بهار تمام شده است و گرما دارد بی‌محابا خودش را تحمیل می‌کند. تابستان هرچند بهترین فصل ایرانی‌ها برای سفر بوده، اما گرمای تابستان گاهی دلیلی می‌شده برای به سفر نرفتن. این هفته قصدمان معرفی کن ـ سولقان در نزدیک تهران است. ما ساعت ده صبح راه می‌افتیم، آفتاب هنوز آزاردهنده نیست، ولی پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید به

امامزاده داوود نقشه

اول جاده کمی خاکی است و بعد از طی مسیری وارد جاده آسفالته می‌شویم. از اینجا به بعد ، رستوران‌دارانی که تازه انگار روزشان شروع شده و دارند جلوی محل کسب و کارشان را آبپاشی می‌کنند، بسیار به چشم می‌خورند. همچنین رستوران‌هایی که بعضی‌هایشان با پله‌هایی زیاد ، شما را به کنار آب هدایت می‌کنند که درختان زیادش فضایی برای دیدن باقی نمی‌گذارد.

نهری که از دل کوه جاری است نیز منظره زیبای دیگری است که در وسط جاده به چشم می‌خورد. هر جاده‌ای برای خودش زیبایی‌های ویژه‌ای دارد و اینجا هم از این قاعده مستثنی نیست. هرچند زیبایی‌اش محدود است.

هر جا که سایه است و آبی جاری است مردم را می‌بینیم که آنجا جمع شده و زیراندازی پهن کرده‌اند. بعد از طی مسافتی کمتر از نیم‌ساعت، راهی که ما را بالا و بالاتر می‌برد در میان کوه امامزاده‌ای به چشم‌مان می‌خورد

در همان اوایل تابلوی مجموعه گردشگری کوهسار به چشم می‌‌خورد که برای بازدید‌کنندگانی است که نمی‌خواهند مسیر زیادی را طی کنند، اما ما مسافریم و تا آخر جاده هنوز راهی طولانی در پیش داریم. تعدادی از مسافران کنار آبشاری که به آن آبشار دوقلو می‌گویند ،جاخوش کرده‌اند؛ آبی که میان سنگ‌ها جاری و صدای دلنوازش آرام‌بخش است.

بعد از طی مسیری از روستای سنگان رد می‌شویم. اینها دیگر در جاده سولقان هستند. بعد از روستای سنگان روستای دیگری به نام رندان وجود دارد. راه‌های این دو روستا خاکی است. ما از آنها می‌گذریم و در مسیر امامزاده داوودآدرس

هر جا که سایه است و آبی جاری است مردم را می‌بینیم که آنجا جمع شده و زیراندازی پهن کرده‌اند. بعد از طی مسافتی کمتر از نیم‌ساعت، راهی که ما را بالا و بالاتر می‌برد در میان کوه امامزاده‌ای به چشم‌مان می‌خورد.

اگر شما قصدتان فقط زیارت امامزاده باشد و نمی‌خواهید به کن یا سولقان هم سری بزنید، بهتر است روزهای غیرتعطیل را انتخاب کنید تا از فضای معنوی امامزاده بیشتر استفاده کنید.

کن و سولقان زیاد از ما دور نیست. حتی نصف روز برای بازدید کافی است؛ هم جایی را دیده‌اید و هم خستگی درکرده‌‌اید. خیلی از گردشگران هم با رختخواب‌پیچ‌هایشان به ما می‌فهمانند که قصد شب‌ماندن در امامزاده را دارند. دیگر انتخاب با خودتان است.

آنچه باید درباره کن و سولقان بدانید

کن و سولقان دو روستا واقع در شمال غربی تهران است که پایتخت‌نشینان نام این دو را با هم می‌آورند. کن در حال حاضر جزو منطقه پنج شهرداری تهران محسوب می‌شود. رودخانه کن یا سولقان طولش 33 کیلومتر است و از رشته‌‌کوه سرچشمه توچال می‌گیرد. سولقان نیز دهستانی است از توابع کن.

این دهستان از 11 آبادی تشکیل شده که سنگان، کشارعلیا، وردیج، رندان و طالون نام برخی از آنهاست.‌ امامزاده داوود روی نقشه

طول جاده‌ای که از کن شروع شده، از سولقان گذشته و در آخر به امامزاده داوود می‌رسد حدود 25 کیلومتر است. مسیر دیگری که می‌توانید به امامزاده دسترسی پیدا کنید، از کنار رودخانه فرحزاد است و طول مسیرش 15 کیلومتر است. این مسیر زیاد توصیه نمی‌شود، چون هنوز خاکی است، ولی به خاطر وجود رودخانه‌ای زیبا و مناظری زیباتر بیشتر مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد.

کن در اطرافش کوه‌های بسیاری دارد که بعضی از آنها عبارتند از: باغ‌میر، بازارک و لیچه.همچنین در اطراف کن دره‌های بسیاری هست که دره حصارک و دره زرنو کوچک از آن جمله‌اند. در پای همه کوه‌هایی که اسمشان را بردیم نهرهایی روان است که آب همه آنها به کن می‌ریزد. بجز امامزاده داوود، امامزاده‌های دیگری هم در منطقه کن وجود دارد. امامزاده شعیب، امامزاده علی‌‌بن جعفر و امامزاده محمد از آن جمله‌اند.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم


گردآوری ایران شناسی آکاایران
گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران

  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات