کاخ موزه سبز شاید جالب ترین و دیدنی ترین کاخ‌ مجموعه باشد که گوشه ای از تاریخ و معماری ایران را به شما نمایش می دهد. بنایی قدیمی که بر بلندترین نقطه مجموعه سعدآباد قرار گرفته و اولین قطعه از زمین‌هایی است که پهلوی اول خریداری کرده است. زمینی با بنائی نیمه تمام متعلق به علیخان والی که با تصمیم او برای ساخت یک کاخ ییلاقی پس از چندین سال تبدیل به قصر سنگی کاخ سبز شد. علیخان یکی از زمینداران سرشناس آن زمان بود و تپه ای که این کاخ روی آن بنا شده به نام او به "تپه علیخان" معروف است.

 

این کاخ که تاریخ اتمام ساخت آن بین سال‌های 1300 الی 1308 است، توسط میرزا جعفر کاشی ملقب به معمار باشی ساخته شد و در زمان پهلوی دوم پس از بازسازی و مرمت زیر زمین آن به کاخ شهوند معروف شد.

موزه ای بر بلندای تهران - آکا

مساحت این بنا حدود 1203 متر مربع است و در آن می توانید ردپای معماری اصیل ایرانی را ببینید که آن را از دیگر بناها متمایز می‌کند و آیینه‌کاری، گچ‌بری، مقرنس و خاتم‌کاری این موزه بدون شک یکی از بی نظیرترین نمونه های معماری داخلی بناست.

موزه ای بر بلندای تهران - آکا

در داخل این کاخ اما مجموعه ای از اشیای دربار، یعنی مبل، ظروف چینی و لوسترهای متنوع اروپایی به چشم می خورد. طبقه اول کاخ سبز در گذشته دفتر کار پهلوی دوم بوده است و در آن هنر ظریف خاتم کاری استاد محمد صنیع دور تا دور اتاق و روی یک گلدان که امضاء استاد بر آن نقش بسته به چشم می‌خورد. روی دیوارهای داخل بنا هم می توانید هنر تذهیب کاری استاد حسین طاهرزاده بهزاد را ببینید.

موزه ای بر بلندای تهران - آکا

در نمای خارجی این کاخ از سنگهای سبز معدنی کمیاب خمسهء زنجان استفاده شده و وجه تسمیه کاخ نیز به همین سبب است. دیوارهای بیرون کاخ به سنگ های زیبای کنده کاری شده آراسته و ملات سنگها از سرب است که مانع شکستن آنها در اثر انبساط و انقباض می شود.در اصلی کاخ از سمت شمال غربی به سوی کوه های البرز باز می شود و چشم انداز آن از سمت جنوب، شهر تهران است.

موزه ای بر بلندای تهران - آکا

یکی از زیباترین قسمت های این کاخ تالار آیینه است که با قالی هفتاد متری کار"عبدالمحمد عمواوغلی" مشهد مفروش شده و تاریخ بافت آن به زمان رضاخان می رسد.

دستگیره درها از برنز مطلا است و دیوارها و سقف تالار آیینه کاری است. روی آیینه ها با گلهایی از گچ تزیین شده است و در بالای تالار آیینه یک دست مبل گوبلن قرار دارد که مربوط به دوره قاجار و از بیوتات سلطنتی است که عمر میز وسط آن به قرن 18 فرانسه می رسد. پرده ای نقره فام با چوب پرده منبت کاری شده هم پنجره تالار را پوشانده است.

از دیگر وسایل این کاخ که اغلب از کشورهای اروپایی خریداری شده می توان به چلچراغها، تابلوهای نقاشی، مجسمه ها، مبلهای دوره لوئی شانزدهم و دو میز کنسول مربوط به دوره ناپلئون، ساعت، شمعدان، گلدانهای برنزی، اشیاء کریستال و پیانو اشاره کرد.

موزه ای بر بلندای تهران - آکا

بخش گردشگری


برگرفته از: همشهری آنلاین، پورتال مجموعه سعد آباد


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات