بازار تهران

گشت و‌گذار در کوچه پس‌کوچه‌های بازار، ناخودآگاه هر رهگذری را به یاد تصاویر خط‌خطی و ترانه‌های پخش شده از رادیو‌های قدیمی می‌اندازد.

بازار تهران براساس آنچه «سر توماس هربرت» در سفرنامه خود در سال 1108قمری (در دوران صفویه) نوشته و در اطلس تهران نیز آمده، فاقد سقف بوده است. همچنین بازار «بین‌الحرمین» از ساخته‌های دوران «محمدشاه» قاجار و «بازار امیر»، «سرای امیر» و «بازار کفاش‌ها» از افزوده‌های دوران ناصرالدین‌شاه است. آنطور که پیداست، بازار تهران نزدیک به 4 قرن قدمت دارد و از همان بدو تأسیس تا زمان حال، نبض اقتصاد کشور را در دست داشته است.

ساخت و سازها در این منطقه از تهران، اگرچه اکنون دستخوش تغییراتی نیز شده ولی به موجب قوانین تصویب شده با اخذ مجوز قانونی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری صورت می‌گیرد.

خانه تاریخی، انبار جنس چینی

گشت و‌گذار در بازار تهران و آشنایی با تاریخچه بناهای این محدوده تاریخی از پایتخت یا دانستن این نکته که بازار تهران مکان مسکونی توأم با محل کسب بوده، تعجب بازدیدکنندگان را زمانی برمی‌انگیزد که خبردار شوند خانه‌های قدیمی بازار این روزها تبدیل به انبار کالاهای چینی شده اند.

بنای اولیه بازار تهران به دوره شاه طهماسب صفوی، همزمان با ساخت

برج و بارو و دروازه‌های شهر تهران در فاصله سال‌های 0 تا 8 هجری قمری بازمی‌گردد. آنطور که اسناد تاریخی روایت کرده‌اند، بازار لباف‌ها، کرجی دوزها، سراج‌ها و نعل‌چی‌ها، قدیمی‌ترین بخش‌های بازار تهران بودند

در حال حاضر 80 هزار متر مربع از محوطه بازار تهران که شامل خانه‌های قدیمی و ساختمان‌های تاریخی نیز می‌شود، بدون توجه به ارزش بناها یا حفظ و احیای پدیده‌های معماری ایرانی تبدیل به انبار اجناس شده است. با توجه به مدارک و شواهد موجود، بنای اولیه بازار تهران به دوره شاه طهماسب صفوی، همزمان با ساخت برج و بارو و دروازه‌های شهر تهران در فاصله سال‌های 0 تا 8 هجری قمری بازمی‌گردد. آنطور که اسناد تاریخی روایت کرده‌اند، بازار لباف‌ها، کرجی دوزها، سراج‌ها و نعل‌چی‌ها، قدیمی‌ترین بخش‌های بازار تهران بودند.

ساخت و ساز با مجوز میراث

بازار تهران

بازار تهران به ثبت ملی رسیده است و بر اساس اظهارات خوشنویس، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور وقتی یک اثر به ثبت ملی می‌رسد تمام ساخت و سازها و دخل و تصرف‌ها و کاربری‌های داخل آن مشمول یک قانون ویژه است.

مسئولان میراث فرهنگی تهران اصرار دارند که شهرداری به‌رغم همه فعالیت‌هایی که به‌منظور احیای بازار تهران انجام داده است به‌نظر کارشناسان میراث توجه نمی‌کند و این درحالی است که مسئولان شهرداری در بافت تاریخی تهران که بازار تهران نیز در محدوده این بافت قرار دارد اعلام کرده‌اند که تمامی ساخت‌وسازها در بازار تهران با مجوز سازمان میراث فرهنگی انجام شده و اگر تخلفی شده است باید مسئولان این سازمان پاسخ بدهند که چرا اجازه ساخت‌وساز غیرقانونی را امضا کرده‌اند. اعتراض مسئولان میراث فرهنگی تهران البته به اجرای برخی طرح‌ها از سوی شهرداری منطقه 12 در بازار تهران باز می‌گردد. ایراد مسئولان میراث فرهنگی به رواق‌سازی‌‌ها و برخی اقدامات مرمتی در بازار تهران است.

این اعتراض‌ها در حالی صورت می‌گیرد که حتی خوشنویس نیز تأکید دارد که بدون اجازه سازمان میراث فرهنگی هیچ طرحی در بافت تاریخی بازار تهران قابل اجرا نیست.

در حال حاضر 80 هزار متر مربع از محوطه بازار تهران که شامل خانه‌های

قدیمی و ساختمان‌های تاریخی نیز می‌شود، بدون توجه به ارزش بناها

یا حفظ و احیای پدیده‌های معماری ایرانی تبدیل به انبار اجناس شده است

دیوارهای چوبی

بازار تهران

صاحب یکی از مغازه‌های داخل سرای حاجب‌الدوله که می‌گوید قدمت تاریخی مغازه‌اش به دوران ناصرالین‌شاه بازمی‌گردد برای نوسازی مغازه خود از چوب استفاده کرده است.

او می‌گوید: شهرداری و میراث فرهنگی هیچ‌کدام اجازه تخریب دیوارهای قدیمی مغازه را نمی‌دهند؛ «دیوار مغازه ما ریخته بود و باید چاره‌ای اندیشیده می‌شد. از شهرداری و از میراث برای بازدید آمدند و تصمیم گرفته شد دیوارها را با چوب ام‌دی‌اف بپوشانیم».به گفته صاحب این مغازه در تمام دنیا بناهای قدیمی را نگهداری می‌کنند و اقدام شهرداری در بیرون از محوطه بازار برای ساخت سردرهای سنتی نیز برای توریست‌هایی که به بازار می‌آیند جذاب است.


گروه گردشگری تبیان

منبع: همشهری آنلاین

گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات