در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد ثبت جهانی جنگلهای حرا تا پایان سال 2011 ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته تهران از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

علی سلاجقه رئیس سازمان جنگلها و مراتع افزود: جنگلهای حرا یکی از انواع اکوسیستم مانگرو در سواحل خطه جنوب کشور است که به طور پراکنده از تنگه هرمز به سمت شرق اقیانوس هند در سواحل عمان کشیده شده است.

وی افزود: تراکم درختان حرا در حوالی جزیره قشم، بخصوص بین لافت و بندر خمیر و گوران چشم انداز طبیعی بسیار زیبا و نادری را پدید آورده است به گونه ای که در مناطقی از این جنگل ها مناظر زیبا و بدیع به وجود آمده که با هیچ نقطه ای از ایران قابل مقایسه نیست. 

به گفته سلاجقه، دنیای حرا برای بازدید کنندگان خود سه اکوسیستم منحصر به فرد و شگفت انگیز چون جنگلهای بارانی، آبسنگ های مرجانی و جنگل های مانگرو را می تواند عرضه کند که نه تنها از نظر فایده مندی یا کارکردهای اکولوژیکی بی همتا است بلکه از نظر زیبایی خیره کننده است و برای تنوع زیستی، کانونی حیاتی تلقی می شود.

وی ادامه داد: امروزه جنگلهای به نماد برنامه های حفاظت دریایی تبدیل شده اند زیرا این مناطق با عرضه ارزشهای بی شمار خود در پرتو حفاظت اصولی در گستره هایی نه چندان بزرگ و فراهم آوری امکانات دسترسی مناسب، مردم را با پدیده هایی آشنا می کنند که در گذشته برای همگان دست نیافتنی بود.

سلاجقه اظهار داشت: این جنگل ها نه تنها در سطح ملی حائز اهمیت اند، بلکه دارای دو عنوان جهانی ذخیره گاه زیست کره و تالاب بین المللی هستند و با محیط زیست پویا و ساز و کارهای پیچیده، پرندگان نادر، آبزیان متفاوت کارکردهای مختلف و ارزشها و زیبایی های سحرانگیز خود پدیده های شگفت انگیزی هستند که برای طیف گسترده ای از مردم جذابیت های خاصی به همراه دارد.

وی در پاسخ به اینکه مسئولان یونسکو تمایل بیشتری نسبت به ثبت جهانی جنگل های هیرکانی نسبت به جنگل های حرا دارند افزود: البته جنگلهای هیرکانی در شمال ایران که تنها بازمانده های دوران سوم زمین شناسی در دنیا هستند اهمیت بسیار زیادی دارند و ما پیگیر ثبت جهانی آنها هستیم ولی تصور می کنم ثبت جهانی جنگل های حرا پیش از ثبت جهانی جنگل های هیرکانی و تا پایان سال جاری میلادی انجام شود.


ثبت جهانی جنگلهای حرا تا پایان سال 2011
,ثبت جهانی جنگلهای حرا تا پایان سال 2011,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهرانپیش از این نماینده یونسکو در ایران از ترجیح یونسکو برای ثبت جنگلهای هیرکانی و دیگر اکوسیستمهای ایران نسبت به جنگلهای حرا خبر داده بود.

نام علمی حرا به نام دانشمند بزرگ ایرانی ابوعلی سینا نامگذاری شده و از خصوصیات بارز این درختان تبدیل آب شور دریا به آب شیرین برای تغذیه از آن است.

پرونده جنگل‌های حرا درحالی برای ارسال و ثبت در میراث جهانی تکمیل شده که به گفته کارشناسان، هنوز زیستگاه این درخت در برخی بخش‌های جنوبی ایران دستخوش صدمات ناشی از توسعه انسانی و بهره برداری ناپایدار شده و در معرض تهدید قرار گرفته است.

بیشترین عوامل تهدید جنگل‌های حرا در پارک ملی نایبند دیده می‌شود که در آنجا ساخت و سازهای ناشی از طرح توسعه پارس جنوبی و فعالیت‌های شدید گازی از یک طرف و از طرف دیگر ساخت هتل توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آسیب‌های فراوانی را به رویشگاه درختان حرا وارد کرده است.

منبع: خبرگزاری مهر

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

ثبت جهانی جنگلهای حرا تا پایان سال 2011 گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران
تبلیغات