موزه ای به طول تهران!

موزه ای به طول تهران!

بنای ایستگاه راه آهن، با الهام از عظمت و شوکت معماری ایران باستان‌، با استفاده از شیوه اکسپرسیونیسم آرمان‌گرا ساخته شد. ورودی ایستگاه مرکزی وسیع است و این ریتم از طریق پنجره‌ها، بازشوها و جرزهای سراسری دیوارها نیز کاملا آشکار است‌.

ایستگاه از پی تا سقف با آهن وسیمان ساخته شده و پنجره‌های آن به طور کامل از برنز و آهن برونمای خارجی آن از سنگ سفید تراورتین است که از معدن سنگ پل سفید استخراج شده است.

قهوه خانه آذری

یکی دیگر از آثار مهم خیابان قهوه‌خانه سنتی آذری است که در میدان راه‌آهن، اول موزه ای به طول تهران!

روی دیوارهای قهوه‌خانه، نقاشی قهوه‌خانه‌ای از نقاشانی چون استاد اسماعیل‌زاده، داوود زنجانی، احمد خلیلی، حاجی اجمد‌اخری و حسین بهجو به چشم می‌خورد. مضامین این نقاشی‌ها به طور عمده یادآور مضامین ملیف پهلوانی و مذهبی است.

موزه ای به طول تهران!

خانه انیس الدوله

خانه انیس‌الدوله یکی دیگر از آثار ثبتی موزه ای به طول تهران!

این بنا بخشی از تجربه ساخت آثار پست‌مدرن در ایران است که بین سال‌های 1340 تا اواسط دهه 50 شمسی توسط دانش‌آموختگان دانشگاه تهران انجام شد. این مجموعه آثار که شامل، برج آزادی، موزه هنرهای معاصر، سردر دانشگاه تهران، تئاتر شهر و ... است با بهره‌گیری از عناصر معماری مدرن و معماری سنتی ایران ساخته شده‌اند.

بیمارستان 501 ارتش در موزه ای به طول تهران!

در سال 1350 ساختمان موجود در باغ به مرکز فرهنگی و هنری و نمایشگاهی تبدیل شد و پس از انقلاب نیز در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت‌. مساحت باغ فردوس 20 هزار متر مربع و طول آن 280 متر است.

امامزاده صالح (ع)

امامزاده صالح یکی دیگر از آثار موزه ای به طول تهران!

بنای بقعه اصلی شامل ساختمان چهارگوش بزرگ و مستحکمی با دیوارهای قطور است و فضای درونی آن تقریبا 6 متر مربع مساحت دارد. وضع طاق‌نماها و معماری ساختمان و پوشش آن از معماری بناهای سده هفتم و هشتم است.

اما این ها در حالی است که در میدان راه‌آهن، بالاتر از چهارراه مولوی مدرسه مشیرالسلطنه واقع شده است. مدرسه عبرت و انجمن آثار ملی هم بخش دیگری از آثار نزدیک به خیابان ولیعصرر هستند که قدمت این منطقه را به رخ می کشند.

همچنین بخوانید : موزه گردی در تهران (2)

حمام انصاری و دباغ‌خانه عزیزمحمد هم نزدیک خیابان ولیعصرر هستند. دانشگاه افسری و خیابان و مجموعه آقاشیخ‌هادی هم بخش دیگری از آثار هستند. خانه مصدق و بیمارستان وزیری هم باید به این لیست اضافه شوند.

اطراف تئاتر شهر هم پر از آثار پراکنده تاریخی است که می‌توان آن را با الحاق به خیابان ولیعصرر دید. یکی دیگر از آثار نزدیک به خیابان ولیعصرر دانشگاه تهران است که یکپارچه در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.


گروه گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران

  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات