ملت‌ها سعی می‌کنند پیشینه و فرهنگ خود را معرفی کرده و حافظ هویت خویش باشند تا از یک طرف فرزندان هر سرزمین، از آن آگاه بوده و در نتیجه نسبت به پاسداری آن کوشا باشند و از طرف دیگر آنها که در سراسر جهان نسبت به این موضوع علاقه داشته و در حفظ آن تلاش می‌کنند نیز آگاه باشند. یکی از محل‌هایی که به عنوان بهترین منبع آگاهی، عمل کرده و به آنها مراجعه می‌شود موزه‌ها هستند یعنی جایی که روند یا شاخص‌های هر رشته اعم از تاریخ،‌ هنر،‌ فرهنگ، تکنولوژی و سایر موارد را به طور تخصصی به نمایش می‌گذارند.

,از موزه ملی تا موزه لوور؛ تفاوت از زمین تا آسمان است موزه ملی,موزه لوور,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


در این میان یکی از موضوعاتی که روند شکل‌گیری تمدن و سیر تاریخی و فرهنگی هر ملت را نشان می‌دهد، باستان‌شناسی یا به عبارت دیگر یافته‌های باستان‌شناسی است که همواره نقاط مبهم و تاریک تمدن بشر را روشن کرده‌اند. ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و سال‌ها از کاوش‌های باستان‌شناسی به دست گروه‌های خارجی و ایرانی می‌گذرد و حدود 70 سال است که یافته‌ها در موزه ملی ایران به نمایش درآمده‌اند.

پس موزه ملی معرف و بازگوکننده‌ی سابقه تمدن در ایران‌زمین بوده و از جایگاه خاصی برخوردار است. اما با توجه به این جایگاه،‌ موزه ملی چه امکاناتی داشته و چه خدماتی به بازدیدکننده‌ها ارائه می‌دهد و از طرف دیگر نسبت به هم‌ترازان خود در سطح بین‌المللی کجا قرار گرفته و چه اقداماتی انجام می‌دهد.

,از موزه ملی تا موزه لوور؛ تفاوت از زمین تا آسمان است موزه ملی,موزه لوور,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


تاریخچه
ناصرالدین شاه قاجار با سفر به فرنگ شیفته برخی امور از جمله موزه شد و پس از بازگشت فرمان می‌دهد تا در کاخ گلستان تالاری با این هدف برای نمایش هدایا و جواهرات ساخته شود. اما سال‌ها بعد و با انجام کاوش‌های گروه‌های باستان‌شناسی فرانسوی و برخی دیگر از کشورها،‌ اشیاء باارزش بی‌شماری یافت شد و لزوم بنای موزه‌ای علمی و با رعایت شرایط استاندارد نگهداری، احساس شد. به این ترتیب آندره گدار فرانسوی رئیس وقت اداره عتیقات و موزه برنامه‌ریزی و اقدام کرد و با طرحی براساس معماری ایرانی،‌ سال 1316 بنای موزه ایران باستان نهاده شده و پس از مدتی با گردآوری اشیا‌ی دوران اسلامی لزوم تغییر نام پیش آمده و موزه ملی نام گرفت هر چند امکان بازدید از این بخش همچنان میسر نیست.

,از موزه ملی تا موزه لوور؛ تفاوت از زمین تا آسمان است موزه ملی,موزه لوور,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


موزه ملی
موزه ملی با داشتن 300هزار شیء و وسعتی در حدود 20هزار مترمربع بزرگترین موزه تاریخ و باستان‌شناسی در ایران محسوب می‌شود که البته بخش اعظم اشیاء در گنجینه بوده و تنها تعداد معدودی به نمایش گذاشته شده‌اند. نکته حائز اهمیت در موزه ملی قدمت اشیاء است که تا هزاره هفتم پیش از میلاد نیز عقب می‌رود و بازدیدکنندگان را متحیر می‌کند.

اما نحوه نمایش و معرفی این اشیاء، چگونه است؟ و موزه با وجود این گنجینه گرانبها چگونه خدمات ارائه می‌دهد؟

پس از گذر از سردر باشکوه موزه ملی و در بدو ورود در سمت چپ، اشیائی متعلق به دوره ابزارسازی بشر جای دارد و در مسیر اصلی در ردیف‌های سه‌گانه اشیاء کوچک و بزرگی از زندگی پیش از تاریخ تمدن‌های مختلف موجود در ایران دیده می‌شود. در ادامه نمادهایی از هنر،‌ مهارت و باورهای ایرانیان در سلسله‌های هخامنشی،‌ اشکانی و ساسانی قرار دارد. در راهروی میانی نیز گنجینه لرستان را می‌توان دید. باید توجه داشت که هیچ توضیحات مکتوبی بازدیدکننده را متوجه تفکیک این بخش‌ها به استثنای گنجینه لرستان نمی‌سازد.

,از موزه ملی تا موزه لوور؛ تفاوت از زمین تا آسمان است موزه ملی,موزه لوور,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


راهنمای موزه تنها به زبان فارسی و در صورت درخواست
موزه ملی تمام روزهای هفته به استثنای روزهای دوشنبه و برخی مناسبت‌های دینی و ملی مانند عاشورا و اول فروردین از ساعت 9 صبح تا 17 باز است که البته لازم به ذکر است در زمان نمایش منشور کوروش موزه ملی ساعت کار خود را به صورت 9 تا 20 در تمام روزهای هفته حتی دوشنبه تغییر داد. اما از همان زمان بهای بلیت نیز از مبلغ 500 تومان به 1000 تومان افزایش یافت. این بها برای دانشجویان و دانش‌آموزان نیم‌بها محاسبه می‌شود. تغییر دیگری که در روند کار پیش آمد، ‌بخش امانت است که تمامی وسایل بازدیدکنندگان اعم از کیف دستی و گوشی همراه گرفته می‌شود.

اما در بروشور یا راهنمای موزه تغییری حاصل نشد؛ همچنان تنها به زبان فارسی موجود است و در صورت درخواست در اختیار بازدیدکننده قرار می‌گیرد و این در شرایطی است که موزه ملی و مجموعه کاخ گلستان در برنامه بازدید بسیاری از گردشگران خارجی قرار دارند.

موزه ملی فرانسه یا موزه لوور
موزه لوور به عنوان موزه عمومی و با تمرکز بر هنر و فرهنگ و تاریخ بشر از سال 1793 فعالیت می‌کند و در یکی از کاخ‌های سلطنتی که بعدها به مردم فرانسه اهدا شد، شکل گرفت. موزه شامل مجموعه‌های مختلفی است که می‌توان به بخش‌های ایران و مصر و یونان و افریقا با آثار شاخصی چون اصل لوح حمورابی و مجسمه رامسس دوم و همچنین سیر هنر نقاشی و مجسمه‌سازی با آثاری چون مونالیزا اثر داوینچی و ونوس میلو یا کاری نیمه تمام از میکل‌آنژ اشاره کرد. این آثار هر ساله 8 میلیون نفر را برای بازدید جذب می‌کند.

موزه لوور 5هزار و 600 مترمربع وسعت دارد و 35هزار اثر آن در 8 بخش شامل آثار شرقی، مصر، یونان و روم، بخش نقاشی، بخش مجسمه سازی، بخش هنرهای تزئینی، آثار چاپی و طراحی و هنر اسلامی در 4 طبقه به نمایش گذاشته شده‌اند. وسعت و تنوع کار به حدی است که امکان بازدید تمام موزه در یک روز میسر نیست و بازدیدکنندگان براساس علاقه خود بخش‌هایی را انتخاب می‌کنند. این موزه همه روزه به استثنای سه‌شنبه‌ها از ساعت 9 صبح تا 17 باز است و بازدید در اولین یک‌شنبه هر ماه رایگان است.

راهنما، معرف قوانین، فعالیت و بخش‌های مختلف موزه
در موزه لوور انتخاب با توجه به راهنما و نقشه‌ای که به بیش از 10 زبان مختلف در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد به راحتی ممکن است. در این راهنما بخش‌های مختلف موجود در هر طبقه با رنگ‌های متفاوت مشخص شده و برای هر بخش، آثار شاخص و محل آنها نیز معین شده است تا بازدیدکنندگان آسان‌تر تصمیم‌گیری کرده و راه خود را پیدا کنند. در راهنمای موزه، ضمن معرفی کوتاه، قوانین، فعالیت‌ها و امکانات مختلف موزه نیز به زبان نوشتاری و تصویری قید شده است.

در ورودی هر سالن تابلوی راهنما نصب شده و علاوه بر آن راه خروج از موزه نیز با نماد هرم شیشه‌ای بازدیدکنندگان را هدایت می‌کند. و تمام این موارد جدای از راهنمایانی است که در هر سالن با لباس مخصوص دیده می‌شوند.

موزه لوور برای بازدیدکنندگان در رده‌های متفاوت از خانواده، دانشجو و همچنین متخصصان مختلف در حوزه‌های روزنامه‌نگاری یا گردشگری راه‌کارهای متنوعی ارائه داده و امکان بازدید ناتوانان جسمی را نیز فراهم آورده است.

در قسمت‌های مختلف خروجی غرفه‌های فروش کتاب و سی‌دی و یادگاری‌های مختلف با تصویر آثار موزه دیده می‌شود. راه دسترسی به مترو  به عنوان وسیله عمومی رایج به راحتی ممکن است و تابلوهای راهنما راه را نشان می‌دهد.

منبع : CHN.ir
تبلیغات