در فیلم «روی هوا» جناب جورج کلونی نکته‌ای راجع به زندگی می‌گوید:‌«باید طوری رفتار کنید که همه زندگی‌تان در یک ساک کوچک سفری جا شود وگرنه همیشه معطل خواهید شد.» آقای کلونی کمی تند رفته است اما حداقل می‌شود حرفش را برای زندگی هم که نه، برای مسافرت کاملا درست دانست. همراه داشتن حداقل وسایل یعنی فراغ بال بیشتر، یعنی دست و بال‌تان همه‌اش‌ گیر این‌ور و آن‌ور کردن ساک و چمدان و بارانی نیست و می‌توانید با یک دست دوربین را بگیرید و از مناظر عکس بیندازید. یا معطل این‌که اینجا چه بپوشم و چه نپوشم نخواهید شد. 2دست لباس دیگر که این بازی‌ها را ندارد. با توجه به این موضوع انتخاب لباس مناسب برای هر سفر، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند؛ این‌که لباس‌هایی انتخاب کنید که حداکثر میزان استفاده و راحتی را برای شما داشته باشند.

,هر سفرچمدانـی و هر شهـرلباسی خواهد!,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران
اگر می‌خواهید به شمال ایران سفر کنید

 هم لباس گرم، هم راحـت

,هر سفرچمدانـی و هر شهـرلباسی خواهد!,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


 •  به هوای شمال اعتماد نکنید؛ هم لباس گرم بردارید، هم لباس راحت. می‌توانید لباس‌هایی همراه داشته باشید که بتوان چند لایه روی هم پوشید و درصورت گرم شدن هوا آن را کم و زیاد کرد. شلوار جین بهترین انتخاب برای هوای ابری شمال است تا با نخستین قطرات باران نگران لک شدن آن نباشید.
 •  بارانی یا کاورهای نایلونی نازک، همراه‌تان باشد. حتی در روزهای معمولی هم هوای کنار دریا سرد است. گول روزهای آفتابی را نخورید.
 •  بهتر است در هوای بارانی شمال، لباس‌های نخی نپوشید. لباس‌های نخی تا مدت‌ها سرما و رطوبت را در خود نگه می‌دارند. بهترین انتخاب، لباس‌هایی است که کمی الیاف صنعتی داشته باشند. بالاپوش مناسب را فراموش نکنید.
 •  چتر همراه داشته باشید.اگر می‌خواهید به جنوب ایران سفر کنید

 دور شلوار جین را خط بکشید

,هر سفرچمدانـی و هر شهـرلباسی خواهد!,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 •  صندل بهتر از کفش چرمی است. اگر کفش ورزشی می‌پوشید، باید هر روز جوراب‌تان را عوض کنید چون در هوای شرجی جنوب، کاملا داخل کفش بو می‌گیرد.
 •  چند دست لباس تابستانه یا پاییزه؛ بهتر است. شلوار جین با خودتان برندارید تا در گرمای غیرمنتظره جنوب، عرق سوز نشوید. شلوار جین هم بعد از شست‌وشو خیلی طول می‌کشد تا خشک شود. لباس‌ها و شلوارهای نخی یا کتان بهترین انتخاب هستند.
 •  با خودتان لباس‌های غیرمحبوب‌تان را بردارید تا درصورت اضافه بار، بتوانید به راحتی از شرشان خلاص شوید.
 •  اگر برای مسافرت به جایی مثل کیش یا قشم می‌روید، بهتراست با خودتان کمترین میزان لباس را بردارید و لباس‌های مورد نیازتان را آنجا تهیه کنید.
 •  لباس‌هایی با خود ببرید که بتوان با یک چنگ زدن در آب ساده عرقش را گرفت و سه سوت در آفتاب خشک کرد. اگر اهل شنا کردن هستید، مایو را فراموش نکنید.وسایل ضروری

,هر سفرچمدانـی و هر شهـرلباسی خواهد!,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


باتری قلمی، شارژر موبایل، آی‌پاد با موزیک‌های متنوع، دوربین عکاسی، رادیو، چراغ قوه، چاقو سوئیسی چندکاره، چای کیسه‌ای، بیسکویت دایجستیو، فلاسک آب‌جوش و سرد، نقشه، داروهای موردنیاز، وسایل کمک‌های اولیه، شماره تلفن‌های ضروری و کارت‌های شناسایی. 

,هر سفرچمدانـی و هر شهـرلباسی خواهد!,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران
اگر می‌خواهید به کوهستان بروید

 چگونه همه چیز را در کوله جا بدهید؟

,هر سفرچمدانـی و هر شهـرلباسی خواهد!,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


 •  کفش‌های محکم، ساق بلند و کفش‌هایی که زیاد نگران خراب شدن‌شان نباشید.
 •  کاپشن بادگیر، بالا پوش‌های نایلونی، دستکش و بارانی.
 •  شما باید لباس‌های گرم و چسبان زیر لباس‌های‌تان بپوشید و لباس رو بهتر است الیاف مصنوعی باشد که باد را به داخل راه ندهد.
 •  کرم مرطوب‌کننده لب، کرم ضد‌آفتاب، کلاه پشمی و دستکش را فراموش نکنید. شال گردن کاربردی‌ترین لباس در هوای سرد است. هم گردن‌تان را گرم نگه می‌دارد و هم درصورت لزوم می‌توانید صورت‌تان را با آن بپوشانید.
 •  لباس‌هایی با رنگ شاد و روشن یا با تکه‌های براق بپوشید. این برای زمان گم شدن در کوهستان یا برای جا نماندن از اکیپ دوستان مفید است.
 •  اگر قرار است با کوله پشتی به مسافرت بروید، وسایل‌تان را جمع کنید و یک مدت با کوله‌پشتی همان نزدیکی‌های خانه‌تان قدم بزنید و ببینید می‌توانید برای مدت طولانی آن همه وسایل را حمل کنید یا نه. بهتر است شلوارهایی بپوشید که پایین‌شان کمی تنگ‌تر است یا این‌که می‌توانید از «مچ‌پیچ» استفاده کنید. عینک آفتابی هم با خودتان بردارید.اگر می‌خواهید به جنگل بروید

چه کفشی بپوشید؟
 •   لباس‌های جیب‌دار بپوشید تا وسایل مختلف را در آن‌ها جا دهید. بالاپوش‌تان حتما باید طوری باشد که حداکثر سطح بدن‌تان را بپوشاند. این‌طوری هم از سرما و رطوبت جنگل و هم از نیش حشرات و شاخ و برگ درختان در امانید.
 •  کفش‌های راحت و محکم مثل بوت یا چکمه بپوشید. کفشی را انتخاب کنید که نگران خراب شدن آن در گل و لای نباشید. به‌طور کلی، شلوار ضد‌آب برای کوه و جنگل مناسب است.
 •  لباس گرم هم با خودتان بردارید. شب‌های جنگل سرد و نمناک است.با چه وسیله ای سفر می‌کنید؟

,هر سفرچمدانـی و هر شهـرلباسی خواهد!,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


 • با ماشین شخصی مسافرت می‌روید؟

  لباس سبک بپوشید با بالاپوش گرم تا بعد از مدتی که داخل ماشین گرم شد، فقط آن ‌را در بیاورید و دوباره موقع پیاده شدن بپوشید. هوای ماشین ممکن است به دلیل گرمای موتور که به داخل می‌آید، گرم باشد.
  شلوارهای کتانی و راحت برای نشستن‌های طولانی در ماشین، مناسبند. سعی کنید شلوار جین نپوشید.


,هر سفرچمدانـی و هر شهـرلباسی خواهد!,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 • با قطار مسافرت می‌روید؟
   کفش راحت بدون بند بپوشید که بتوانید به راحتی آن را بپوشید و بعد برای خوابیدن در تخت طبقه بالا آن را از پا دربیاورید و بعد هم سریع دوباره بپوشید.
  لباس قطار باید لباس سبک و راحتی باشد تا برای خوابیدن مجبور به عوض کردن آن نباشید. می‌توانید از گرمکن‌های ورزشی تیره استفاده کنید که ظاهری نیمه‌رسمی دارند و دیگر لازم نباشد برای استفاده از رستوران قطار یک‌بار دیگر لبا‌س‌تان را عوض کنید.
  با خود یک روانداز سبک بردارید. بالش‌های دور گردنی لایکو که هم برای زمان نشستن خوبند و هم برای زمان خواب.


,هر سفرچمدانـی و هر شهـرلباسی خواهد!,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


 • با اتوبوس مسافرت می‌روید؟

  وضع اتوبوس با قطار و ماشین کاملا فرق می‌کند. گاهی ممکن است خیلی گرم و گاهی خیلی سرد باشد. لباس گرم همراه ببرید. کفش راحت با جوراب تمیز بپوشید تا زمانی که خواستید کفش‌تان را درآورید، بوی کفش و جوراب باعث آزار دیگران نشود.
  یک بالش کوچک یا یک پتو سفری برای زمانی که در جاده‌های سرد مسافرت می‌کنید، می‌تواند کمک کند تا به‌خوبی از زمان داخل اتوبوس برای استراحت استفاده کنید.

,هر سفرچمدانـی و هر شهـرلباسی خواهد!,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


 • با هواپیما به مسافرت می‌روید؟

لباس دست و پاگیر نپوشید. پوشیدن لباس‌های شل‌وول و چند تکه در هواپیما با آن راهروهاو صندلی‌های تنگ در مواقع ضروری اشکال ایجاد می‌کند. از لباس‌های بدون زیپ و قطعات فلزی استفاده کنید تا موقع عبور از گیت معطل نشوید. اما بهتر است لباس‌های چند لایه بپوشید، چون هوای کابین هواپیما دمایش گاهی تغییر می‌کند.نکاتی که حتما باید بدانید

 •    اول این‌که مقصدتان، جاهایی که قرار است بروید و لباس‌هایی که احتمالا مجبورید، بپوشید را کاملا درنظر بگیرید. اگر مهمانی خاصی باید بروید، اول لباس آن ‌را کنار بگذارید. متناسب با فرهنگ منطقه‌ای که به آنجا سفر می‌کنید لباس‌تان را انتخاب کنید.
 •    بهتر است درکل لباس کم همراه ببرید یا لباس‌هایی را انتخاب کنید که جای کمی می‌گیرند، مثل لباس‌های نخی و ابریشمی. از لباس‌هایی استفاده کنید که کاربردهای مختلفی داشته و برای آب‌وهوای مختلف مناسب باشند و بتوان با ترکیب آن‌ها با هم مدل متفاوتی به‌دست آورد.
 •    کفش کم بردارید. کفش جاگیر و برای بسته‌بندی بسیار سخت است. کثیف بودن آن باعث می‌شود نتوانید راحت آن را کنار هر لباسی بگذارید. کفش پاشنه بلند و لژدار با خود نبرید. اول این‌که جاگیر هستند و هماهنگ کردن لباس با آن‌ها سخت است و دیگر این‌که راه رفتن با آن‌ها مشکل است. بهترین انتخاب، کفش اسپرت مشکی است که با همه لباس‌ها می‌آید. اگر احتمال دارد یک مهمانی نیمه‌رسمی هم بروید، بهتر است یک کفش نیمه‌رسمی هم همراه داشته باشید. کفش نو را قبل از مسافرت چندبار بپوشید تا در سفر پای‌تان را اذیت نکند.
 •    در کل کسی از شما به‌عنوان مسافر انتظار ندارد که لباس رسمی در جاهای مختلف داشته باشید. از کسانی که در مسافرت‌ها ناگهان یک ست کامل لباس رسمی با کفش واکس خورده در یک مهمانی رو می‌کنند، جای تعجب دارد.
 •    لباس‌های نخی و ابریشمی و لباس‌هایی با الیاف مصنوعی معمولا کمترین جای ممکن را می‌گیرند. لباس‌هایی را انتخاب کنید که می‌توان آن‌ها را درصورت لزوم با دست شست.
 •    برای بسته‌بندی لباس‌ها آن‌ها را تا نکنید، چون پف می‌کنند و بیشتر جا می‌گیرند یا زیر فشار لباس‌ها چروک می‌شوند. بهتر است لباس‌ها را مثل سوسیس بلغاری لوله کنید. چیدن این لوله‌های لباس کنار هم راحت‌تر است و برداشتن هرکدام ترتیب همه لباس‌ها را به هم نمی‌زند. برای بسته‌بندی، لباس‌هایی را که ابتدا یا حین سفر احتیاج دارید، روی ساک بگذارید تا مجبور نشوید همه ساک را به هم بریزید. موقع بسته‌بندی یک نظم کلی را رعایت کنید تا بدانید، مثلا کجای چمدان باید دنبال جوراب بگردید.
 •    اگر خیلی اصرار به بردن لباس‌های مختلف دارید و در مقصدتان هم دسترسی به اتو بخار دارید، می‌توانید از کیسه‌های وکیوم استفاده کنید. این کار برای بسته‌بندی لباس‌های پشمی که جای زیادی می‌گیرند، ایده‌آل است.
 •    همیشه به تعداد مناسب، لباس زیر همراه داشته باشید. بهترین حالت به اندازه نصف تعداد روزهایی است که در مسافرت هستید. کیسه مخصوص لباس‌های چرک را هم فراموش نکنید. داشتن ساک‌های چند لایه و چند قسمت که بتوان لباس‌ها را دسته‌بندی کرد برای مسافرت‌های نیمه‌طولانی عالی است.در چه جایی اقامت می‌کنید؟

 • هتل: لباس خواب مناسب با خود ببرید؛ با گرمکن ورزشی می‌توانید به لابی هتل بروید اما با شلوارک نه. به خاطر امکان استفاده از خشک‌شویی هتل می‌توانید خیلی از لباس‌های رسمی را هم بدون ترس از چروک ماندن با خود ببرید.
 • خانه اقوام: یک لباس نیمه‌رسمی برای این‌که همیشه با لباس راحتی نباشید. یک شلوار جین یا شلوار کتان گشاد با تی‌شرت مناسب برای مواقعی که نمی‌خواهید لباس مهمانی بپوشید، با خود ببرید. می‌توانید خیلی از لباس‌های‌تان را اینجا بشویید. به همین دلیل امکان بردن لباس‌های مختلف را دارید.
 • چادر: لباس‌های گرم و ضد‌آب با خود ببرید. زیرانداز و پتو به اندازه لازم همراه داشته باشید. لباس‌هایی با خود ببرید که بتوانید 2روز بدون عوض کردن، بپوشید.
منبع : مجله سیب سبز
تبلیغات