قدیمی‌ترین آتشکده ساسانی - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد قدیمی‌ترین آتشکده ساسانی ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


اگر از جاده ورامین راهی شهرستان ری شوید، درست در مقابل روستای قلعه نو بر فراز تپه ای به ارتفاع 18 متر پایه های برجای مانده یک بنای چهار طاقی از آتشکده ری را می بینید که به عصر ساسانی تعلق دارد. یعنی زمانی به درازای هزار و 800 سال قبل! این بنای قدیمی بقایای آتشکده بزرگ ری و یکی از مهمترین آتشکده های پیش از اسلام است که به روایت تاریخ طبری، قدیمی ترین آتشکده قبل از اسلام به حساب می آید.

 

آتشکده ها پیش از اسلام مهم ترین محل گردهمایی های مذهبی و زیارتی بوده که در شهرهای مهم کشور ساخته می شد. اردشیر بابکان موسس سلسله ساسانی که اجدادش مغ‌های آتشکده و معبد آناهیتای استخر بودند و خود نیز از این آتشکده برخاسته بود توجه ویژه ای به مذهب از خود نشان داد و به همین علت نقش مذهب در آثار هنری و معماری ساسانیان پررنگ تر از دوره های دیگر به چشم می آید. عصری که در آن هنرگچ بری و حجاری نقش برجسته صخره ای شکوه زیادی پیدا کرد.

شهر ری هم به عنوان مهمترین کانون تحولات تاریخ و فرهنگی فلات مرکزی ایران با پیشینه ای بالغ بر 8000 سال، یکی از قطب‌های مهم باستانشناسی درتاریخ، فرهنگ و تمدن سرزمین ایران بوده و هست که تاکنون 200 آثار تاریخی در آن شناسایی شده و از بین این تعداد، 34 اثر به ثبت ملی رسیده است.

ری, تپه های باستانی, آتشکده,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

آتشکده ری را به نام تپه میل هم می شناسند. مساحت کل تپه و آتشکده بیش از 2هزار متر مربع است‌ و باستان شناسان معتقدند که آتشکده پیش از این‌ دارای چهار طاق بزرگ به ارتفاع 20 متر بوده که هر یک بر سه پایه استوار بوده است‌. اما درحال حاضر دو طاق به طور کامل تخریب شده و دو طاق دیگر استوار مانده است‌.

ری, تپه های باستانی, آتشکده,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

جهت بنا به صورت شرقی و غربی است و این در حالی است که بیشتر قسمت‌های غربی بنا از میان رفته، در بخش زیرین مجموعه یک راهروی کم پهنا وجود دارد که سراسر طول بنا را طی می‌کند. بقایای معماری تپه معماری میل دارای ساختاری، تشکل از گل، خشت، لاشه سنگ، گچ است.

ری, تپه های باستانی, آتشکده,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

ارتفاع تپه و آتشکده ببش از 300 متر براورد می شود‌. قسمت وسیعی از بنای آتشکده تاچندی قبل در زیر خاک مدفون بود که اخیراً ،توسط باستان شناسان شناسایی و از زیر خاک بیرون آورده شده است‌.

ری, تپه های باستانی, آتشکده,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

این بخش از ساختمان که شامل دهلیزها و راهروهای تو در تو است‌ توسط راهرویی زیر زمینی به منتهی الیه غربی بنا، که همانا ضلع غربی تپه نیز محسوب می‌شود، متصل می‌گردد. تعداد زیاد سفالینه‌ها و ستون‌های به دست آمده از این مکان بیانگر اهمیت، ابهت و ارزش بسزای آن در دوران ایران باستان است‌. طبق روایات‌، این آتشکده احتمالاً توسط اسکندر مقدونی تخریب شده است‌.

ری, تپه های باستانی, آتشکده,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 

 

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از ایرنا، کتاب اول، ایران


گردآوری ایران شناسی آکاایران
قدیمی‌ترین آتشکده ساسانی گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات