سیستان و بلوچستان بهشتی است که اگر پا به آن بگذارید، علاقمند آثار باستانی اش می شوید. حتی اگر اصولا خود را طرفدار فرهنگ باستانی و معماری قدیمی ایران هم ندانید، باز در این سرزمین بهانه های زیادی برای تاریخ دوستی تان وجود دارد. بهانه هایی مثل معماری به جا مانده از بنایی که قبلا آتشکده بوده و حالا یک ساختمان نیمه کاره اما باشکوه.

ملاقات با رزمگاه سیاوش در زابل

قدمت این آتشکده که به آتشکده کرکوشاه هم معروف است، به زمان کیخسرو هخامنشی نسبت داده‌ می شود و بنا بر روایات تا قرن هفتم هجری سرپا و سالم بوده است. آتشکده ای که حتی ردپای آن به کتب نگارنده های اسلامی، شعرا و سفرنامه نویسان هم رسیده و از همه مهم تر، ردپایی در شاهنامه فردوسی هم دارد.

این آتشکده تا قرن 17 هجری که قزوینی آن را وصف کرده است بسیار خرم و زیبا بوده و جزو چهار آتشکده مهم ایران به شمار می رفته که موبدان آن جایگاه ویژه‌ای در فرهنگ زردشتی داشتند. حتی گفته می شود که فردوسی برای نگارش شاهنامه و تحقیقات خود نزد موبد این آتشکده آمده است. براساس مدارک موجود از آتش این آتشکده که همواره روشن بوده و در بین زرتشتیان قداست خاصی داشته است برای روشن کردن آتش در سایر آتشکده ها استفاده می کردند. احترام بسیاری مردمان این شهر برای این آتشکده قائل هستند و به گنبد رستم نیز مشهور بوده است.

ملاقات با رزمگاه سیاوش در زابل

معماری بنا بصورت یک چهار طاقی چسبیده به هم است که روی هر کدام شاخ گاو بزرگی بوده و در آن آجرهای بزرگ ساسانی به چشم می خورد. ملاقات با رزمگاه سیاوش در زابل

 چون حال بر این جمله بود کیخسرو آن جا شد و پلاس پوشید و دعا کرد، ایزد تعالی آن جا روشنایی فرا دید آورد که اکنون آتشگاه است چون آن روشنایی بر آمد برابر تاریکی، تاریکی ناچیز گشت و کیخسرو و رستم به پای قلعه شدند و به منجنیق آتش انداختند و آن انبارها همه آتش گرفت چندین ساله که نهاده بود و آن قلعه بسوخت و افراسیاب از آن جا به جادویی بگریخت و دیگر کسان بسوختند و قلعه ویران شد ، پس کیخسرو این بار به یک نیمه آن شارستان و سیستان به کرد و آتشگاه کرکویه و آن آتش گویند آن است، آن روشنایی که فرادید و گبرکان چنین گویند که آن هوش گرشاسب است و حجت آرند به سرود کرکوی بدین سخن.»

 

بخش گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
گردآوری توسط بخش شهرهای سیستان بلوچستان- دیدنی های سیستان بلوچستان سایت آکاایران

  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات