اگر اهل تهران یا مازندران هستید و می خواهید برنامه سفری یک روزه به طبیعت کوهستانی داشته باشید، بدون شک یکی از انتخاب های خیلی مناسب

سفر به تاریخ ساواشی

عبور از تنگه جز با گذشتن از میان آب های خروشان رودخانه میسر نیست، پس بخاطر داشته باشید که حتما تجهیزاتی مثل کفش مناسب و کلاه را به همراه داشته باشید، بهترین کفش برای عبور از تنگه چکمه های پلاستیکی هستند و بدترین انتخاب کفش های شهری.

سفر به تاریخ ساواشی

این سنگ نگاره ها در حقیقت یکی از مجموعه سه تایی سنگ نگاره های قاجاری هستند که یکی از آنها در چشمه علی ری و دیگری در تونل وانای جاده هراز قرار گرفته است.

متاسفانه این کتیبه که در طول چندین دهه آسیب بسیار اندکی از عوامل طبیعی دیده اند از وقتی که تنگه شناخته شده و بازدیدکننده های آن زیاد شده اند دچار تخریب های جدی نظیر نوشتن یادگاری با رنگ و اسپری و مداد چشم و ... شده است.

بعد از دیوار نگاره ها وارد فضای باز می شویم و در اینجا تابش آفتاب بسیلر دلنشین است و به خشک شدن و گرم شدن تان کمک می کند. بعد از تنگه اول،فضای بازی در پیش دارید که در واقع دشتی سبز است پر از مزارع سیب زمینی، گندم و بعضا گلپر. در همینجاست اکثر مسافران اتراق می کنند و یکی دو ساعتی را به استراحت و لذت بردن از طبیعت می گذرانند.

عبور از تنگه جز با گذشتن از میان آب های خروشان رودخانه میسر نیست، پس بخاطر داشته باشید که حتما تجهیزاتی مثل کفش مناسب و کلاه را به همراه داشته باشید، بهترین کفش برای عبور از تنگه چکمه های پلاستیکی هستند و بدترین انتخاب کفش های شهری

سفر به تاریخ ساواشی

واشی، طبیعت در دسترس

یکی از سهل الوصول ترین مناطق ییلاقی نزدیک به تهران، تنگه واشی است که از شرق تهران حدود 45 دقیقه تا یک ساعت فاصله دارد. یکی از سهل الوصول ترین مناطق ییلاقی نزدیک به تهران، تنگه واشی است که از شرق تهران حدود 45 دقیقه تا یک ساعت فاصله دارد.

تنگه واشی یا ساواشی در کیلومتر 2 جاده تهران به فیروزکوه قرار دارد و با ورود به جاده فرعی که به روستای جلیزجند می رود به آن می رسید.

بخاطر داشته باشید که تابلو و علائم راهنمایی چندانی در طول مسیر برای کمک به بازدید کنندگان وجود ندارد، پس حتما نقشه همراه داشته باشید یا برای پرسیدن از مردم محلی تردید نکنید.

 بعد از روستا، به یک دوراهی می رسید که از یک طرف به امامزاده محمد و محمود می رود و از سوی دیگر به تنگه می رسد. با 5 کیلومتر رانندگی به پارکینگ می رسید، جایی که باید با پرداخت مبلغی به یکی از پارکبانان غیررسمی، پیاده روی خود به سمت تنگه ها را آغاز کنید.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از خبرگزاری میراث فرهنگی


گردآوری ایران شناسی آکاایران
گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران

تبلیغات