هفت صبح: بادرود يكي از روستاهاي كويري استان اصفهان است؛ روستايي كه سالانه مهم‌ترين سوغات آن يعني اناردر حجم 40 هزار تن  به شهرهاي داخلي و خارجي صادر مي‌شود
 
بادرود یکی از شهرهای تاریخی و زیارتی ایران است که درست در مرکز جغرافیايی ايران قرار گرفته است .شهر بادرود از توابع استان اصفهان است که از سوی جنوب در کوهپایه‌های کرکس و از شمال به حاشیه کویر مرکزی ایران چون نگینی درخشان بر بستر پهن دشت فلات مرکزی ایران می‌درخشد.

,بادرود شهر ياقوت سرخ بادرود,اصفهان,کویر,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


گويش محلي بادرود كه ريشه در فارسي پهلوي دارد تنها گويشي است كه به عنوان يادگار پيشينيان ايران كهن در اين ديار به ياد مانده است .از ديگر مطالب خواندني راجع به بادرود مي‌توان به لاله و لادن بيژني (صفائيان بادرودي)، ‌دوقلوهاي به هم چسبيده اشاره كرد كه به اين شهر تعلق داشتند.

,بادرود شهر ياقوت سرخ بادرود,اصفهان,کویر,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


 بادرود در تاريخ

شهر بادرود به علت دیرینگی و تمدن خاص آن جزو شهرهای تاریخی و کهن ایران است به گونه‌اي که برخی‌ها از آن به عنوان «پایتخت تاریخی فلات مرکزی ایران »یاد می‌کنند. کاوش باستان‌شناسان در محوطه باستانی «سیاه بوم»  در روستای اریسمان بادرود این مطلب را به اثبات رساند که در 6500 سال پیش مردمان این دیار نخستین صنعتگران تاریخ بوده‌اند که با ایجاد کوره‌های ذوب مس به تولید ظروف مسی و مفرغی در این سرزمین مبادرت مي‌كردند.

,بادرود شهر ياقوت سرخ بادرود,اصفهان,کویر,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


درباره علت نامگذاری بادرود تاريخ‌نويسان چنین نگاشته‌اند که در قدیم تا قبل از ورود اسلام به ایران چهار عنصر حيات يعني آب، باد، خاک و آتش در ایران مورد احترام مردم بودند.در این بین چون عنصر باد در نزد مردمان نماد تقدس و احترام بوده نام این سرزمین را باد نهادند که بعدها در زمان پهلوی اول پسوند رود بدان افزوده شد و به بادرود تبديل شد . بعضی‌ها در بیان مقدس بودن این عنصر گفته‌اند که ایرانیان قدیم روز«بیست و دوم ماه خورشیدی» را روز «باد» یا «بادروز» می‌نامیدند که نام قدیم این شهر ابتدا «بادروز» بوده و بعدها به بادرود تبديل شده است.


 كجا برويم؟

آستان مقدس آقاعلی عباس و شاهزاده محمد از فرزندان بلافصل امام موسی ابن جعفر در بادرود قرار دارد . این زیارتگاه هر ساله پذیرای بیش از سه میلیون مسافر و زائر از سراسر کشور است .دارای کرامات عجیبی است و آستان مقدس هم از ویژگی معماری زیبايی در قالب گچ بری،آینه کاری و کاشیکاری برخورداراست و دارای یکی از بزرگ‌ترین گنبد‌های مدور ایران با ارتفاع 44 متر و قطر 25 متر است.

,بادرود شهر ياقوت سرخ بادرود,اصفهان,کویر,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


امسال در تعطيلات نوروز هم حدود 25 هزار نفر از امامزاده آقاعلي عباس و شاهزاده محمد در بادرود ديدن كردند. آستان مقدس آقاعلی عباس و شاهزاده محمد 400 باب زائرسرا دارد.

گرمابه تاریخی نوقه از آثار دوران صفویه که بسیار زیبا و با روش معماری قشنگی در 400 سال پیش ساخته شده و اکنون به عنوان موزه بادرود مورد بازدید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

خانه‌های تاریخی محقق الدوله،  رهگشاي، مدیر و مدبر الملک که از یادگارهای دوران قاجار و با تلفیق معماری سنتی کویری ساخته شده و اکنون مورد بازدید خیل عظیم گردشگران قرار می‌گیرد.

,بادرود شهر ياقوت سرخ بادرود,اصفهان,کویر,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهرانپرستشگاه آدینه مربوط به دوران میترائیسم است. حدود 3000 سال پیش این مکان به عنوان معبد دین میترائیسم رواج داشته،  پس از آئين زرتشت به آتشکده و بعدها با ورود دین اسلام به ایران به عنوان مسجد آدینه اشتهار یافته است . اين مسجد در حال حاضر داراي دو ستون بزرگ خشتی گلی، محرابه‌های خشتی با تزئینات ساده،حوضچه آجری مربع و ديوارهاي ساده گچي است.

,بادرود شهر ياقوت سرخ بادرود,اصفهان,کویر,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


قلعه کرشاهی از آثار دوران ایلخانیان که با خشت خام و گل حدود 800 سال پیش در حاشیه کویر مرکزی ایران و در 20 کیلومتری بادرود با روشی بسیار زیبا ساخته شده است .

کمپ گردشگری متین‌آباد که به عنوان نخستين اكو کمپ توریستی کویری ایران توسط بخش خصوصی ساخته شده و در آن  شتر سواری در کویر، رصد ستارگان و استراحت در چادرهايی که در دل شن‌های روان ساخته شده‌اند راب رای گردشگران مهیا كرده است .


 چي بخريم؟

 انار نادری بادرود یکی از چهار رقم انار معروف کشور است که هرساله نزدیک به 70درصد انار این شهر به کشورهای خارجی صادر می‌شود .برپايی جشنواره ملی انار در نیمه آبان هر سال نشان از شهرت انار بادرود را داراست .بادرود دارای دو هزار هکتار باغات انار است و هر ساله بالغ بر 40 هزار تن انار از این مناطق راهی بازارهای داخلی و خارجی می‌شود. تاکنون 184 نوع انار در جهان شناخته شده که چهار رقم معروف آن در ایران عبارتند از نادری بادرود، ملس ساوه، شیشه گپ فردوس، رباب نیریز .همچنین انار از نظر مزه،  رنگ و پوست نیز به سه دسته انار شیرین، ترش و ملس (میخوش) تقسیم می‌شود.

,بادرود شهر ياقوت سرخ بادرود,اصفهان,کویر,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران


طالبی آقاعلی عباس که در بازارهای داخلی معروف است از خاک حاصلخیز این سرزمین به عمل می‌آید. طالبی بادرود از شیرینی و حلاوت بی‌نظیری برخوردار است . آش محلی بادرود به نام آش گوشت هم از خوردني‌هاي خوشمزه این دیار است که برای صرف صبحانه  مشتریان زیادی دارد.

همچنين از جمله صنایع دستی بادرود هم می‌توان به فرش دستبافت اشاره کرد که قالی‌های بادرود به فرش كاشان شادسر معروف است و به دست پرتوان زنان و دختران بادرودی بافته می‌شود .

,بادرود شهر ياقوت سرخ بادرود,اصفهان,کویر,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران چطور برويم؟


برای سفر به بادرود از اصفهان فاصله 130 کیلومتری اتوبان اصفهان –کاشان را باید طی کرد .از تهران هم باید فاصله 280 کیلومتری اتوبان تهران –قم –کاشان را درنوردید تا در فاصله 60 کیلومتر بعد از کاشان به بادرود رسید .از جنوب هم از یزد مي‌توان رفت و مسیر نائین –اردستان را كه حدود 300 کیلومتر است  در مسیربزرگراه یزد به تهران پشت سر گذاشت تا در حاشیه اتوبان و بزرگراه به شهر بادرود سفر كرد.راه آهن سراسری هم از این شهر می‌گذرد و بادرود جزو سه راه ریلی مهم کشور تلقی می‌شود.

همچنين با سفر به بادرود مي‌توانيد سري هم به ابيانه بزنيد كه فقط 35 كيلومتر با بادرود فاصله دارد.
تبلیغات