پنج ستاره شهر ما - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد پنج ستاره شهر ما ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


 

اهالی شمال شرق تهران، زیارتگاه امامزاده پنج تن را خوب می شناسند. زیارتگاهی که در ارتفاعات لویزان قرار دارد و لقب یکی از مهم ترین زیارتگاه های پایتخت را با خود یدک می کشد.

 

 

اگر به دنبال یک زیارتگاه سرسبز و دنج و دوست داشتنی در تهران می گردید، بقعه امامزاده پنج تن (یا پنج امام) گزینه خوبی است تا یک روز وسط هفته سری به آن بزنید. زیارتگاه ساده ای که در خیابان شهید فرشادی در لویزان در شمال شرق تهران قرار دارد... آنجا که آبادی شمس آباد تمام می شود و خانه ها و باغ های منطقه خوش آب و هوای لویزان آغاز می شود.

بقعه امام زاده پنج تن، بنایی چهار گوش دارد که ابعاد آن به 7در 7 متر می رسد. بنای این امامزاده در گذشته ساده بوده اما در عهد قاجار در هر سوی آن ایوان ساده ای افزوده شده و شکل ظاهری بنا کمی تغییر کرد. امروز اگر سری به این امامزاده بزنید می بینید که بر فراز بقعه پوششی گنبدی شکل قرار دارد که بعد از ایجاد ایوان ها روی تمامی آن را با شیروانی پوشانده اند.

امامزاده پنج تن, زیارتگاه,امامزاده پنج تن,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

ضریح مشبکی هم در وسط بقعه به نام های: سالم، ابوطالب، رضا و رحیم پسران شیث بن کاظم بن علی بن الحسین زین العابدین ذکر شده است که همگی آنها با هم برادر بوده اند و حالا در این زیارتگاه آرمیده اند.

امامزاده پنج تن, زیارتگاه,امامزاده پنج تن,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

حیاط امامزاده سبز و خوش آب و هوا است و فضای روضه آن هم نسبتا وسیع است. در انتهای این فضا، ضریح فلزی روی 5 صورت قبر قرار گرفته است. ضریح آن مشبک و معروف به جعفری و سبزرنگ است که به صورت مربع در عهد قاجار ساخته شده است.

امامزاده پنج تن, زیارتگاه,امامزاده پنج تن,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

با این که گفته می شود بنای امام‌زاده تاریخی 130 ساله دارد، اما اثر تاریخی خاصی در این بقعه مشاهده نمی‌شود، صحن امامزاده نسبتا وسیع است و توسط در و نرده‌های آهنی محصور شده است و چش ‌اندازی‌های زیبایی که از 4 طرف مشرف به آبادی‌های مختلف شمیران دارد، جلب توجه می‌کند.

امامزاده پنج تن, زیارتگاه,امامزاده پنج تن,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

این امامزاده در سال 1367 مجددا بازسازی شد و مساحت آن به 460 مترمربع افزایش یافت و تزیینات داخلی نیز به صورت آینه‌کاری درآمد. وجود امامزاده در لویزان باعث شد که کم کم در طول زمان گورستان عمومی لویزان در کنار آن به وجود بیاید و آنقدر وسعت بگیرد که حالا مساحت آن به 3 هکتار می‌رسد.

 

 

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از: همشهری، اداره کل اوقاف


گردآوری ایران شناسی آکاایران
پنج ستاره شهر ما گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات