دشت هویج

تعجب نکنید! دشت هویج با نام عجیب و غریبی که دارد، یکی از زیباترین جاذبه‌های روستای افجه به شمار می رود. دشتی که در ارتفاع 2 هزار و 400 متری از سطح دریا و در بالادست مرکز روستا، ناحیه گلندوک و لواسان قرار گرفته است.  اگر ساکن تهران یا شهرهای اطراف پایتخت هستید، دشت هویج یکی از بهترین گزینه های یک گردشگری یک روزه برایتان به شمار می رود. کافیست خودتان را به لشگرک برسانید و از پیچ تند قوچک بگذرید تا به لواسان و افجه برسید. دشت زیبای هویج در این منطقه انتظار شما را می کشد! برای رسیدن به دشت هویج می توانید از 2 مسیر بگذرید.

اولی یک جاده آسفالته 5 کیلومتری است که با عبور از جاده لشگرک شما را به لواسان و درنهایت افجه و دشت هویج می‌رساند. و راه دوم هم با 8 کیلومتر مسافت، به طرف شمال شرقی می‌رود. به دلیل کوهستانی بودن جاده رسیدن به دشت هویج در تابستان حدود یک ساعت و نیم و در زمستان به بیش از 2 ساعت زمان نیاز دارد که ممکن است در فصل سرما گردشگران را با دردسرهایی روبرو کند. اغلب مسافرانی که به دشت هویج سفر می‌کنند گشتی در مزارع و باغ‌های آن زده و چند ساعتی را با طبیعت بکر این منطقه سپری می‌کنند.

اگر ساکن تهران یا شهرهای اطراف پایتخت هستید، دشت هویج یکی از

بهترین گزینه های یک گردشگری یک روزه برایتان به شمار می رود. کافیست خودتان را به لشگرک برسانید و از پیچ تند قوچک بگذرید تا به لواسان و افجه برسید. دشت زیبای هویج در این منطقه انتظار شما را می کشد!

چرا دشت هویج؟!

دشت هویج

دلیل این نام عجیب و غریب را باید در تاریخ این دشت جستجو کنید. روایت‌های تاریخی مختلف حکایت از آن دارند که در روزگار گذشته بخش وسیعی از زمین‌های این دشت به کاشت هویج اختصاص داشته است. هر چند که امروز دیگر اثری از این مزارع به چشم نمی‌خورد.

اگر راهی این منطقه شدید، بد نیست که سری هم به جاذبه‌های زیبا و مناظر بکر دره‌شمالی افجه بزنید. این دره که در تمام سال گردشگران را به خود فرا می خواند، خوراک کوهنوردانی است که از مسیرهای آن برای صعود به قله‌های آتشکده، ساکا، یخچال و مهرچال استفاده می‌کنند.

نقل است که یکی از راه‌های قدیمی افجه که به مسیر عبور پادشاهان صفوی اختصاص یافته بود از همین مسیر گذاشته و تا دشت لار ادامه پیدا می کند. آنها از این جاده برای شکار و تفرج استفاده می‌کردند و اگر شما هم به اندازه پادشاهان صفوی، وقت و حوصله گشت و گذار  داشته باشید، می توانید آثار کاروانسراهای صفوی را که در آن سوی دیواره صخره‌ای کوه و در انتهای دره واقع شده اند، ببینید.

در امتداد این مسیر آبشار پسچویک در فاصله 5/1 کیلومتری شمال شرقی روستا و در منطقه یال کوه که مشرف به دشت هویج است، قرار دارد. این آبشار حدود 15 متر ارتفاع داشته و اطراف آن پوشیده از درخت‌های افرا است. آبشار زیبای موآب که در سینه‌کش قله ساکا و قبل از دشت هویج واقع شده است هم در حدود 180 متر ارتفاع دارد و به جز اواخر تابستان که تا حدی آرام و کم‌آب به نظر می‌رسد، بقیه سال پرآب و خروشان است.

اگر راهی این منطقه شدید، بد نیست که سری هم به جاذبه‌های زیبا و

مناظر بکر دره‌شمالی افجه بزنید. این دره که در تمام سال گردشگران را

به خود فرا می خواند، خوراک کوهنوردانی است که از مسیرهای آن برای صعود

به قله‌های آتشکده، ساکا، یخچال و مهرچال استفاده می‌کنند

دوش گرفتن در عصر صفوی!

دشت هویج

اما در شمال غرب دشت هویج و در مسیر صعود به قله آتشکده، دشت «سبواستان» با درختان گردو و گیلاس خودنمایی می‌کند و آبشار چرند به ارتفاع 45 متر از دامنه کوه به دره پایین دست آن سرازیر می‌شود. کمی آن‌طرف‌تر حمام تاریخی روستا قرار دارد که در مرکز بافت قدیمی واقع شده و مطمئنا نظر شما را به خود جلب خواهد کرد.

این حمام 2 بخش مجزای زنانه و مردانه داشته و بنای آن دارای طاق، گنبدهای عرقچین و قوس‌های جناغی است. اهالی منطقه قدمت حمام را به دوره صفوی یا اوایل حکومت قاجار نسبت می‌دهند اما با این حال این حمام همچنان فعال است و مردم روستا از آن استفاده می‌کنند!

با پشت سر گذاشتن آبشار و دیدن معماری خاص حمام افجه به محله‌های قدیمی و بافت‌های اصیل این روستا می‌رسید که در فاصله‌های نزدیک به هم قرار گرفته‌اند. اگر به محله چراغان سری بزنید می‌توانید ضمن تماشای بافت دیدنی آن سقاخانه حضرت ابوالفضل(ع) را هم از نزدیک ببینید. این سقاخانه و درخت چنار کهنسالی که قدمت آن را به 400 سال قبل نسبت داده‌اند، در تمام منطقه لواسانات شهرت زیادی دارند.


گروه گردشگری تبیان

گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

تبلیغات