مقبره تاریخی بی بی شهر بانو

در تهران کسی نیست که نام بقعه مقبره تاریخی بی بی شهر بانو

فضای کلی آرامگاه مقبره تاریخی بی بی شهر بانو

بقعه مقبره تاریخی بی بی شهر بانو

اتاقک های تاریخی

اگر گذارتان به آرامگاه مقبره تاریخی بی بی شهر بانو

درست جلوی این سر در، دهلیزی خواهید دید که در قدیم به شکل یک ایوان بوده و بخشی از حیاط اندرونی بقعه به شمار می‌ رفته است. در جنوب این دهلیز یک بنای مربعی خواهید دید که از سنگ ساخته شده و متعلق به قرن چهارم است اما با این حال همچنان استواری خود را حفظ کرده است.

مقبره تاریخی بی بی شهر بانو

در جنوب حرم هم اتاق مسدودی وجود دارد که در جهت شرقی ـ غربی ساخته شده و احتمال می دهند ساخت آن به دوره ساسانی برگردد. این اتاق از شرق به بنای مربع سنگی می رسد و این مهم ترین دلیلی است که ادعا می کنند در گذشته تنها راه ورود به بنای سنگی بوده است.

همچنین بخوانید : بقعه ها و مقبره های تاریخی استان فارس
مقبره تاریخی بی بی شهر بانو

اما در بخش شمالی حرم، مسجد یا رواقی از دوره قاجاریه به چشم می خورد. صحن بزرگتر بقعه که حیاط بیرونی آن هم محسوب می‌شود، در شمال این مسجد قرار دارد و در شمال صحن اتاقی برای اقامت میهمانان متولی یا زوار احداث شده است.

مقبره تاریخی بی بی شهر بانو

غار همیشه روشن

پایین پله‌های بقعه بی‌بی شهربانو و در سمت راست این پله ها، غاری خواهید دید که همیشه با نور چند شمع روشن است. این غار که مدخل تنگ و باریکی هم دارد، تبدیل به اتاقک کوچکی شده که زائران نذر خود را با روشن کردن شمع در داخل آن ادا می کنند.

مقبره تاریخی بی بی شهر بانو

 در قسمت دیگری از این غار، پنجره‌ مشبکی قرار دارد که ظاهرا در قدیم دختران جوان طبق مراسمی بر آن دخیل می بستند تا بخت خوب و سفیدی نصیبشان شود!

مقبره تاریخی بی بی شهر بانو


گروه گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران

  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات