خواجه نامدار!

سیستان، سرزمین آفتاب ایران است. این ادعای ما نیست؛ هر کدام از باستان شناسان داخلی و خارجی که گذارشان به این منطقه افتاده، چنین لقبی را به سیستان داده اند. منطقه ای که تاریخ چندین هزار ساله ایران را در خود جای داده و بهشتی برای باستان شناسان دنیا به شمار می رود.

اگر گذارتان به سیستان افتاد، کوه خواجه و مجموعه هاى تاریخى آن را از دست ندهید. کوه صخره ای دریاچه هامون که به تعبیر هرتسفلد، محقق و باستانشناس آلمانى، مثل میزى بزرگ در دشت وسیعى نهاده شده است. کوه خواجه، در حقیقت تنها عارضه طبیعی در دشت سیستان است که در 30 کیلومتری جنوب غربی شهرزابل قرار گرفته است. این کوه ذوزنقه‌ای شکل که مدت ها به عنوان زیارتگاه مورد استفاده میترایی ها و زردشتی ها بود، از سنگ‌های بازالت سیاه رنگ تشکیل شده و با ارتفاع ۶۰۹ متر از سطح دریا، مانند جزیره‌ای در میان دریاچه هامون قرار گرفته است. اگر پا به این کوه بگذارید، هنوز هم می توانید کاخ، آتشکده، زیارتگاه خواجه مهدی و قبرستانی از دوره های مختلف تاریخ را در آن ببینید.

در دژ های کوه خواجه می توانید نقاشی های دیواری و پرتره پادشاهان

و بزرگانی را ببینید که گاهی تا سقف ادامه پیدا کرده اند و از تاریخ

پر شکوه ایران حکایت می کنند

یادگار پارت

کوه خواجه بزرگترین معماری خشتی بر جای مانده از دوره پارت ها است و یکی از مهمترین آثار دوره‌های اشکانی و ساسانی- اسلامی به شمار می رود. در اطراف کوه خواجه تعداد زیادی آثار باستانی از دوران ساسانیان، اشکانیان و اسلامی باقی مانده‌است که قلعه کهک کهزاد، قلعه چهل دختر، قلعه سرسنگ، آرامگاه خواجه غلطان، ساختمان پیر گندم بریان، خانه شیطان، بناهای منفرد آرامگاهی و قبور اسلامی بخشی از آنها هستند.

خواجه نامدار!

برای آنکه نگاهی به تاریخ کشف کوه خواجه داشته باشید، باید تقویم را تا سال ۱۹۱۶‬ میلادی ورق بزنید. سالی که اورل اشتین، باستان‌شناس معروف انگلیسی این کوه و بناهای تاریخی آن را شناسایی و کشف کرد. بعد از آن بود که پروفسور هرتسفلد آلمانی کاوش هایی را در این منطقه شروع کرد و در سال های‪ ۱۹۲۹ -۱۹۲۵‬میلادی توانست این کوه را واکاوی کرده و حاصل کاوش های خود را در کتاب های ایران شرق باستان و تاریخ باستانشناسی ایران منتشر کند.

‪ ۴۰‬سال قبل هم "گوئلینی" باستانشناس و معمار ایتالیایی کاوش های محدودی در آثار کوه خواجه انجام داد که نتایج آن را در کتابی با عنوان معماری ایران و آثار کوه خواجه منتشر کرد.

در سال ‪ ۱۳۷۰‬ هم سازمان میراث فرهنگی دست به کار بررسی و نقشه‌برداری از آثار کوه خواجه شد و بعد از کاوش های مختلف، توانست ‪11اثر از دوران تاریخی مختلف کشف کند. این بررسی ها نشان می داد که شش لایه متوالى سکونت و استقرار از عصر هخامنشى تا دوره اسلامى در این کوه وجود داشته و تزیینات معماری به کار رفته در برخی قلعه‌های این بنا، شباهت به شیوه یونانی دارد. سر ستون‌هایی به سبک دوریک با پیچ های توماری و تزیینهای دیگری مانند گل کوچک پرپر به صورت نیلوفری (لوتوس)، از هنر هخامنشی اقتباس شده و بعضی از آنها به هنر بین‌النهرین نیز شباهت دارد.

اگر گذارتان به سیستان افتاد، کوه خواجه و مجموعه هاى تاریخى آن را

از دست ندهید. کوه صخره ای دریاچه هامون که به تعبیر هرتسفلد، محقق

و باستانشناس آلمانى، مثل میزى بزرگ در دشت وسیعى نهاده شده است

وجه تسمیه کوه

خواجه نامدار!

کوه خواجه نام خود را از آرامگاه خواجه مهدی گرفته است. یکی از دوستداران خاندان علوی که مزارش بر فراز این کوه واقع شده. با این حال، این تنها نام کوه خواجه نیست. این کوه به نام های خواجه غلطان، کوه نور، کوه موعود و کوه باطنی هم شناخته می شود.

مقبره خواجه مهدی و قبرستانی که از دوره اسلامی، اتاق پیر گندم دریان و اتاق بی‌باد در کوه خواجه باقی مانده این بنا را برای مسلمانان مقدس کرده. بطوری که در اعیاد مذهبی، ملی و ایام تعطیل زایران برای زیارت به این مکان می‌آیند.

نقاشی های دیواری

خواجه نامدار!

از مهمترین آثار بر جای مانده از دوران تاریخی در گذارتان که به کوه خواجه افتاد، دنبال کهن دژ، کک کوهزاد و قلعه کافران هم بگردید. بناهایی که از تمدن عظیم ساسانی و اشکانی است برخاسته اند و خود را در هزارتوی تاریخ جا کرده اند. آتشدان، اتاق طواف، رواقهایی با نقاشی های دیواری زیبا بخشی از دیدنی های این بناها هستند.

در این دژ ها می توانید نقاشی های دیواری و پرتره پادشاهان و بزرگانی را ببینید که گاهی تا سقف ادامه پیدا کرده اند و از تاریخ پر شکوه ایران حکایت می کنند. نقاشی دیواری سه مغ یا سه پادشاه، نقش خدای "اوروس" خدای پیروزی سوار بر اسب، نقش شاه و ملکه و تصاویری از بزرگان پارتی و برج و باروهای قلعه از نقش های اصلی این بنا است.

در کاوش های انجام شده در کوه‌خواجه و قلعه‌های موجود در آن، دیوارهایی با ارتفاع ‪ 40‬متر کشف شده‌اند که همگی با خشت ساخته شده و بیش از یکهزار سال قدمت دارند. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که سازندگان دژکوه، هیچ گاه از سنگ های کوه برای ساخت بنایشان استفاده نکرده و تنها به خشت و گل بسنده کردند.


گروه گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران

تبلیغات