loading...

حتما شنیده اید که ایران سرزمینی چهارفصل است. این جمله شاید شبیه به یک شعار به نظر برسد اما واقعیت این است که در ایران، هر زمان از سال که اراده کنید، می‌توانید با سفر به یکی از شهرهای کشور شاهد آب و هوای متفاوتی باشید؛ انگار که در فصل مورد علاقه‌تان قرار دارید!

اما شهرها و روستاهایی هم هستند که با وجود مساحت کوچکشان، به تنهایی آب و هوای چهارفصل را در خود جای داده‌اند! تنوع آب و هوا و طبیعت کوهپایه‌ای زاگرس یکی از دلایلی است که باعث شده اغلب شهرهایی که در این منطقه وجود دارند، شامل آب و هوایی چهارفصل باشند. اما به جز این، روستای آیینه‌ورزان که در 70 کیلومتری تهران در جاده فیروزکوه قرار گرفته است یکی از همین آب و هواهای رویایی را دارد.

قدمت این روستا به 2000 سال می رسد. در بالای کوه مشرف به این روستا بقایای یک آتشکده به چشم می خورد. منبت کاری در این روستا بسیار رواج دارد و اگر در کوچه های این روستا قدم بزنید، مغازه های بسیاری برای را می بینید که صدای ضربه دست استادکاران از آنها به آسانی بگوش می رسد

این روستا که به دو بخش «بالا ده» و «پایین ده» تقسیم می‌شود، دو فضای کاملا متفاوت را برای گردش و تفریح به شما پیشنهاد می‌کند. دشتی در پایین دست با درختان پربار میوه و کوه‌هایی در بالا دست که آبشار و تنگه «آیینه ورزان» زیبایی آن را چند برابر کرده‌اند.

قدمت این روستا به 2000 سال می رسد. در بالای کوه مشرف به این روستا بقایای یک آتشکده به چشم می خورد. منبت کاری در این روستا بسیار رواج دارد و اگر در کوچه های این روستا قدم بزنید، مغازه های بسیاری برای را می بینید که صدای ضربه دست استادکاران از آنها به آسانی بگوش می رسد.

روستای چهارفصل و هزاررنگ - آکا

آبشار آیینه ورزان در دامنه قله زرینه کوه جاری است و برای رسیدن به این آبشار زیبا کافی است که خود را به دماوند رسانده و سپس به روستای عین ورزان یا آیینه ورزان بروید و پس از حدود دو ساعت پیاده روی به آبشار زیبای آیینه ورزان برسید. آب این آبشار در فصل تابستان بیشتر صرف آبیاری باغات میوه می شود ولی در فصول دیگر سال بعد عبور از روستا به سمت ایوانکی و سپس به شرق سیاه کوه در کویر رهسپار می شود.

روستای چهارفصل و هزاررنگ - آکا

دلیل نامگذاری روستا این است که آیینه ورزان همیشه پرآب بوده و به همین دلیل، کشاورزی در آن رونق زیادی داشته است. اگر از تهران راهی آیینه ورزان می شوید، باید مسیرتان را جاده فیروز کوه انتخاب کنید. بعد از گیلاوند روبروی آبسرد که یکی از مسیرهای صعود به قله زرین کوه یا زرینه کوه است.

با صعود بر روی این قله دور نمایی زیبا از دریاچه های تار و هویر را خواهیم داشت. بعد از نیم ساعت کوه پیمایی و پشت سر گذاشتن شیبی تند به منطقه ای مسطح می رسیم. در این مکان که به روستای آینه ورزان نیز مشرف است قلعه ای وجود دارد به نام قلعه نوذر شاه که مخروبه شده است.

روستای چهارفصل و هزاررنگ - آکا

سمت چپ قلعه به یک جاده خاکی بر می خوریم که تقریبا 3 کیلومتر درازا دارد. در نهایت دوباره در مسیر رودخانه قرار خواهیم گرفت و با صعود نیم ساعته به آبشار زیبای اول می رسیم که ارتفاع آن به 20 متر می رسد و پس از گذشتن از یک تنگه باریک و دیواره های بلند و سربه فلک کشیده به آبشار دوم می رسیم. آبشاری زیباتر ولی کوتاه تر از آبشار اول که دارای دیواره های بسیار بلندی است که بالا رفتن از آن ها فقط با داشتن تجهیزات فنی و سنگنوردی مقدور است.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از: جام جم، ویکی پاکوب


گردآوری ایران شناسی آکاایران


تبلیغات