یکی از راه‌های تبدیل یک آدم خانه‌نشین به کسی که کوله‌‌پشتی از دوشش نمی‌افتد و مدام در سفر شما را همراهی می‌کند بردن او به سفر‌های دارای یک مسیر رودخانه‌گردی است.

رودخانه‌گردی تنگه واشی نمونه خوبی است اما برای ایجاد دگرگونی یاد‌شده کمی هم به چاشنی هیجان و بالا‌رفتن آدرنالین خون نیاز داریم. این نسخه جادویی که کم از فرمول تبدیل مس به طلا ندارد را می‌توانید در خلال سفری شامل رودخانه‌گردی در پلنگ‌دره و مشاهده آبشار 8متری این منطقه به‌دست آورید و از تنهایی سفر رفتن خلاص شوید.

یک پیشنهاد جمع و جور برای سفر در پایتخت - آکا

جنگل پلنگ‌دره واقع در شیرگاه از توابع شهرستان بابل در استان مازندران جایی است که باید عازم آن شوید و پس از طی کردن رودخانه می‌توانید آبشار یاد‌شده و کمی آن‌طرف‌تر دریاچه الیمالات را ببینید و در آن قایق‌سواری کنید. در کنار این دریاچه چنانچه راه‌پیمایی کنید می‌توانید نیمی از گونه‌های گیاهی تمام منطقه مازندران را مشاهده کنید.

این جنگل‌ها جانور درنده خو و خطرناک ندارند. بنابراین می‌توانید مطمئن باشید خطری شما را تهدید نمی‌کند. در این مسیر خاکی و جنگلی حتی می‌توانید دوچرخه سواری کنید

حسن بزرگ گشت و گذار در نزدیکی پلنگ دره این است که  در هر وضعیت آب و هوایی می‌شود به آن سفر کرد. از این گذشته، پلنگ دره و آبشار زیبایش مسیر دسترسی ساده ای دارند که برای رسیدن به آن نیازی به پیاده روی اجباری ندارید و با هر سن و سالی می توانید آن را طی کنید.

یک پیشنهاد جمع و جور برای سفر در پایتخت - آکا

 تنها وسیله لازم برای قدم زدن در نزدیکی آبشار پلنگ دره و حوضچه سنگی آن چکمه یا صندل عبور از رودخانه است که البته یک دمپایی ضخیم و قرص و محکم که از پایتان کنده نشود هم کار آن را می کند. به جز این ها بد نیست شلوار و لباس اضافی، باتوم، کلاه و عینک‌آفتابی، زیرانداز و آب آشامیدنی هم همراه داشته باشید.

یک پیشنهاد جمع و جور برای سفر در پایتخت - آکا

به جز این، جنگل پلنگ دره یک حسن دیگر هم دارد. این جنگل‌ها جانور درنده خو و خطرناک ندارند. بنابراین می‌توانید مطمئن باشید خطری شما را تهدید نمی‌کند. در این مسیر خاکی و جنگلی حتی می‌توانید دوچرخه سواری کنید. چون مسیر جنگل پلنگ دره شیب تند و نفس‌گیر ندارد. از ابتدای جاده اصلی تا خود آبشار پلنگ دره بیش از 13 کیلومتر راه نیست و فرصت خوبی برای قدم زدن و دوچرخه سواری به حساب می آید.

یک پیشنهاد جمع و جور برای سفر در پایتخت - آکا

اگر بدون راهنما عازم سفر می‌شوید (که ما آن‌را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم) نشانی را به یاد داشته باشید. از شهر زیبای شیرگاه شهرستان بابل و از پاسگاه نگهبانی منابع‌طبیعی حدود 13‌کیلومتر جاده خاکی که با خودرو حدود یک ساعتی طول می‌کشد را باید طی کنید تا به جنگل‌های ابتدای مسیر برسید. جدای از گردشگر‌های دیگر که می‌توانند راهنمای شما باشند خود رودخانه افزون بر هدفی بکر و زیبا، وسیله‌ای است که پا به پا شما را تا رسیدن به آبشار پلنگ‌دره همراهی می‌کند.

یک پیشنهاد جمع و جور برای سفر در پایتخت - آکا

هنگام سفر به یاد داشته باشید که رودخانه‌گردی به معنی طی‌کردن تمام مسیر در رودخانه نیست و طی سفر باید به فراخور راه گاهی از میان رود گذر کرد. از سوی دیگر رود‌ها فقط در مسیر‌های پر پیچ‌و‌خم آرام هستند و برای گذر از آن می‌توان این بخش از رود را انتخاب کرد.

یک پیشنهاد جمع و جور برای سفر در پایتخت - آکا

بد نیست بدانید به جز این پلنگ دره، قمی ها هم یک پلنگ دره سرسبز و زیبا و معروف دارند که با وسعتی معادل 31 هزار و 735 هکتار در جنوب غربی و پنجاه کیلومتری شهرستان قم قرار گرفته و به علت وجود پلنگ و داشتن زیستگاه های جانوری و گیاهی در آن به این نام معروف شده است.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از همشهری آنلاین، سوادکوه گردی


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات