بهار رسیده است و هوا جان می‌دهد برای پیاده روی و گشت و گذار در شهر. می‌توانی لباس‌های سبک تنت کنی و در میانه‌ راه کلافه نشوی، علاوه براین برگ‌ها تازه روییده‌اند، رنگ سبز تازه‌ای دارند که از صدقه سر دود ماشین‌ها چند هفته بیشتر دوام نمی‌آورند. اگر دیر بجنبید و گشت و گذار را برای تابستان بگذارید برای دیدن چنین رنگ سبزی باید یک‌سال دیگر صبر کنید.

در تهران به‌رغم ظاهر شلوغ و دودآلودش جا برای پیاده‌روی زیاد پیدا می‌کنید. خیابان‌هایی که درختان سربه‌فلک کشیده و پیاده‌روهای عریض دارند، پارک‌ها و باغ‌ها و کاخ‌های تاریخی، مکان‌های مناسبی برای قدم‌‌زدن رفتن هستند. مثلا می‌توانید در حالی که خیابان ولیعصر را از میدان تجریش به سمت پارک‌وی پایین می‌آیید ‌وارد یکی از کوچه‌ها شوید و کوچه را تا آخر بروید و سر از کوچه‌های تنگ و خانه‌های قدیمی و باغ‌هایی درآورید که هنوز سالم و سرپا و زنده هستند. فقط در ‌‌فکر راه‌رفتن در خیابان‌های اصلی یا نزدیک مراکز خرید نباشید.

تهران گردی در نوروز

گلستان در ‌کاخ

نزدیکی بازار بزرگ تهران که برسیم کاخ‌گلستان در یک‌قدمی‌ ماست. اینجا هم یکی از جاهای مناسب برای پیاده‌روی است. هم می‌توانید در میدان ارگ سوار کالسکه شوید یا دوچرخه کرایه کنید و هم می‌توانید در طبیعت کاخ گلستان به گردش بپردازید. در این کاخ می‌توانید از تالارهای مختلف آن دیدن کنید و با خرید از بازار بزرگ گردش روزانه‌تان را پربارتر سازید.

مجموعه کاخ گلستان، یادگاری به جای مانده از ارگ تاریخی تهران محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زیباترین و کهنترین بناهای پایتخت دویست ساله ایران است. بخش‌های مختلف این مجموعه را درحال حاضر ایوان تخت مرمر، خلوت کریمخانی، اتاق موزه (تالار سلام) و حوضخانه آن، تالار آینه، تالار عاج یا سفره خانه، تالاربرلیان یا سفره خانه، تالاربرلیان یا تشریفات، ساختمان کتابخانه، عمارت شمس‌العماره، عمارت بادگیر و حوضخانه وسیع آن، تالار الماس، کاخ ابیض، چادر خانه تشکیل می‌دهند.

در تهران به‌رغم ظاهر شلوغ و دودآلودش جا برای پیاده‌روی زیاد پیدا می‌کنید. خیابان‌هایی که درختان سربه‌فلک کشیده و پیاده‌روهای عریض دارند، پارک‌ها و باغ‌ها و کاخ‌های تاریخی، مکان‌های مناسبی برای قدم‌‌زدن رفتن هستند

باغ هنر

از باغ‌های قدیمی و خوش‌آب و هوا و خوش‌منظره تعداد کمی در تهران باقی مانده که همان‌ها‌ هم غنیمت است. یکی از این باغ‌های قدیمی باغ هنر است که به باغ موزه هنر ایرانی شهرت دارد و در میدان تجریش تقاطع خیابان حسابی و مقصودبیگ واقع شده است. می‌توانید برای پیاده‌روی این باغ را انتخاب کنید تا هم از هوای خوب و طبیعت آن لذت ببرید و هم در کنارش از نمایشگاه‌ها و آثار دیدنی که در این باغ برپاست دیدن کنید. می‌توانید در کافه‌اش که حالا میز و صندلی‌هایش را در فضای باز چیده چیزی بنوشید و خستگی درکنید.

این باغ از لحاظ معماری مربوط به دوره پهلوی اول بوده و با شیوه معماری خاص دوره خود در سال1310 (ه. ش) برای ییلاق و استفاده از آب و هوای خنک آن در فصول گرم سال ساخته شده است.

تهرانگردی نوروز 93

طرح اولیه باغ بجز درخت‌های کهنسال، آنچه در حال حاضر می‌بینیم نیست و تمامی آبراه، حوضچه، دیوارها و نرده‌های اطراف باغ از سال 1384 مرمت و در سال 1385 تغییر کاربری داده و تبدیل به موزه شده است. ماکت‌ها و آثار حجمی باغ موزه هنر ایرانی از دیگر آثاری هستند که می‌توانید هنگام گشت و گذار در باغ سری به آنها بزنید. آثار معماری قدیمی ایران مثل سی‌وسه پل، چهل ستون، هشت بهشت اصفهان، شمس‌العماره تهران، قره کلیسای آذربایجان غربی، کاروان سرای مهیار، باغ فین کاشان، شوش دانیال، گنبد کاووس گرگان، نقش رستم مرودشت و برج آزادی و میلاد از جمله ماکت‌های دیدنی هستند که در باغ خودنمایی می‌کنند. آثار حجمی و مجسمه‌هایی از برخی هنرمندان معاصر ایرانی و خارجی در فضای سبز و در نگارخانه و دیوارها و حاشیه باغ و محدوده فضای سبز آن نیز چشم‌نواز هستند.

فعالیت‌های فعلی باغ موزه شامل کافه گالری (نمایش آثار هنرمندان طراز اول کشور به صورت ادواری با طرح موضوع)، کارگاه استاد شاگردی در کارگاه آفرینش هنری آموزش، نمایشگاه عکس در فضای باز باغ‌ موزه با امکان نمایش 20 اثر هنری در دوره‌‌های ماهانه است.

باغ فردوس

باغ فردوس در خیابان ولیعصر نرسیده به میدان تجریش هم دیدنی‌های بسیار دارد، موزه سینما، سالن سینما و کافه‌هایی که می‌توان در آن نشست، ‌طبیعت را دید و استراحت کرد.

باغ از سوی درباریان نزدیک به محمدشاه قاجار به عنوان عمارت ییلاقی ساخته شده است. استخرها به گونه‌ای ساخته شده بودند که از فواصل دورتر، بزرگ‌تر به نظر می‌آمدند. بعد از آن دوستعلی‌خان نظام‌الدوله، پسر حسین‌علی‌خان، به همت معماران اصفهانی و یزدی، ساختمانی در قسمت جنوبی باغ برپا کرد و نام آن را رشک بهشت گذاشت‌. سال 1350 ساختمان موجود در باغ به مرکز فرهنگی و هنری و نمایشگاهی تبدیل شد و پس از انقلاب در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت‌. مساحت باغ فردوس 20هزار متر است. باغ فردوس علاوه بر سالن و موزه سینما چندکافه را در محوطه خود جا داده است که از آن جمله کافه سینما، کافه ویونا، کافه گالری و... است. روبه‌رویش هم می‌توانید حلیم و آش سیدمهدی را امتحان کنید.

تهرانگردی رایگان

باغ هنرمندان

اگر شمال شهر و پیاده‌روی در باغ فردوس و باغ موزه هنر ایرانی برایتان مشکل است، می‌توانید در مرکز شهر بعد از قدم زدن در کتابفروشی‌های کریم‌خان به خانه هنرمندان واقع در خیابان ایرانشهر بروید و هوایی عوض کنید.

سابقه تاریخی باغ هنر مربوط به دوره قاجار بخشی از اراضی یکی از شاهزاده‌های قاجار بوده و صاحب آن شخصی به نام فیشر، از معماران آلمانی و باغبان‌های فرنگی آن زمان است که در هنگام وقوع جنگ جهانی دوم از آن باغ جهت انبار تسلیحات متفقین استفاده می‌شد و به همین دلیل چند‌ ساختمان با معماری خارجی برای نگهداری ملزومات ساخته شد. در این مکان علاوه بر قدم زدن در فضای سبز بزرگش، می‌توانید از آثار حجمی محیطی که هنرمندان معاصر آنها را ساخته‌اند و همچنین نمایشگاه‌هایی که در خانه هنرمندان دایر است دیدن کنید. این خانه که پس از مرمت به یکی از مکان‌های گردهمایی هنرمندان تبدیل شد، در فهرست ملی جای گرفت.

 

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم


گردآوری ایران شناسی آکاایران

تبلیغات