«اسون» دره‌ای سرسبز و پر آب در شمال تهران است؛ دره‌ای که چند آبشار و چشمه را در دل خود جای داده است. این دره که از سمت غربی جبهه جنوبی قله توچال شروع می‌شود تا نزدیکی روستای «پس قلعه» ادامه می‌یابد و مسیری زیبا و به نسبت راحت را برای دوستداران طبیعت‌گردی و کوهنوردان فراهم می‌کند.

در زمستان‌ها که صعود به قله توچال از مسیر همیشگی شیرپلا به دلیل لغزندگی سنگ‌ها مشکل می‌شود این مسیر شاهد تردد بیشتری است.

در ارتفاع حدود 2200 متری از سطح دریا در کناره این دره، هتلی قدیمی به نام اُسون قرار دارد که صاحبانش آن‌ را با ایده‌ای خاص ساخته‌اند. برای رسیدن به این هتل هیچ‌گونه راهی که وسیله نقلیه موتوری بتواند در آن حرکت کند وجود ندارد. حتی تله‌کابین هم پایش به اینجا باز نشده است. به همین دلیل اسون جزو معدود هتل‌های جهان است که فقط با پای پیاده می‌توان به آن رسید.

هتل اسون ساختمانی زیبا در ارتفاعی بلند است که منظره بسیار خوبی از شهر تهران و آبشارهای اطراف را دارد و اگر کسی اهل طبیعت‌گردی باشد و بتواند هزینه آن را هم بپردازد، برای یک «شب‌مانی‌ها کوهستانی» بخصوص برای آنان که خانوادگی کوهپیمایی می‌کنند، مکانی عالیست

این ایده که بعد از یک پیاده‌روی یک‌‌ساعت و نیمه در شیب نسبتا تند، ساعاتی یا شبی را در هتلی زیبا بسر بریم خیلی جالب به نظر می‌رسد و این موضوع برای کوهنوردان تحسین برانگیز است ولی باید به این نکته هم اشاره کرد که چند مشکل برای استفاده بهینه از این هتل وجود دارد؛ اول این‌که در ایران اقامت در هتل، کاری تجملاتی محسوب می‌شود و در عمل تعداد کمی از مردم می‌توانند چنین برنامه‌ای داشته باشند.

دوم این‌که کوهنوردی در تمام جهان در وهله اول در بین جوانان رایج است و این قشر در زمره اقشار پولدار نیستند. من و دوستانم که بیست سال است از کنار این هتل عبور می‌کنیم تا همین چند سال پیش جرات نمی‌کردیم وارد آن شویم چون هزینه اقامت یا حتی خوردن یک صبحانه در آنجا را نداشتیم.

از اینها که بگذریم باید اذعان کرد هتل اسون ساختمانی زیبا در ارتفاعی بلند است که منظره بسیار خوبی از شهر تهران و آبشارهای اطراف را دارد و اگر کسی اهل طبیعت‌گردی باشد و بتواند هزینه آن را هم بپردازد، برای یک «شب‌مانی‌ها کوهستانی» بخصوص برای آنان که خانوادگی کوهپیمایی می‌کنند، مکانی عالیست.

فقط پیاده به این هتل می‌رسید - آکا

برای رسیدن به دره و هتل اسون ‌باید از تجریش راهی دربند شوید و وقتی به میدان سربند یا مجسمه رسیدید از آنجا اگر به چپ نگاه کنید تاسیسات تله‌سیژ را می‌بینید که می‌توانید با سوار شدن به آن قسمتی از مسیر را طی کنید یا می‌توانید مسیر مستقیم را ادامه دهید.

پس از نیم ساعت و عبور از کنار ده‌ها غذاخوری به دوراهی شروین خواهید رسید. در اینجا مسیر مستقیم به سوی منطقه جنگلی و دیواره شروین می‌رود و مسیر سمت چپ بعد از یک ربع شما را به دوراهی اسون می‌رساند. این دوراهی از سمت چپ به دره اسون می‌رسد. حالا تا هتل اسون فقط نیم ساعت راه باقیست.

در این هتل در سال‌های اخیر برای جذب مشتری، قیمت صبحانه چندان گران نشده است و می‌توان پس از صرف صبحانه راه را به سوی ارتفاعات بالاتر ادامه داد. از اینجا به بعد مسیر کنار جوی‌های فراوان به جلو می‌رود و با بهسازی‌های اخیر، مسیری بسیار آسان و امن در انتظار شماست.

در کمتر از یک‌ساعت پیاده‌روی و پس از گذر از کنار چند درخت کهنسال به ارتفاع 2600 متری می‌رسید. اینجا مسیر دقیقا به 2 شاخه شرقی و غربی تقسیم می‌شود. مسیر شرقی ابتدا به سوی عمق دره اسون رفته و شما را به کنار رودخانه اسون می‌رساند و از آنجا مجددا با شیب رو به‌بالا به یال اصلی توچال می‌رسید.

همان‌طور که گفتیم این مسیر زمستانی رسیدن به قله است. پس حالا که هوا کم کم سرد و برفی می شود خوب است از این مسیر استفاده و از دیدنی‌های آن لذت ببریم.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم آنلاین


گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

هتل اسون

تبلیغات