصی رضاخان و محل سکونت او را ببینید.

اگر در محوطه باز کاخ گردش کنید، در ضلع شمالی آن از فراز تپه می توانید چشم انداز جنوبی مجموعه را تماشا کنید. در انتهای محوطه کاخ، کافی شاپ انتظار شما را می کشد تا در هوای دل انگیز ارتفاعات شمیران خود را مهمان یک چای کنید.

ادامه مطلب را اینجا بخوانید


گروه گردشگری تبیان

منبع: سرزمین من

گردآوری ایران شناسی آکاایران


تبلیغات