از کاروانسرا تا گراندهتل

هتل ها چطور به وجود آمدند؟

هتل به معنای امروزی، اولین بار در سال 1774 توسط دیوید لو در لندن گشایش یافت و سال ها بعد، یعنی در سال 1892در ایالات متحده اولین هتل در ماساچوست به نام ترمانت هاوس ساخته شد. همزمان با پیشرفت صنعت در اروپا و بوجود آمدن راه‌آهن و توسعه وسایل ارتباطی و تجارت و ظاهر شدن طبقه جدید اجتماعی (بورژوا)، گراند هتل ها هم کم کم شکل گرفتند. به طوری که گراند هتل‌ها را می‌توان جلوه‌گاه عظمت همه این ارزش های اجتماعی جدید دانست.

این زمان نه تنها خانواده‌های بزرگ، نجبا، شاهزادگان و حکمرانان هنوز مورد احترام بودند. بلکه هدف اصلی ساخت این هتل ها جلب طبقه جدید شهری در فضای معماری جدیدی بود که از امکانات مالی وسیعی برخوردار بودند و کمیت و کیفیت احترام در گراند هتل‌ها در رابطه با مقدار سرمایه و اعتبار بانکی اشخاص قرار می گرفت.

از کاروانسرا تا گراندهتل

در ایران هم در سال 1306 خورشیدی  یک مهاجر روسی به نام خاچیک مادیکیانس کافه‌ای بنام نادری در خیابان نادری تهران (چهار راه استانبول)دایر کرد.

او برای اولین بار در تهران شیرینی پزی را باب کرد و چندی بعد در جوار کافه نادری، هتلی به همان نـام تأسیس کرد. برای اولین ‌بار در تهران در رستوران این هتل بود که غذاهای فرنگی مثل بیفتک و بیف ‌استروگانف و غیره به ایرانیان معرفی شد.

اما با فراهم آمدن امکان سفر برای اقشار مختلف جامعه هتل ها با خدماتی متفاوت از یکدیگر که با قدرت پرداخت مسافر همگون باشد، شروع به فعالیت کردند و هر یک استانداری را برای خود گرفتند و ستاره دار شدند.


گروه گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران

  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات