دریاچه تار یکی از دیدنی ترین دریاچه های ایران است که اگر تا به حال به آنجا سفر نکرده اید، باید تا دیر نشده سری به دماوند بزنید و یکراست سراغ این دریاچه بروید.

بهترین راه برای دسترسی تهرانی ها به دریاچه تار آن است که از ترمینال شرق تهران خود را به شهر اسطوره ای دماوند برسانند. از تهران تا دماوند کمتر از یک‌ساعت راه است و از دماوند تا دریاچه یک‌ساعت دشوار  دیگر...

دریاچه | کوه و دیگر هیچ! - آکا

به دماوند که برسید، در میدان امام خمینی، ابتدای بلوار فرامه ماشین‌های دربستی سواری یا وانت بار با کرایه‌ای حدود بیست تا سی هزار تومان شما را به کنار دریاچه در هفده کیلومتری شرق دماوند می‌برند. اگر هم وسیله شخصی دارید، می توانید از محلی ها مسیر دقیق را بپرسید. از روستای چنار به بعد، جاده خاکی می‌شود و ناهموار با گردنه‌های متعددی که از آنها نمای تماشایی قله دماوند دیده می‌شود.

دریاچه | کوه و دیگر هیچ! - آکا

گردنه را که رد کنید، جاده با شیب تندی به تار رود می‌رسد. سمت چپ رود هم جاده‌ای است که به دره‌ای به نام سیستان ختم می‌شود، که به گفته مردم بومی منطقه آثار باستانی فراوانی در آن وجود دارد. پس از گذشتن از یک بلندی بالاخره «دریاچه تار» دیده می‌شود. دریاچه‌ای کوچک و زیبا که آبی‌اش، آبی‌تر از هر آبی است و زلالی آب آن را جلوه‌ای دو چندان داده است.

دریاچه | کوه و دیگر هیچ! - آکا

محیط دریاچه حدود 4 تا 5 کیلومتر است و می‌توان حداقل نیمه جنوبی آن را که جاده کشیده شده است، آب این دریاچه با ماهی‌های قزل‌آلای خال قرمز و ماهی زردکش، حاصل جوشش چشمه‌های زیر آن و آب شدن برف‌های کوه‌های اطراف و رودخانه کوچک فصلی است.

آب هر دو دریاچه از ذوب شدن برف‌هایی که از دامنه‌های رشته کوه بلند و طولانی قره‌داغ می‌ریزد، تامین می‌شود؛ این رشته کوه در شمال این دو دریاچه همچون دیواری از شرق به غرب کشیده شده است. رشته کوه قره‌داغ که دارای چندین قله بیشتر از 4000 متر است و از نزدیکی امامزاده هاشم شروع می‌شود و تا نزدیک فیروزکوه ادامه می‌یابد

از «تار» که بگذریم با کمی پیاده‌روی به دریاچه «هویر» می‌رسیم که در حدود نصف دریاچه تار است. با حدود یک ساعت پیاده‌روی می‌توان از کوه حد فاصل دریاچه تار تا دریاچه هویر بالا رفت و دریاچه هویر را دید.

دریاچه | کوه و دیگر هیچ! - آکا

پس از پیمودن حدود 3 کیلومتر به سمت شرق یعنی مسیر بازگشت به روستاهای هویر و دهنار به یک جاده فرعی می‌رسیم که پس از کمتر از یک کیلومتر گردشگران را به دریاچه هویر می‌رساند. دریاچه هویر خیلی کوچک‌تر از تار است و برخلاف تار که امکانات اولیه‌ای در کنارش برپاست، هیچ ندارد. به عنوان مثال سرویس بهداشتی آن فقط یک توالت صحرایی است، ولی برای عاشقان طبیعت اینجا محیطی خلوت و کاملا بکر و دلنشین است.

دریاچه | کوه و دیگر هیچ! - آکا

آب هر دو دریاچه از ذوب شدن برف‌هایی که از دامنه‌های رشته کوه بلند و طولانی قره‌داغ می‌ریزد، تامین می‌شود؛ این رشته کوه در شمال این دو دریاچه همچون دیواری از شرق به غرب کشیده شده است. رشته کوه قره‌داغ که دارای چندین قله بیشتر از 4000 متر است و از نزدیکی امامزاده هاشم شروع می‌شود و تا نزدیک فیروزکوه ادامه می‌یابد.

دریاچه | کوه و دیگر هیچ! - آکا

‌در بهار برف کمی روی کوه‌ها مانده اما آنقدر ذوب برف‌ها زیاد است که این دو دریاچه دائمی هستند. از نیمه‌های پاییز به بعد سطح دریاچه‌ها کم‌کم یخ می‌زند و در زمستان لایه ضخیمی‌ از برف دریاچه‌ها را می‌پوشاند. اما اگر در اوایل تابستان به کنار دریاچه تار و هویر بروید هم آب بیشتری دارد و هم برف‌ها هنوز در حال ذوب‌شدن هستند و آب دریاچه به غایت سرد است. ماهیگیری هم از تفریحات گردشگری این دو دریاچه بخصوص دریاچه تار است که با مجوز محیط‌بانان انجام می‌شود.

دریاچه | کوه و دیگر هیچ! - آکا

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم، ایران، بام ایران


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات