منطقه لواسانات واقع در شمال شرقی تهران همیشه به عنوان یکی از مناطق ییلاقی و خوش آب‌وهوا شناخته شده است؛ حتی در پاییز که با وجود سردی هوا خیلی از پایتخت‌نشینان ترجیح می دهند آخر هفته شان را در منطقه ای خوش آب و رنگ و لطیف سر کنند. لواسان نزدیک‌ترین منطقه خوش آب و هوا و ییلاقی به شهر تهران محسوب می‌شود که تنها حدود 7 کیلومتر  تا پایتخت فاصله دارد و در کمتر از 15 دقیقه می‌توان آن را طی کرد.

ناصرخسرو قبادیانی در اوایل سفرنامه خود می‌نویسد: «میان ری و آمل کوه دماوند است مانند گنبدی و آن را لواسان گویند.»

بخش لواسانات یکی از بخش‌های شهرستان شمیرانات در استان تهران است که به لواسان بزرگ، لواسان کوچک و شهر لواسان تقسیم شده و روستاهای متعددی را نیز دربرمی‌گیرد. طبیعت سرسبز لواسان از دامنه‌های شمالی این شهر شروع می‌شود و با دریاچه زیبای ‌سد‌ لتیان پایان می گیرد. دریاچه زیبایی که با دره‌های عمیق، قله‌های مرتفع، چشمه‌های متعدد و چراگاه‌های سرسبز و آب و هوای دلپذیر و رویایی این منطقه، همواره گردشگران و طبیعت‌گردان بسیاری را به خود جذب می‌کند.

پاییز در ییلاق های لواسان

آبشار کفترلو

این آبشار در بین دره‌های سرسبز ضلع شمالی روستای کندعلیا قرار گرفته و در بین اهالی با عناوین کبوترخوان و کفترخوان هم شناخته می‌شود. برای دستیابی به این آبشار ابتدا باید روستای کندعلیا را به سوی ارتفاعات پشت سر گذاشته و از جاده‌ای خاکی که دره‌ای با رودخانه‌ای کم‌آب در حاشیه آن قرار دارد، بگذرید. اطراف دره پر از باغ و مزارع کوچک و بزرگ به همراه تعداد کمی خانه ییلاقی است. در انتهای راه مالرو، آبشار کفترلو جریان دارد که ارتفاع آن بلند و در آبریز آن حوضچه‌ای تشکیل شده است.

پاییز در ییلاق های لواسان

پاییز در ییلاق های لواسان

پاییز در ییلاق های لواسان

کاخ مظفری

این کاخ در ضلع جنوبی شهر اوشان واقع شده و دارای دو طبقه است که در زمان سلطنت مظفرالدین شاه قاجار ساخته شده است. طرح اصلی کاخ به صورت برون‌گرا ساخته شده و گرداگرد آن در طبقه اول و دوم ایوانی است که ستون‌های چهارضلعی و گرد در کنار همدیگر بار طبقات را تحمل می‌کنند

طبقه دوم‌ ستون‌های گردی دارد که شالوده اصلی آن از چوب است و روی آن را با گچ پوشانده‌اند. ساختمان از نظر ایستایی و مقاومت آسیب چندانی ندیده و در صورت مرمت و تعمیر می‌تواند تبدیل به موزه منطقه شود.

 

چنار نظام‌السلطان

این درخت در محوطه باغ و عمارت نظام السلطان در مرکز شهر لواسان کوچک قرار دارد و می‌گویند حداقل حدود 350 سال عمر دارد؛ از زیر درخت چشمه‌ای با آب گوارا بیرون می‌آید. این درخت در گذشته دارای پنج تنه قطور و گستره سایه آن بسیار زیاد بوده، ولی با تغییر و تحول سالیان اخیر، تنها دو تنه آن باقی مانده است.
پاییز در ییلاق های لواسان

غار هملون

هملون مجموعه غاری است که در تنگه هملون در نزدیکی میگون قرار دارد که یکی از آنها با دهانه حدود 3 متر و ارتفاع یک متر، حدود 20 متر عمق دارد و دیگری دارای حدود 5‌/‌2 متر دهانه و 5‌/‌1 متر ارتفاع است که در ابتدای ورودی با فضایی به ابعادچهار در شش متر و ارتفاع 5‌/‌2 متر روبه‌رو می‌شویم. غارها از جاده شمشک فاصله کمی دارند و مسیر دستیابی به آنها اگر چه کمی مشکل به نظر می‌رسد اما وجود مناظر طبیعی زیبا، رودخانه، دره‌ها، فضاهای سبز و... خستگی را از تن شما بیرون می‌آورد.

غار اسبول

دره اسبول در شرق اوشان است که در آن 3 غار وجود دارد. دهانه سمت راست بزرگ‌تر و دو دهانه سمت چپ که روی هم واقع شده‌اند، کوچک‌تر هستند. هیچ نقطه‌ای از غار کنده کاری نشده و غار طبیعی و دست نخورده است. قطعات سفال و لعابدار مربوط به قرون 9 و 10 هم در آن کشف شده‌است. در باور مردم منطقه، این غار زمانی آتشگاه بوده ولی طبق آثار موجود هیچ نشانی از دوده یا اثر آتش در آن وجود ندارد.

پاییز در ییلاق های لواسان

دشت هویج

دشت هویج یکی از زیباترین جاذبه‌های روستای افجه است که در ارتفاع 2400 متری از سطح دریا و در بالادست مرکز روستا، در ناحیه گلندوک و لواسان قرار دارد. روایت‌های تاریخی مختلف حکایت از آن دارند که در روزگار گذشته بخش وسیعی از زمین‌های این دشت به کاشت هویج اختصاص داشته، اما امروز اثری از این مزارع به چشم نمی‌خورد. برای رسیدن به دشت هویج 2 مسیر پیش روی ما قرار دارد؛ اولی یک جاده آسفالته 5کیلومتری است که با عبور از جاده لشگرک ما را به لواسان و در نهایت افجه و دشت هویج می‌رساند. راه دوم نیز 8 کیلومتر مسافت دارد و به طرف شمال شرقی می‌رود. به دلیل کوهستانی بودن منطقه، رسیدن به دشت هویج در تابستان حدود یک ساعت و نیم و در زمستان به بیش از 2 ساعت زمان نیاز دارد که ممکن است در فصل سرما گردشگران را با دردسرهایی روبه‌رو کند.

اغلب مسافرانی که به دشت هویج سفر می‌کنند گشتی در مزارع و باغ‌های آن زده و چند ساعتی را با طبیعت بکر این منطقه سپری می‌کنند.

پاییز در ییلاق های لواسان

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم، اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران


گردآوری ایران شناسی آکاایران
گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران

  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات