اینجا بهشت بلوچستان است. روستایی به نام تمین از توابع بخش میرجاوه زاهدان که با آب و هوای منحصر به فرد و طبیعت زیبایش، گزینه خوبی برای یک سفر نوروزی به حساب می آید.

تمین در 65 کیلومتری جنوب غربی شهر میرجاوه واقع شده است که  از جنوب به کوه تفتان و از شمال به سیاه کوه محدود می‌شود. آب و هوای این روستا تابستان ها خنک و در زمستان ها سرد است. بنابراین بهار بلوچستان وقت خوبی است تا به تمین سری بزنید و از هوای خنک آن بهره ببرید. جایی که قدم به قدم درختان خودروی انجیر کوهی، بنه، ارچن، گز و گواتام (بادام کوهی) به چشم می خورند.

کوه های تمین منابعی غنی و سرشاری از گیاهان دارویی درمنه، کلپوره، اسپنتان، مور، زامبول و درنگ است که در درمان بسیاری از بیماری ها در این منطقه کاربرد دارد. از صمغ درخت موسوم به گونجک برای مسائل دندان پزشکی استفاده می شود.

بهشت کوچک بلوچستان - آکا

آثار تاریخی تمین

آتشفشان نیمه فعال تفتان در تاریخچه و تمدن مردم این منطقه  نقش مهمی را ایفا می کند. کوه تفتان یکی از قلل مرتفع ایران می باشد که در بلوچستان باعث ایجاد تنوع آب و هوایی گردیده است و همین تنوع آب و هوا و پوشش گیاهی باعث جذب انسان به سویش شده که با جذب انسان ها تمدن تفتان بوجود آمده است.

 در شهرستان زاهدان  75 اثر تاریخی، فرهنگی شناسایی شده است که از این میزان تعداد 23اثر تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که 50درصد این آثار اعم از ثبتی و شناسایی شده در بخش میرجاوه جای گرفته که سهم تمین قابل توجه است.

بهشت کوچک بلوچستان - آکا

دهستان تمین دارای آثاری از قبیل تپه های باستانی، قبرستانهای، چله خانه، معماری صخره ای، آسیاب های آبی، قلعه ها، قبرستان هفتاد ملا، کوره های ذوب فلز در نواحی مختلف وغار های باستانی است که همه نشان از استقرار عظیم انسانی در این دهستان دارد. قدمت آثار باستانی در این منطقه بنا بر شواهد و ابزار بدست آمده حاکی از وجود تمدن در اطراف تفتان و به میزان 100هزار سال پیش دارد.

قلعه تمین

این اثر با مساحت 3هزار متر مربع و 25متر ارتفاع بر فراز صخره ای بلند با مصالح بومی همانند سنگ و گل رس ساخته شده است. قلعه مذکور با قدمتی 250 ساله مرکز فرماندهی حاکمان منطقه همچون «سید خان» و «مدت خان» و «نورمحمد خان» بوده است.

این قبرها در غاری طبیعی بنا شده اند و به همین علت از باد و باران محفوظ هستند، آفتاب هیچ وقت بر این قبرها نمی تابد و همیشه در سایه قرار دارند و بنای قبرها از خشت ساخته شده است

قبرستان تمین

قبرستان باستانی تمین که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده به عنوان یکی از آثار ارزشمند باستانی دهستان به شمار می رود. این قبرستان دارای قبرهای چهار گوش ساده است که با سنگ پوشانیده شده اند. یکی از نکات قابل توجه در این گورستان این است که در بیش از 60 درصد قبور اصل رو به قبله بودن رعایت نشده است که این احتمال را تقویت می کند که این گورها مربوط به بزرگان زرتشتی است.

شواهد تاریخی هم چون هجرت بزرگان اشکانیان (که زرتشتی بودند) به اطراف تفتان در کتب تاریخی ثبت گردیده است. این قبرها در غاری طبیعی بنا شده اند و به همین علت از باد و باران محفوظ هستند، آفتاب هیچ وقت بر این قبرها نمی تابد و همیشه در سایه قرار دارند و بنای قبرها از خشت ساخته شده است.

یکی دیگر از قبرستان های تمین قبرستان هفتاد ملا است که در روستای «روپس» یکی از توابع دهستان تمین واقع شده است. تمین به سه قسمت تقسیم شده است: تمین پایین(بن ده)تمین وسط (کلات)و تمین بالا و در این منطقه نژادهای کرد، حسینی و شهنوازی سکونت دارند.

بهشت کوچک بلوچستان - آکا

چشمه آب معدنی موسی

در سفر به تمین آبشاری زیبا را خواهید دید که از دل کوه می جوشد و بزرگترین


منبع تبیان

گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

آثار باستانی استان سیستان و بلوچستان

تبلیغات