loading...

مسیر 165 کیلومتری دامغان ـ دیباج ـ گلوگاه ـ بندر گز، شاید نزدیکترین راهی باشد که شما را از دشتی کویری به کناره دریا می رساند. آن هم تنها با 2 ساعت رانندگی در جاده ای که دشت و کوه و جنگل و دریا همسفران شما هستند و تا رسیدنتان به مقصد یکی یکی از میانه راه با شما خداحافظی می کنند!

این یعنی سفر کردن به تمام جلوه های طبیعت در کوتاه ترین زمان ممکن! این جاده اگرچه برای راننده های تازه کار چندان مناسب نیست، اما مسیر آرام و خلوت آن هر چیزی را که شما از طبیعت انتظار دارید در اختیارتان قرار می دهد. از دشت تا کوهستان... از جنگل تا دریا...

دیباج را که پشت سر بگذارید، طبیعت تصمیم می‌گیرد که به رنگی دیگر درآید. آهسته آهسته دنیای اطرافتان سبز و باطراوت می شود و اگر شیشه های پنجره را پایین بکشید، نسیم لطیف بهار را هم روی صورتتان حس خواهید کرد

نقطه آغاز

سفر از دشت کویری دامغان شروع می شود. شهری که سال هاست با جاذبه های منحصر به فردش در گوشه از منطقه میانی ایران جا خوش کرده و تاریخ پر رونق جاده ابریشم و خراسان همیشه پر رونق را از سر گذرانده است. شهری که حتی سابقه پایتخت بودن را هم داشته است و امروز در میانه راهی قرار گرفته که از یک سو به تهران می‌رسد و از سوی دیگر به مشهد، پایتخت مذهبی ایران.

30 کیلومتر را که به سوی شمال طی کنید، به چشمه علی می‌رسید. تفرجگاه با صفایی که جان می دهد برای چند دقیقه دور هم نشستن و چای نوشیدن و استراحت کردن. اما اگر توانستید از آرامش و طراوت چشمه علی دل بکنید، باید مسیرتان را به سمت دیباج ادامه دهید. البته تا این‌جا جاده مشکلی ندارد، اما از این به بعد، مسیر یا خاکی است و یا آسفالت مناسبی ندارد. این جاده خاکی باعث می‌شود که با سرعت کمتری مسیر را طی کنید یعنی چیزی حدود 40 تا 60 کیلومتر  در ساعت. اما این سرعت کم به دیدن جاذبه های منطقه می ارزد!

دیباج را که پشت سر بگذارید، طبیعت تصمیم می‌گیرد که به رنگی دیگر درآید. آهسته آهسته دنیای اطرافتان سبز و باطراوت می شود و اگر شیشه های پنجره را پایین بکشید، نسیم لطیف بهار را هم روی صورتتان حس خواهید کرد. از این جا به بعد کم کم باید شامه تان را برای بو کشیدن دریا آماده کنید! دریای خزر لحظه به لحظه به شما نزدیک تر می شود و بوی شن های کم کشیده کم کم فضای ماشینتان را پر خواهد کرد.

از کویر تا دریا در 2 ساعت! - آکا

از گشت دشت تا سرخ گریوه، جاده خلوت خلوت است. آنقدر که جز صدای پرندگان چیزی نخواهید شنید. این سکوت تا رسیدن به روستاهای آرام و زمین های کشاورزی ادامه دارد. به سفید چاه که برسید، این سکوت و آرامش برایتان جایش را به شگفتی خواهد داد! قبرستان سفید‌چاه، اولین قبرستان مسلمانان در ایران رو به رویتان قرار دارد و شما می توانید ضریح چوبی امام‌زاده را که با گنبد نقره‌گونش در دل این دره زیبا می‌درخشد ببینید. ضریحی که بنا بر نوشته‌ کنده‌کاری شده‌اش، قدمتی به اندازه۸۴۰ سال دارد! در این قبرستان بی نظیر، نقش‌های عجیب روی سنگ‌های قبور بنا بر روایت‌ها بر اساس شغل مرده کشیده‌ شده است اما بعد از مرگ آخرین بازمانده‌ سنگ‌تراشان و حکاکان مصیب‌محله، عمر حکاکی روی سنگ‌ها به ویژه سنگ‌های سیاه نیز به پایان رسید. حالا شما بعد از نزدیک به هزار سال می توانید با تماشای آنها اطلاعات اهل قبور را دریابید.

بوی خاک... بوی دریا...

اگر توانستید از گورستان سفید چاه با تمام جاذبه های تاریخی اش دل بکنید و راهی جاده شوید، از این‌جا به بعد، درختان جنگل هیرکانی خواهید دید که در جاده‌ای باریک در میان سبزهای بالابلند، قرار گرفته اند. حالا کم کم وارد قسمت هیجان انگیز جاده می شوید! جایی که مسیر شبیه ریل ترن هوایی پارک‌های تفریحی، پیچ و تاب می خورد و در سراشیبی تندی پیش می رود.

وقتی به انتهای سرازیری جاده رسیدید درختان کم کم از جلوی چشمتان کنار می‌روند و نمایی از شهر کردکوی و خلیج گرگان پدیدار می‌شود. حالا احتمالا مسیری را که به سوی میانکاله می‌رود می بینید. همان مسیری که خلیج گرگان را از دریای مازندران جدا می‌کند.


گروه گردشگری تبیان

 

گردآوری ایران شناسی آکاایران


تبلیغات