ورزش در ایران همیشه با بازی های محلی همراه بوده است. بازی‌های بسیاری که مخصوص یک منطقه جغرافیایی خاص بود و می‌توانست قوم‌ها و ملت‌ها را گرد هم آورد. امکانات طبیعی فراوان ایران هم همیشه می‌توانسته بستری مناسب برای جاذبه‌سازی‌های ورزش معاصر باشد. همه اینها در قالب گردشگری ورزشی می‌تواند انتخاب سفر شما باشد. پیشنهادش از ما، انتخابش از شما.


چابهار ,دیدنی های چابهار ,جاذبه های گردشگری چابهار ,شهرهای سیستان بلوچستان- دیدنی های سیستان بلوچستان

سوار بر موج‌های چابهار

موج‌سواری از ورزش‌های محبوب آبی است. این ورزش در دسته ورزش‌های مهیج و خطرناک جای می‌گیرد و از سال 1950 که یک رشته مستقل اعلام شد، هرساله بر تعداد طرفدارانش اضافه می‌شود. موج‌سواری در ایران در آب‌های شمالی و جنوبی به صورت محدود انجام می‌شود. بهترین موج‌های آب‌های ایران متعلق به دریای عمان در محدوده چابهار است. کیفیت موج‌های موجود در این منطقه به قدری مطلوب این رشته ورزشی است که گاهی موج‌سواران حرفه‌ای را از سایر نقاط جهان به خود می‌کشاند. فوتبال ساحلی، دو، والیبال ساحلی، فوت وال (والیبال با پا)، تنیس ساحلی، کبدی ساحلی و هندبال ساحلی از دیگر ورزش‌هایی هستند که با سفر به چابهار می‌توان به آنها پرداخت.

جودو با امضای ایرانی

کشتی محلی کردستان «زوران پاتوله» نام دارد. این ورزش که قدمتی طولانی دارد، معمولا در چمن و یا زمین‌های خاکی با خاک نرم برگزار می‌شود. در زوران دو کشتی‌گیر لباس محلی کردی به تن می‌کنند؛ در مقابل یکدیگر گارد می‌گیرند، با دو دست شال کمر یا بند شلوار محلی یکدیگر را محکم می‌گیرند و سعی می‌کنند، تعادل دیگری را بر هم زده و یکدیگر را بر زمین بزنند.

مهم‌ترین مرکز اسکی در استان همدان پیست اسکی تاریک‌دره است. این پیست در 10 کیلومتری جنوب غربی جاده گنج‌نامه در شهر همدان و در دامنه‌های کوه‌های الوند قرار گرفته‌ و چشم‌اندازهای بکر و طبیعی دارد

اسکی در بهار

این روزها ورزش اسکی از محبوب ترین ورزش”‹های جوانان است. استان همدان که از سردترین استان‌های کشور محسوب می‌شود. به همین جهت پیست‌های اسکی این استان در اوایل بهار نیز همچنان پوشیده از برف است و امکان اسکی را برای دوستداران این ورزش فراهم می‌کند. مهم‌ترین مرکز اسکی در استان همدان پیست اسکی تاریک‌دره است. این پیست در 10 کیلومتری جنوب غربی جاده گنج‌نامه در شهر همدان و در دامنه‌های کوه‌های الوند قرار گرفته‌ و چشم‌اندازهای بکر و طبیعی دارد. طول پیست تاریک‌دره 1600 متر است و با توجه به امکانات و تجهیزات پس از شمشک و دیزین سومین پیست‌ بین‌المللی کشور محسوب می‌شود.

در خلیج فارس زیرآبی بروید

دنیای زیر آب همیشه برای انسان وسوسه انگیز بوده است. همین وسوسه و کنجکاوی است که غواصی را به یکی از محبوب‌ترین ورزش‌ها تبدیل کرده است. ضمن این‌که غواصی امروزه یکی از ارکان اصلی گردشگری دریایی است. گردشگران بسیاری در سراسر جهان با حضور در سواحل دریاها و اقیانوس‌ها به غواصی و مشاهده انواع پدیده‌ها و جاذبه‌های زیر آب اعم از طبیعی و تاریخی می‌پردازند. تقاضا برای این فعالیت ورزشی به حدی زیاد است که در بسیاری از مراکز گردشگری ساحلی و دریایی، مدارس آموزش غواصی ایجاد شده است تا گردشگرانی که مهارت‌های لازم را ندارند، بتوانند با آموزشی کوتاه‌مدت و چند ساعته به صورت محدود از لذت غواصی بهره‌مند شوند. تنوع گونه‌های زیستی و جانوری موجود در خلیج فارس، آن را به آکواریومی بزرگ و رنگارنگ تبدیل کرده است. گردشگران با غواصی در آب‌های خلیج فارس، امکان مشاهده صدها گونه ماهی، لاک‌پشت‌های دریایی، مرجان‌ها و گونه‌های گیاهی مختلف را خواهند داشت.

ماهی‌های تهران را بگیرید

ماهیگیری ورزشی مفرح است که به سبب تماس با آب سبب آرامش روح و روان انسان هم می‌شود. به دلیل بی‌نیازی به شرایط جسمی و سنی خاص، ماهیگیری به عنوان ورزشی همگانی شناخته می‌شود. دریاچه سد لتیان در 25 کیلومتری شمال شرق تهران روی رودخانه جاجرود قرار دارد و ماهی‌هایی چون کپور، کراس، ماهی سفید رودخانه‌ای، ماهی زرد و قزل‌آلا از گونه‌های آبزی موجود در این منطقه هستند. البته اگر راهی لتیان شدید تنها به ماهیگیری فکر نکنید چرا که می‌توانید از دیگر فعالیت‌های ورزشی که در دریاچه لتیان صورت می‌گیرد مثل قایقرانی و اسکی روی آب هم استفاده کنید. البته ناگفته نماند که در طی سال‌های گذشته به سبب حضور گردشگران و رعایت نکردن نکات بهداشتی، آلودگی‌های محیطی این دریاچه زیاد شده و از جمعیت ماهی‌ها به میزان زیادی کاسته شده است. گردشگران می‌توانند با حفظ ارزش‌های زیست‌محیطی در کم کردن این مشکلات نقش بسزایی داشته باشند.

سفر به قصد ورزش - آکا

یک کشتی با صدهزار تماشاگر

اوج مسابقات کشتی باچوخه که معمولا در چهار فصل و در مناسبت‌های مختلف در استان خراسان شمالی برگزار می‌شود، روز چهاردهم فروردین در اسفراین است. در این روز فروشگاه‌ها، ادارات و مدارس اسفراین برای برگزاری مطلوب این مسابقات به حال تعطیل درمی‌آید و مردم خونگرم این خطه از کشورمان از 70هزار نفر تماشاگر این رشته ورزشی پذیرایی می‌کنند.

برگزاری مسابقات کشتی در روزهای دوازدهم و سیزدهم فروردین در شهرستان مانه و سملقان، شیروان، نیشابور، قوچان، جوین، سبزوار، فاروج، چناران و بجنورد از جمله آن است. مسابقه‌ای که روز چهاردهم فروردین در اسفراین با حضور ورزشکاران این رشته از استان‌های مختلف کشورمان برگزار می‌شود در حقیقت عرصه زورآزمایی چوخه کاران زبده استان‌های خراسان است.

کشتی چوخه در اصل نامی کردی دارد و از آنجا که بیشتر مردم شمال خراسان کرد زبان هستند این ورزش بین آنها معمول شده و پس از مدتی اداره کل تربیت بدنی خراسان سابق با برگزاری رقابت‌ها آن را باچوخه نامگذاری کرد. اسم چوخه که امروزه بر کشتی محلی خراسان گذاشته شده از لباسی که کشتی گیران آن هنگام مبارزه به تن می‌کنند، گرفته شده است.

مدت مسابقه چوخه ده دقیقه است که اگر در این مدت نتیجه مسابقه معلوم نشود، کشتی‌گیران با استراحت کوتاهی، پنج دقیقه دیگر نیز به مسابقه ادامه می‌دهند تا پهلوان نخست مشخص شود. در این رقابت، پهلوانان پیش از ورود به میدان مبارزه وضو می‌گیرند و با حالی معنوی وارد میدان شده و پس از روبوسی با حریف و به دستور داور که معمولا از پیشکسوتان کشتی باچوخه است، مبارزه را شروع می‌کنند و در پایان نیز برنده و بازنده همدیگر را در آغوش می‌گیرند تا منش پهلوانی آنها به تماشاگران نیز ثابت شود.

فرش، پشتی، گوسفند و حتی شتر از جمله جوایز برندگان این مسابقه است. هرچند جمعیت شهر اسفراین حدود 70 هزار نفر است اما برای دیدن این آیین، جمعیتی بیش از کل جمعیت شهر در محل برگزاری آن جمع می‌شود. برخلاف بسیاری از ورزش‌ها، مخاطب کشتی با چوخه تنها مردان نیستند زنان این شهر حتی با کودکانشان از تماشاگران پرو پاقرص این ورزش آیینی محسوب می‌شوند.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات