مجله زندگی ایده آل: ستاره و لاله اسکندری دوخواهر هنرمند عرصه سینما و تلویزیون متولد تربت حیدریه هستند. در این شماره سراغ ستاره اسکندری رفتیم تا از او درباره زادگاهش بپرسیم و او راهنمای ما برای سفری به این شهر باشد. اما خب همه چیز آن‌طور که می‌خواستیم پیش نرفت و گویا ستاره اسکندری نزدیک به 30سال است که به زادگاهش سری نزده. مادر او زاده تربت حیدریه است و پدرش در کاشمر به دنیا آمده است. ستاره 4ساله بوده که خانواده‌اش تربت را به قصد مهاجرت به تهران ترک کردند. از او دلیل مهاجرت خانواده‌اش را پرسیدیم اما خندید و به این سؤال ما با همان زیرکی خراسانی جواب نداد. به کمک او با خصوصیات کلی این شهر آشنا شدیم ، شما هم این گفت‌وگو را بخوانید تا اگر روزی گذارتان به «تربت» خورد یاد ستاره اسکندری و حرف‌هایش بیفتید.

شما در تربت حیدریه به دنیا آمدید؟

بله ، من در این شهر زاده شدم و آن‌طور که می‌گویند 4ساله بودم که از آنجا مهاجرت کردیم و به تهران آمدیم.

از لحاظ جغرافیایی «تربت حیدریه» کجاست؟

اگر اشتباه نکنم در جنوب شرقی خراسان است.

از کودکی‌تان و آن شهر چیزی یادتان می‌آید بگویید؟

نه طبیعتا؛ من آنقدر کوچک بودم که خاطرات دقیقی از آنجا در ذهن ندارم اما خب همه چیز تربت برای من در خانه پدربزرگ و مادربزرگ و خاله‌ام خلاصه می‌شود. از آنجا که می‌گویم انگار پرت می‌شوم به آن خانه. آنجا عین خونه مادربزرگه بود! یک حیات بزرگ و یک باغچه اطلسی و دوتا درخت سیب گلاب که وسط حیات بود. فضای خانه مادربزرگم واقعا دوست داشتنی بود.

,لذت گردش با ستاره اسکندری ستاره اسکندری,گردشگری,تربت حیدریه,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


آخرین بار کی به تربت رفتید؟

نزدیک به 30 سال است که من به آنجا سفر نکرده‌ام، آخر در آنجا کسی را ندارم که بروم. پدربزرگم را سال 61 از دست دادم و مادربزرگم هم 9سال پس از او فوت شد و خاله‌ام هم که به مشهد مهاجرت کرد.

بارزترین خصوصیت مردمان آنجا چیست؟

خب تصورم این است که مردمان تربت از باقی شهرهای و توابع خراسان مقتدرتر و زیرک‌ترند. همه ما خراسان و شهرها و توابعش را با نام بزرگ «مشهد» می‌شناسیم و خیلی شنیده‌ایم که می‌گویند برخی از مشهدی‌ها بدجنس هستند.

این اصطلاح را چرا درباره مشهدی‌ها می‌گویند؟

حقیقتش این است که اقوام همه شهرها خوب و بد دارند اما من تصورم این است که شهرهایی که زیارتی – سیاحتی هستند مثل اصفهان یا مشهد مردمان زرنگ‌تری دارند. به خاطر اینکه آنها در ارتباط با مسافران به یک هوشمندی رسیده‌اند که از آن طریق معاش‌شان تامین می‌شود و این هوشمندی به اشتباه «بدجنسی» نامیده می‌شود!

آقای جیرانی هم مشهدی است و دلیل همکاری‌های پی‌درپی شما این نزدیکی خطه است؟

تا آنجایی که من می‌دانم آقای جیرانی متولد کاشمر هستند. یک چیز جالب بگویم، ایشان شاگرد پدر من در دبیرستان بود. یک بار یادم می‌آید که گفتند من در تربت دبیری داشتم که اسمش عبدالواحد اسکندری بود و من گفتم که خب آقای جیرانی او پدر من است. خاطرات جالبی از پدرم برایم تعریف کرد و می‌گفت که بابا همیشه نیم‌ساعت درس می‌داد و باقی زمان را به صحبت و گفت‌وگو پیرامون اوضاع اجتماع ، فرهنگ و هنر می‌پرداخت.

پدر و مادرتان هردو تربتی هستند؟

نه ، پدرم اهل کاشمر است.

آب‌وهوای تربت چطور است؟

نسبتا کویری است البته به اندازه کاشمر خاصیت کویری ندارد. تربت پر است از باغ‌های زعفران و شکوفه‌های بادام. هنوز گاهی که به تربت فکر می‌کنم بوی بادام و زعفران به مشامم می‌آید. تصاویر کودکی‌ من با آن باغ‌ها پیوند خورده. زمین‌های زعفرانی که تا فرسخ‌ها آن طرف‌تر می‌شد بوی زعفران را حس کرد. عجیب‌ و لذت‌بخش‌تر از آن اطلسی‌های باغ خانه مادربزرگ بود که انگار عصرها بویش یک جا ثابت می‌ماند و تاشب بوی اطلسی را حس می‌کردیم. اتفاقا خواهرم لاله چندوقت پیش به آنجا سفر کرده بود و می‌گفت خانه هنوز سرجایش است و خوشبختانه خراب نشده. می‌گفت هنوز بوی خوبی از آن خانه بیرون می‌‌آمد. یادم می‌آید که انبار آنجا پر از خمره و شیشه‌های سرکه بود.

,لذت گردش با ستاره اسکندری ستاره اسکندری,گردشگری,تربت حیدریه,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


اماکن دیدنی ترتب حیدریه کجاست؟

باغ ملی خیلی معروفی دارد که پیش از این قبرستانی بود که تبدیل به باغ و پارک شد. یک مسجد معروف دارد و همین طور مزار قطب الدین حیدر. فکر می‌کنم که اصلا نام تربت حیدریه به خاطر مزار همین قطب الدین حیدر است.

صنایع دستی خاصی هم دارد؟

پارچه‌بافی و دیگر صنایع خانگی که در استان‌های دیگر هم معمول است.

چرا دل‌تان نخواسته دوباره به تربت سفر کنید؟

واقعا پیش نیامده که به آنجا بروم. به کاشمر بیشتر سفر می‌کنم چون بستگانم آنجا هستند. تاکستان‌های کاشمر و بادگیرهایش هم واقعا جذاب است. درکل انگار کاشمر فضای محلی و بومی‌تری دارد. از آنجایی که تربت، در قدیم گذرگاه بوده و افراد زیادی در حال عبور و گذر از آنجا بوده‌اند، آدم‌های بومی در آنجا کمتر است و این اتفاق در کاشمر برای اینکه یک جور بن‌بست بوده افتاده و بومی‌هایش اصیل و زیاد هستند.
تبلیغات