دریاچه هامون سیستان و بلوچستان - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد دریاچه هامون سیستان و بلوچستان ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

دریاچه هامون سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه است. این دریاچه از سه دریاچه کوچک تشکیل شده‌است که در زمان وفور آب به هم متصل می‌شوند و دریاچه هامون را که تشکیل می‌دهند.

دریاچه هامون سیستان و بلوچستان
دریاچه هامون - سیستان و بلوچستان - ایرانگردی

وبزرگ‌ترین پهنه آب‌های شیرین سیستان، نقش اساسی در زندگی مردم منطقه داشته، علاوه بر اثرات مثبت طبیعی، اقتصادی واجتماعی آن، در دین زرتشت نیز تقدس خاصی دارد.

دریاچه هامون - سیستان و بلوچستان - ایرانگردی

در دشت سیستان یک سری فرورفتگی هاو چاله‌های طبیعی وجود دارد که در ماه‌های مختلف به دریاچه وباتلاق ونیزار تبدیل می‌شودو به سه قسمت سابوری، پوزک وهامون تقسیم می‌شود.وسعت کل هامون‌ها در زمان پرآبی ۵۶۶۰ کیلومتر مربع است که از این مقدار ۳۸۲۰ کیلومتر مربع متعلق به ایران است.

دریاچه هامون - سیستان و بلوچستان - ایرانگردی

با این اوصاف، دریاچه هامون وابسته به رودخانه هیرمند می‌باشد واین وابستگی باعث شده تا هرگونه نوسانات در میزان آب آن، مشکلاتی را برای کل سیستم بوجود آورد. رودخانه هیرمند شریان اصلی ورود به هامون وهمچنین رودخانه‌های خاشرود،فراه، هاروت رود، شوررود،حسین آباد ونهبندان به هامون میریزند.

دریاچه هامون - سیستان و بلوچستان - ایرانگردی

نام دریاچه هامون در اوستا«کانس اویا»،در پهلوی «کیانسی» و شاهنامه فردوسی «زره»آمده‌است. تیمورلنگ نیز از این دریاچه چنین یاد می‌کند:امیر سیستان مرا سوار برکشتی کرد و روی دریاچه هامون گردش داد وبه من گفت که در دوره رستم وسعت این دریا بیش از این بود که می‌بینی.

دریاچه هامون - سیستان و بلوچستان - ایرانگردی

مولف حدودالعالم می‌نویسد:دریای زره به سیستان است که گرد آن سی فرسنگ است، اندر پهنای او هشت فرسنگ وگاه آب این دریا چندان بود که از رودی خیزد که از کرمان بگذرد وبه دریای اعظم ریزد.

دریاچه هامون - سیستان و بلوچستان - ایرانگردی

ویکیپدیا


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله دریاچه هامون سیستان و بلوچستان شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

دریاچه هامون کجاست

دریاچه هامون سیستان و بلوچستان گردآوری توسط بخش شهرهای سیستان بلوچستان- دیدنی های سیستان بلوچستان سایت آکاایران
فیلم ویدیو: ادامه جدال حسام نواب صفوی با مجری فارسی ۱/ نواب...+ ویدیو

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات