خورشیدخانه تهران


 

سال 1282 هجری قمری بود و ناصرالدین شاه که هنوز خاطره خوش سفر فرنگ و عمارت های مرتفع فرنگی را به یاد داشت، به نظام الدوله گفت: «کاخی بلند می خواهم که از بالای آن دورنمای شهر و مناظر اطراف تهران نمایان باشد.»

دو سال بعد، در زیباترین و بهترین نقطه تهران کاخ پنج طبقه ای بنا شد که خورشیدخانه تهران

اعتماد السلطنه ده سال بعد از افتتاح این بنا، در وصف خورشیدخانه تهران

اولین کاخ اروپایی ایران

شمس‌العماره نه تنها اولین کاخ بلند تهران قدیم است، بلکه اولین کاخ سلطنتی ایران است که به سبک اروپایی ساخته شده. کاخی که اگرچه شباهت زیادی به عالی قاپوی اصفهان دارد اما با تحولاتی که در ساختار ظاهری آن در نظر گرفته شده، به یک بنای ایرانی – اروپایی تبدیل شده است. این عمارت از نظر ارتفاع و تقسیم بندی طبقاتش، شباهت زیادی به بناهای غربی دارد‌ اما تزیین و آرایش داخلی و خارجی آن ردپایی از هنر ایرانی و سنتی را نشان می دهد. هرچند که همین هنر سنتی هم دچار تغییرات فرنگی شده و کاشی های بیرونی بنا با گل و بته های فرنگی شان، نقاشی ایرانی- اسلامی را با موج نوی نقاشی رئال اروپایی پیوند داده اند. در این کاشی کاری‌ها بیش‌تر از رنگ‌های زرد و سیاه استفاده شده که یکی از مشخصه های اصلی تحول هنر کاشیکاری ایرانی- اسلامی به شمار می رود.

خورشیدخانه تهران

 طرح و نقشه اولیه خورشیدخانه تهران

خورشیدخانه تهران

کجا برویم؟

برای دیدن شمس العماره باید به خیابان پانزده خرداد تهران و مجموعه تاریخی کاخ گلستان سری بزنید و با تهیه بلیط این موزه، از آن دیدن کنید. این روزها از 5طبقه شمس العماره تنها طبقه اول آن برای بازدید عموم باز است. بنابراین فرصت کافی خواهید داشت تا از کاخ های دیگر مجموعه گلستان هم دیدن کنید. در هر قسمت از موزه راهنمایانی هستند که اگر از آنها درخواست کنید، تاریخچه بخش های مختلف و داستانی را که پس هر کدام از آنها قرار دارد، برایتان توضیح خواهند داد.


گروه گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران

  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات