گذر روشنفکرهای قدیم
لاله‌زار, طهران قدیم,لاله زار,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

طهران قدیم پنج محله داشت: عودلاجان، سنگلج، بازار، چاله میدان و محله دولت که البته این آخری بعدها در زمان ناصرالدین شاه اضافه شد و محدوده لاله زار و خیابان اسلامبول و... را در بر می گرفت و تهرانی های آن دوره، آن را به چشم یک محله حاشیه ای و اقماری نگاه می کردند.

این پنج محله با معابری به هم متصل می شدند که به آنها گذر می گفتند. گذرهایی که اگرچه به نیت عبور و مرور ساخته شده بودند اما گاهی وقت ها حکم تفرجگاه یا بازار را برای مردم پیدا می کردند. درست مثل گذر لاله زار که در واقع خیابان بود اما چون در گذر زمان آباد شد و حکم شاه راه را پیدا کرد، بین مردم به عنوان یک گذر شناخته شد.

نگاه نکنید که لاله زار امروز یک خیابان طولانی و کسل کننده است که پهلو به پهلوی آن را لوسترفروشی ها و الکترونیکی ها قرق کرده اند. خیابان لاله زار در دورانی نه چندان دور فرهنگی ترین خیابان شهر بود که قدم زدن در آن می توانست به معنای وارد شدن به دنیای روشنفکری و مد و هنر مدرن باشد!

لاله‌زار, طهران قدیم,لاله زار,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

لاله زار از میدان امام خمینی شروع می شود و تا خیابان انقلاب ادامه دارد. شرق و غرب آن هم به چهارراه سیدعلی و خیابان فردوسی وصل است. جعفر شهری در کتاب «طهران قدیم» می نویسد: «بی کاره ها طول لاله زار را هشتصد قدم تعیین کرده بودند که از میدان توپخانه شروع شده، به سه راه لاله زار می رسید. این خیابان از آنجا لاله زار نام گرفته بود که قسمت شرق آن تا فیلخانه (شمال خیابان اکباتان امروزی) و غرب آن یکسره تا خیابان علاء الدوله (فردوسی) باغ خالصه ی پر دار و درخت های مصفایی بوده که لاله های خودرو در آن می روئیده و با نرده های چوبی اش از جمله تفرجگاه ها به حساب می آمده است.»

لاله‌زار, طهران قدیم,لاله زار,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

می‌برمت لاله زارر

وقتی ناصرالدین شاه از اولین سفر فرنگش برگشت، با تاثیر گرفتن از خیابان های منظم و میدان های بزرگ خارجی ها تصمیم گرفت یک شانزه لیزه تمام عیار در تهران برپا کند و نام آن را «دارالخلافه» بگذارد. بنابراین قبل از هر چیز دستور داد نرده های چوبی دور باغ را بکنند، درخت ها را قطع کنند و بخش های زیادی از لاله زار را از بین ببرند. در همین حین، زمین ها بین اطرافیان ناصرالدین شاه تقسیم شد و هر کدام از آنها شروع به ساخت و ساز در منطقه کردند تا لاله زار از یک باغ راه سرسبز و وحشی به یک خیابان پر رفت و آمد تبدیل شود. نوسازی لاله زار باعث شد جوان های زیادی روانه این گذر شوند و تاجران برای راه اندازی لوکس فروشی هایشان در لاله زار با هم رقابت کنند. بعدها اولین گراندهتل، اولین سالن سینما و اولین سالن تئاتر هم در لاله زار ساخته شد تا این گذر به خیابان فرهنگ و هنر تهران تبدیل شود و تازه ترین مدها از همین خیابان سربرآورد!

لاله‌زار, طهران قدیم,لاله زار,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

دهشاهی بده سیم نما!

اولین سینمایی که در لاله زار تاسیس شد، خورشید بود که همان اوایل خیابان بود، بعدها سینما ایران و سینما مایاک و 12 سینمای دیگر هم به این جمع اضافه شدند تا لاله زار پاتوق سینمادوستان شود. مردم دوره قاجار به سینما سیم نما می گفتند شاید به تصور این که سیم های برق یک اعجاز دیگر از خود نشان می دهند و آن پخش تصاویر است! بلیط سینماهای لاله زار 10شاهی بود و چون آپارت های آنها به اندازه کافی بزرگ نبود، هر بیست دقیقه یکبار فیلم قطع می شد تا حلقه فیلم را عوض کنند. در عوض تماشاگران می توانستند هر تعداد سانسی که دوست دارند در سینما بمانند!

لاله‌زار, طهران قدیم,لاله زار,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

اولین گراند هتل ایران

تا قبل از روی کار آمدن قاجاری ها، ایران فقط کاروانسرا داشت و خانه های شخصی که به مسافران اجاره داده می شد. اما بعدها کم کم پای هتل و مسافرخانه هم به میان آمد تا در آخرین روزهای حکومت قاجار تهران صاحب اولین گراند هتل خود شود. گراند هتل معروف لاله زار قدیمی ترین هتل ایران است که به دست یک مهاجر قفقازی به نام باقر خان ساخته شد و به سبک اروپایی از مسافرانش پذیرایی می کرد.

لاله‌زار, طهران قدیم,لاله زار,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 اگر این روزها سری به لاله زار بزنید و سراغ گراند هتل را در خیابان لاله زار جنوبی بگیرید، یک ساختمان نیمه مخروبه را نشانتان می دهند که فروشندگان لوازم الکترونیکی در اتاق های آن مستقر شده اند و کاسبی شان را لابه لای اتاق های دوبلکس، درهای قدی شیشه ای، آجرکاری های ظریف و زیر سقف های بلند راه انداخته اند.

این هتل تا پایان دوره رضا شاه اعتبار خود را حفظ کرده بود و تا نیمه های حکومت محمدرضاشاه هم به کار خود ادامه می داد اما بعد کم کم از رونق افتاد و تعطیل شد.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از همشهری


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات