گشت و گذار در اطراف تهران، برای خیلی از مسافران نوروزی فرصت خوبی است تا از هیاهو و شلوغی پایتخت فرار کنند و به طبیعت حاشیه شهر پناه ببرند. تنگه واشی یکی از آن مناطقی است که شاید برای تهرانی ها نیازی به معرفی نداشته باشد اما مسافران نوروزی که در عید امسال سری به تهران می زنند، بد نیست اطلاعاتی درباره این جاذبه گردشگری کسب کنند.

تنگه‌واشی یا ساواشی مهم‌ترین جاذبه گردشگری شهرستان فیروزکوه است که از آن به «بهشت گمشده» تعبیر کرده‌اند. برای زیبایی این تنگه همین بس که شاهان خوشگذران قاجار که همواره بهترین مناطق را برای ییلاق خود برمی‌گزیدند، از این تنگه به عنوان محلی ییلاقی بهره می‌بردند و وجود یکی از 3 کتیبه مشهور فتحعلی‌شاه در این تنگه خود گویای این نکته است.

در تاریخ این‌گونه ثبت شده است که فتحعلی‌شاه قاجار باتوجه به این‌که پیش از سلطنتش در شیراز ساکن بوده است، تحت تاثیر حجاری‌ها و سنگ‌تراشی‌های موجود در آن منطقه قرار داشته است

تنگه واشی به طول حدود 300 متر و با دیواره‌های صخره‌ای بلند به ارتفاع حدود 100 متر محل عبور رودخانه‌ای است که از کوه‌های ساواشی سر چشمه می‌گیرد و از میان دشت می‌گذرد. در فصل تابستان که آب به کمترین میزان خود می‌رسد، عمق آن به حدی است که در برخی نقاط تا زیر زانوی شما را خیس کند. یکی از مهم‌ترین جذابیت‌های این تنگه، همین عبور کل مسیر از میان آب است.

تنگه‌ دل‌گشا! - آکا

در تاریخ این‌گونه ثبت شده است که فتحعلی‌شاه قاجار باتوجه به این‌که پیش از سلطنتش در شیراز ساکن بوده است، تحت تاثیر حجاری‌ها و سنگ‌تراشی‌های موجود در آن منطقه قرار داشته است. به همین سبب هنگامی که به حکومت می‌رسد دستور تراش سه کتیبه را می‌دهد. یکی از این کتیبه‌ها در چشمه‌علی شهرری واقع شده است. کتیبه دیگر در تونل وانا در جاده هراز قرار دارد و بزرگ‌ترین کتیبه نیز کتیبه تنگه‌واشی است.

در این نقش برجسته، فتحعلی‌شاه قاجار به همراه چند تن دیگر که اسامی‌شان در کنار سنگ‌نوشته ذکر شده است، سوار بر اسب مشغول شکار هستند.

اگر از سمت تهران به سمت ساواشی حرکت می‌کنید، مسیر دسترسی به تنگه تقریباً یک کیلومتر قبل از فیروزکوه واقع شده است. برای رسیدن به تنگه باید از روستای جلیزجند عبور کنید، روستایی خوش آب و هوا با مزارع و باغات فراوان که نصیب‌شان از آب بر سرسبزی‌شان افزوده است

فصل واقعی تنگه واشی، تابستان است؛ فرصتی برای این که کفش‌های مدل‌دار را کنار بگذارید، به یک دمپایی البته از جنس پشت بسته‌اش بسنده کنید تا شاید در برابر سیل و هجمه آب بتواند مقاومت کند و آن‌گاه چترهای‌تان را ببندید، به خود بگویید امروز روز آب است و آن‌وقت به شکوفه‌های روح‌تان مژده دهید که امروز به اندازه تمام روزهای سال سیراب‌تان می‌کنم.

تنگه‌ دل‌گشا! - آکا

سفر به تنگه‌واشی یعنی پذیرایی خیس شدن در مهمانی آب؛ یعنی غوطه خوردن در قطره‌قطره‌هایی که خنکی‌اش بند بند وجودتان را محصور می‌کند و این یعنی، نگران نشوید اگر در میان جریان آب رودخانه گاهی سنگینی آب بر قدرت شما غلبه کند و مجبور شوید برای لحظاتی بر خنکای آب آرامش بگیرید.

اگر از سمت تهران به سمت ساواشی حرکت می‌کنید، مسیر دسترسی به تنگه تقریباً یک کیلومتر قبل از فیروزکوه واقع شده است. برای رسیدن به تنگه باید از روستای جلیزجند عبور کنید، روستایی خوش آب و هوا با مزارع و باغات فراوان که نصیب‌شان از آب بر سرسبزی‌شان افزوده است.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم، ویژه نامه گردشگری تهران

فیلم های مرتبط:

خانه های صخره ای میمند

ماسوله، سرزمین ستارگان روشن

جنگل های دریایی حراء

اردهال، سرزمین مقدس

بازار و حمام 1100 ساله عقدا


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات