عطر ریحان، عطر کباب - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد عطر ریحان، عطر کباب ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


 

ادویه، عقیق و بوی خوش کباب و ریحان... این معجزه ای است که شما را به قدیمی ترین بازار تهران می کشاند! بازار ری با عمر 500 ساله اش سال هاست که نبض تپنده جنوب تهران را در دست دارد و پاتوقی برای جوان های دیروز و امروز به حساب می آید.

 

بازار ری درست در شمال مقبره شاه عبدالعظیم(ع)  قرار گرفته و عمر آن به دوره صفویه می رسد. این بازار دو راسته طولانی و متقاطع دارد که در محل تقاطع آنها یک چهارسوق به وجود آمده است. در بازار ری که قدم بزنید، شاید به سختی بتوانید ردپایی از تاریخ صفویه را ببینید. البته به جز سازه هایی که با گچ، آجر، خشت و گل ساخته شده اند و از دست نوسازی دور مانده اند. این بازار تا به حال بارها و بارها مورد مرمت قرار گرفته و بازسازی شده است.

بازار ری روزگاری بورس فروش ادویه جات، داروهای سنتی و کالاهای تجاری در تهران بود و به همین دلیل خیلی از بازرگانان جاده ابریشم در مسیرشان سری هم به این بازار می زدند و با 100حجره ای که در بازار وجود دارد وارد معامله می شدند.

از قطار دودی تا قطار برقی

برای قدیمی هایی که راهی شاه عبدالعظیم(ع)  می شدند، ذوق و شوق زیارت یک طرف بود و ذوق بازار گردی یک طرف دیگر. در آن روزها بهترین راه دسترسی به حرم شاه عبدالعظیم قطار دودی بود که یک جورهایی هم فال بود و هم تماشا! اما این روزها گزینه های زیادی برای سر زدن به شهر ری دارید. مهم ترینش مترو است که در خط یک آن ایستگاه های شهر ری یا جوانمرد قصاب شما را به حرم و بازار می رسانند.

بازار ری,بازار رینگ و لاستیک,بازار ریش تراش,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

از مترو تا حرم را هم می توانید سوار تاکسی های میدان شهر ری شوید و در میدان پیاده شده و از بخش قدیمی و بازار وارد حرم شوید. اما اگر اتوبوس را ترجیح می دهید، کافیست از ایستگاه مترو سوار اتوبوس های خط 711 (پارکینگ شهر ری) و 719 (فلکه دوم دولت آباد) شوید که هر دو از نزدیکی حرم عبور می کنند. خط 711 از ضلع شمالی حرم عبور می کند و می توانید همان جا پیاده شوید اما اگر سوار خط 719 شدید باید در میدان شهر ری پیاده شوید و از بخش قدیمی و سمت بازار وارد حرم شوید.

بازار ری,بازار رینگ و لاستیک,بازار ریش تراش,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

کباب شابدوالعظیمی!

همراه داشتن لقب «قدیمی ترین بازار تهران» به اندازه کافی برای شهرت بازار ری کافیست اما بدون شک این بازار بخش مهمی از شهرتش را مدیون کباب های معروفش است که هر زائری را به وسوسه می اندازد. نان و کباب بازار ری جزئی جدا نشدنی از یک سفر درون شهری به این بازار به حساب می آید!

همه فرعی های بازار حضرت عبدالعظیم(ع)  پر از کبابی هایی است که در گذشته برای خودشان اسم و رسمی داشته اند ولی بعضی از آنها دستی به سر و رویشان کشیده اند و ظاهر امروزی تری پیدا کرده اند. با این حال اگر طرفدار تئوری «غذای ایرانی در فضای ایرانی» هستید، می توانید کبابی هایی را پیدا کنید که هنوز کوبیده و سنگک را در دیس های استیل سرو می کنند و نوشابه شیشه ای جلویتان می گذارند!

بازار ری,بازار رینگ و لاستیک,بازار ریش تراش,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

عقیق مثل تسبیح

بازار ری پر از مغازه ها و دکه هایی است که سوغاتی هایی متناسب با حال و هوای زیارت را به شما می فروشند. از تسبیح و انگشتر عقیق و فیروزه گرفته تا سنگ های شرف شمس و زیورآلات نقره و ادعیه... ادویه و عطر و عرقیات و سوهان هم که دیگر بازار خودشان را دارند. بنابراین اگر گذارتان به این بازار افتاد سعی کنید دست خالی از آن بیرون نروید تا سوغات خریدن، حسن ختام این سفر کوتاه تاریخی تان باشد!

بازار ری,بازار رینگ و لاستیک,بازار ریش تراش,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران
بازار ری,بازار رینگ و لاستیک,بازار ریش تراش,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 

 

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از همشهری


گردآوری ایران شناسی آکاایران
عطر ریحان، عطر کباب گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات