تهران با تمام دود و دم و شلوغی سرسام آورش، هنوز گوشه و کنارهای دنجی دارد که می توانید به آنها پناه ببرید و چند ساعتی را فارغ از هیاهوی شهر خلوت کنید. امامزاده های مقدسی که در گوشه و کنار پایتخت قرار دارند، بهترین گزینه برای یک سفر نیم روزی با رنگ و بوی زیارت هستند.

امام زاده یحیی

زیارتگاه های دنج پایتخت

بنای قدیمی این بقعه شامل برج خشتی هشت ضلعی متعلق به قرن هفتم هجری است که مانند بناهای دیگر عصر مغول، یک گنبد آجری 12 ضلعی هرمی شکل بر بالای آن قرار داشت. در عهد قاجاریه هم اطراف این برج را با کاشیهای هفت رنگ مزین ساخته بودند. اینک در محل برج خشتی و قبلی، بقعه هشت ضلعی کنونی ساخته شده است.

بر روی در قدیمی بقعه که چندان بزرگ نبوده، در دو کتیبه کوچک به خط ثلث نوشته‌اند: بانی بقعه خشتی قدیم شخصی به نام قرابشاره بوده و معمار آن، دیو حسن نام داشته است. صندوق منبت عتیقه زیارتگاه های دنج پایتخت

امامزاده اهل بن علی

امامزاده اهل بن علی را مردم جنوب شهر خوب می شناسند. این امامزاده که در میان مردم به اهلعلی معروف است، در خیابان خاوران‌، ایستگاه امیر سلیمانی‌، خیابان انور زاده (دولاب‌) قرار دارد و گفته می شود متعلق به یکی از نوادگان حضرت علی (ع‌) است‌.

این بقعه گنبدی پوششی دارد و قسمت کمی از بالای گنبد با کاشی فیروزه‌ای پوشیده شده و بقیه بقعه آجری است‌. به جز گنبد که از 200سال پیش به جا مانده، بقیه بنا و محوطه در حال بازسازی است‌ و کل محوطه جزء آثار میراث فرهنگی به شمار می آید. در صحن امام‌زاده‌، گورستان کوچکی قرار دارد که گفته می شود قدمت آن به 200 سال قبل می رسد.

بر دیوار طرفین ایوان این زیارتگاه دوازده بیت شعر به خط نستعلیق بر کاشی های خشتی نوشته شده که تاریخ آنها به سال 1308ه.ق می رسد. همین اشعار را در سال 1324 با مختصر تغییراتی در برخی کلمات و تعویض نام متولی، به خط نسخ بر کاشی نوشته و بر بالای سر در ورودی محوطه بقعه نصب کرده اند و اتفاقا در همین اشعار است که نسب صاحب مرقد به امیرالمومنین علی (ع) نسبت داده می شود اما در کتاب «اختران فروزان طهران و ری» نسبت ایشان به فرزندان امام حسن مجتبی (ع) می رسد.

زیارتگاه های دنج پایتخت

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از: جام جم، کتاب اول


گردآوری ایران شناسی آکاایران
گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران

  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات