روستای هزار ساله


تا هوا رو به سردی نرفته و مناسب سفر به مناطق کوهستانی است، توصیه می کنیم از فرصت استفاده کنید و راهی سفری به طبیعت اطراف تهران شوید. پیشنهاد ما این بار روستای زیبای امامه است که جاذبه های آن هر گردشگر و دوستدار طبیعت را شیفته خود می کند.


روستای امامه

این روستای قدیمی در منطقه رودبار قصران از توابع شمیران قرار گرفته است و آب و هوای دلپذیر و طبیعت بسیار زیبایی دارد. همچنین به دلیل داشتن آثار تاریخی با قدمت چند هزار ساله از مهمترین و با اهمیت ترین منطقه رودبار قصران به شمار می رود.

روستای هزار ساله

روستای امامه روستایی وسیع و گسترده با دو آبادی امامه بالا و امامه پایین است که به دلیل داشتن باغ های زیبا، رودخانه ای پرآب  و خروشان، چشم اندازهای منحصر به فرد و دیدنی مورد توجه ویلاسازان قرار گرفته و متاسفانه تا حدودی بافت قدیمی خود را از دست داده است.

قدم زدن در کوچه پس کوچه های این روستای تاریخی و دیدن خانه های بسیار قدیمی که با مصالح گل، خشت و سنگ ساخته شده و درهایی چوبی با تزیینات گل میخی و دو کوبه ای که ورودی زنان و مردان را از همه جدا می کند شما را به حال و هوای دوران بسیار دور می کشاند که خالی از لطف نیست.

روستای هزار ساله

قلعه مازیار

مهمترین اثر تاریخی روستای امامه که در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده، قلعه مارون (مازیار) است. این قلعه قدمتی حداقل هزار و سیصد ساله دارد و از مهمترین پایگاهای منطقه به شمار می رفته که به یک حکمران محلی به نام مازیار تعلق داشته است.

روستای هزار ساله

قلعه مازیار از قلاع مستحکم منطقه رودبار قصران بوده و در شمال شرقی امامه بالا در امتداد رودخانه با فاصله حدود سه کیلومتر از جاده اصلی و با مهارت تمام برروی صخره ای سنگی که شیب بسیار تندی دارد احداث شده است.

دیوارهای خارجی آن از سنگ لاشه و ملات گچ سنتی و دیوارهای داخلی آن از آجر ساخته شده است. از برجک های باقیمانده می توان دریافت که ارتفاع آنها حدود 6 متر و به صورت سه طبقه بوده است.

روستای هزار ساله

متاسفانه قسمت عمده قلعه تخریب شده است و به جز یک برج اصلی نیمه ویران و خرابه‌هایی از چند اتاق و دیوارهای مربوط به آن، چیزی از قلعه باقی نمانده‌است.

از آثار تاریخی دیگر روستای امامه می توان به سفال های قدیمی، لوح‌های سنگی ما قبل تاریخ، باغ تنگه، امامزاده شاهزاده حسین وامامزاده نور... اشاره کرد.

روستای هزار ساله

راه دستیابی

مسیر رسیدن به امامه از تهران جاده فشم است، بعد از اوشان و نرسیده به فشم یک راه فرعی به سمت امامه وجود دارد که پس از گذر از چندین مزرعه، به یک دوراهی می رسد. راه سمت راست به امامه پایین و راه سمت چپ به امامه بالا وارد می شود.


گروه گردشگری تبیان

گردآوری ایران شناسی آکاایران

تبلیغات