خیابان کارگر شمالی از بهترین انتخاب‌ها برای تهران‌گردی است. می‌توانید سفرتان را با پارک لاله شروع کنید و با بازدید از موزه‌فرش به پایان برسانید.

پارک لاله چه در فصل بهار که گردشگران از شهرهای مختلف می‌آیند و در حاشیه‌اش برای چند شب چادر می‌زنند و چه در فصل دیگری مثل زمستان، طرفداران زیادی دارد. نمی‌شود در خانه نشسته باشید و هوس تهران‌گردی به سرتان بزند و پارک لاله جزو انتخاب‌هایتان نباشد. برای آنها که به دنبال تفریح هستند و هم گشت و گذار فرهنگی و خرید، شاید پارک لاله و خیابان کارگر شمالی بهترین گزینه باشد. خیابانی که جدا از داشتن پارک لاله با درختان سرو، چنار و اقاقیا، موزه هنرهای معاصر تهران، بازارچه پارک لاله و موزه‌فرش ایران هم درآن واقع شده است.

موزه هنرهای معاصر و راهرو‌های پیچ در پیچ

بعد از نشستن روی صندلی‌های پارک لاله و لذت‌بردن از دار و درخت پارک یا تماشای فیلمی در سینمای چهاربعدی، اگر هوس دیدن نمایشگاهی هنری به سرتان زد، می‌توانید با چند قدم پیاده‌روی، خودتان را به موزه هنرهای معاصر تهران برسانید. موزه‌ای که سال 1356 ساخته شده و معماری هشتی، چهارسو و گذرگاه‌هایش جدا از نمایشگاه‌هایی که به طور ماهانه یا فصلی در آن برگزار می‌شود، هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند.

تهران‌گردی با طعم تاریخ - آکا

معماری موزه مجموعه‌ای است از سنت، مدرنیسم و اندیشه فلسفی که به دست معمار ایرانی کامران دیبا طراحی شده‌است و تعدادی از مجسمه‌های برنزی پرویز تناولی برای این مجموعه ساخته شدند. هشتی، چهارسو و گذرگاه‌ها از جمله عناصر چشم‌نواز این مجموعه بدیع به شمار می‌رود. همچنین تأثیر بادگیرهای یزد بر معماری مجموعه واضح است. هشت نگارخانه موزه که با اختلاف سطحی بی نظیر نسبت به هم بنا شده‌اند، بیننده را در مسیری چرخشی گرداگرد فضای اصلی موزه می‌گردانند؛ این مسیر به گونه‌ای طراحی شده‌است که انتهای هشتمین و آخرین نگارخانه به هشتی یا همان نگارخانه اول باز می‌گردد.

پس از بازدید از نمایشگاه اگر دلتان بخواهد می‌توانید ساعتی را در کافی‌شاپ موزه هنرهای معاصر بگذرانید یا دقایقی روی صندلی‌های موزه بنشینید و از صدای موسیقی که در حال پخش‌شدن است و آرامشی که بیرون از هیاهوی اطراف شما را دربرگرفته، لذت ببرید.

تهران‌گردی با طعم تاریخ - آکا

پارک لاله و سینمای چهاربعدی

بلوار کشاورز به خودی خود جان می‌دهد در پیاده‌رو‌هایش قدم بزنید یا عصرها روی نیمکت‌هایش بنشینید و گذرماشین‌ها و آدم‌ها را تماشا کنید، اما وقتی یک پارک هم به آن اضافه شود، دیگر همه چیز تکمیل است. خیابان حجاب را که پشت سر بگذارید، محدوده پارک لاله شروع می‌شود. پارکی که از بزرگ‌ترین پارک‌های تهران محسوب می‌شود و نزدیک به 50سال قدمت دارد. صبح‌ها اگر گذرتان به پارک لاله افتاده باشد، کسانی را می‌بینید که لابه‌لای درختان ورزش صبحگاهی می‌کنند، سالمندانی را می‌بینید که روی نیمکت‌ها نشسته‌اند یا آدم‌هایی که در لاک خودشان فرو رفته‌اند. البته اگر به دنبال جای خلوت و ساکتی برای درس خواندن هستید، نیمکت‌های لابه‌لای درختان انتخاب مناسبی است.

معماری موزه مجموعه‌ای است از سنت، مدرنیسم و اندیشه فلسفی که به دست معمار ایرانی کامران دیبا طراحی شده‌است و تعدادی از مجسمه‌های برنزی پرویز تناولی برای این مجموعه ساخته شدند. هشتی، چهارسو و گذرگاه‌ها از جمله عناصر چشم‌نواز این مجموعه بدیع به شمار می‌رود

 پارک لاله جدا از امکانات بازی برای کودکان و وسایل مخصوص ورزشی، سینمای چهاربعدی هم دارد. سینمایی که در آن می‌توانید روی صندلی‌های متحرک بنشینید و با عینک مخصوصی که به شما می‌دهند، از برنامه‌هایش لذت ببرید. ظرفیت هر سانس این سینما 40 نفر است و هر روز از ساعت 4 بعدازظهر تا 11 شب و روزهای جمعه و تعطیل از ساعت 10 صبح تا 11 شب، میزبان آنهایی است که هوس سینمای چهاربعدی کرده‌اند.

پارک لاله با تمام حسن‌هایی که دارد، بوفه‌ای ندارد تا اگر هوس خوردن چای در هوای سرد به سرتان زد یا اگر گرسنگی به شما فشار آورد، به آن مراجعه کنید، اما می‌توانید با کمی تحمل و پیاده‌روی خودتان را به بازارچه‌اش برسانید.

بازارچه این پارک جایی است که کارآفرین ها و صاحبان مشاغل به خصوص مشاغل مربوط به صنایع دستی آن جا جمع شده اند و غرفه زده اند. انواع و اقسام ظرف و ظروف و پوشاک و محصولات سنتی را می توانید در این بازارچه پیدا کنید.

نقش‌هایی که از یاد نمی‌روند

موزه‌فرش ایران در تقاطع خیابان کارگر و فاطمی، یکی از شگفتی‌های این خیابان است. جلوی موزه و پشت برد شیشه‌ای نوشته شده، موزه‌فرش، دوره آموزش قالیبافی، طراحی و مرمت فرش برگزار می‌کند. وارد محوطه موزه که می‌شوید دیگر از هیاهوی بیرون خبری نیست و فقط صدای کلاغ‌ها به گوشتان می‌رسد. روی تابلوی راهنمای موزه نوشته شده، موزه‌فرش 22 بهمن 56 افتتاح شده و نمای بیرونی‌اش شبیه دار قالی است. برای بازدید از فرش‌های نفیس موزه باید یک بلیت 500 تومانی بخرید و بازدیدتان را آغاز کنید.

تهران‌گردی با طعم تاریخ - آکا

کتابخانه موزه از شنبه تا چهارشنبه و از ساعت 9 صبح تا 2 بعدازظهر باز است و می‌توانید از 3500 نسخه کتاب موجود در کتابخانه استفاده کنید. در دو طبقه موزه‌فرش ایران 130 تخته فرش قرار دارد، فرش‌هایی که بیشترشان مربوط به قرون 13 و 14 هجری شمسی هستند و در شهرهای تهران، تبریز، کاشان، اراک، کردستان بافته شده‌اند. فرش‌هایی از ابریشم و نخ و پشم با طرح‌های طاووس و ترنج که می‌توانید دقایقی جلوی هر کدامشان بایستید و در طرح‌هایش غرق شوید. عکسبرداری در موزه‌فرش ایران آزاد است به شرطی که دوربینتان فلاش نزند. موزه‌فرش ایران روزهای دوشنبه تعطیل است، اما روزهای دیگر از ساعت 9 صبح تا 4 بعدازظهر می‌توانید از آن بازدید کنید. با خارج‌شدن از موزه دوباره هیاهوی خیابان شما را در برمی‌گیرد، اما نقوش فرش‌ها چیزی نیست که بزودی از یادتان برود.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم، موزه های ایران


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات