دستگیری ریگی و رونق گردشگری - آکا

با گذشت دو ماه از دستگیری عبدالمالک ریگی، امنیت ایجاد شده در استان سیستان و بلوچستان کم کم نتایج خود را در حوزه های مختلف نشان می دهد. تا آنجا که بر اساس آمار و ارقام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری این استان، بازدید مسافران  از سیستان و بلوچستان در نوروز امسال نسبت به سال قبل رشدی 223 درصدی داشته است!

مدیرکل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان: دستگیری عبدالمالک ریگی

یکی از دلایل اصلی بالا رفتن ضریب امنیت و رشد 223 درصدی گردشگری

در این استان بوده است

حسنعلی شهرکی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان، در این باره می گوید: «دستگیری عبدالمالک ریگی یکی از دلایل اصلی بالا رفتن ضریب امنیت و رشد 223 درصدی گردشگری در این استان بوده است. تا آنجا که ما امسال دیدیم تعداد گردشگرانی که نوروز 89 به استان آمدند سه برابر گردشگران نوروز 88 بود و از 27 اسفند ماه تا 15 فروردین، تعداد مسافران اقامت کننده در استان 81 درصد رشد داشت  که در این میان شهرستان چابهار از بیشترین تعداد مسافر برخوردار بوده است.»

دستگیری ریگی و رونق گردشگری - آکا

شهرکی با اشاره به نگاه منفی مردم ایران به فضای امنیتی این استان در سال های گذشته می گوید: «با وجود رشد چشمگیر گردشگری در استان، مردم کشور هنوز هم فکر می‌کنند سیستان و بلوچستان، استان ناامنی است و ما در درجه اول باید به آنان بقبولانیم که تصورشان اشتباه است و بهترین روش، این است که صدا و سیما و رسانه‌ها به روشن کردن اذهان عمومی بپردازند و استان را آن‌گونه که هست، معرفی کنند. سازمان میراث فرهنگی می‌تواند به معرفی جاذبه‌های استان بپردازد و از مردم بخواهد که بیایند و کوه خواجه و شهرسوخته را ببینند اما وقتی هنوز زیرساخت‌ها آنچنان که باید و شاید فراهم نشده، چه می‌توان کرد؟!»

استاد دانشگاه علامه طباطبایی: باید اطلاعات درست در اختیار گردشگران قرار دهیم و به آنها بگوییم این مناطق در فلان ساعات، چندان امن نیستند و بهتر است که به این موارد توجه شود

در همین راستا محمود ضیایی، عضو هیات علمی گروه گردشگری دانشگاه علامه طباطبایی در این باره می گوید: «امنیت،شرط اساسی و ضروری برای گردشگری است که می‌خواهد مقصدی را تعیین کند. البته اطلاع رسانی درست و مبنی بر واقعیت هم از مواردی است که باید به آن پرداخته شود. گاهی اوقات می بینیم که تصویر ذهنی مردم از بعضی شهرها به دلیل آگاهی نداشتن آنها به شکلی نادرست شکل می گیرد. مثلا مردم سیستان و بلوچستان برای فرار از آفتاب، ناچارند تمام صورت خود را بپوشانند و این در حالی است که در فیلم‌هایی که ساخته و پخش می شود معمولا قاچاقچیان و اشرار چهره خود را می‌پوشانند. بنابراین باید اطلاع رسانی شود که شرایط جغرافیایی تا چه اندازه در پوشش مردم یک منطقه تاثیر می‌گذارد.»

ضیایی با اشاره به این که دستگیری ریگی،بر رونق گردشگری،تاثیری مقطعی و نه دایم می‌گذارد و باید منتظر رویدادهای آینده بود، به خبرگزاری میراث فرهنگی می گوید: «نباید واقعیت را نادیده بگیریم. به عبارتی بهتر است اطلاعات درست در اختیار گردشگران قرار دهیم و به آنها بگوییم این مناطق در فلان ساعات، چندان امن نیستند و بهتر است که به این موارد توجه شود.»


گروه گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات