برای چند ساعت تماشا کردن ابرها از فاصله نزدیک، حتما نیاز نیست که به آسمان پرواز کنید. ابرها روی زمین سفت هم می توانند شما را احاطه کنند و در خود فرو ببرند! برای آنکه رویای کودکانه سفر به ابرها را تحقق ببخشید، کافی است کوله پشتی تان را بردارید و یک بلیط به مقصد سمنان بگیرید. جنگل ابر در شمال شرق سمنان انتظار شما را می کشد!

راه رفتن روی ابرها - آکا

می گویند منطقه ابر فصل ممیز اقلیم هاست. جایی که اقلیم خشک مرکز ایران از آب و هوای مرطوب شمال کشور جدا می شود و مرز استان سمنان و گلستان را مشخص می کند.

این منطقه از معدود مناطقی است که رشته کوه البرز در آن به حداقل عرضی خود رسیده و تقریبا از یک شاخه اصلی تشکیل شده است. بنابراین ابرهاى گرفتار در پشت این دیواره از لابه‌لاى دره‌ها به سمت جنوب سرازیر مى‌شوند و به همین دلیل تقریبا از بعدازظهر تا نیمه‌هاى شب با سرد شدن هوا ابرها به حدی پایین می آیند که به نظر می رسد جنگل روى ابرها سوار شده است. آن وقت است که می توانید مطمئن باشید سرتان لا به لای ابرهای متراکم فرو رفته و اگر کمی حوصله کنید و ارتفاعات جنگل را پشت سر بگذارید، می توانید آسمان بالای ابرها را هم ببینید! این فرو رفتگی جنگل در مه غلیظ و ابر، مهم ترین دلیل نامگذاری جنگل بوده است.

از بعدازظهر تا نیمه‌هاى شب با سرد شدن هوا ابرها به حدی پایین می آیند

که به نظر می رسد جنگل روى ابرها سوار شده است. آن وقت است که می توانید مطمئن باشید سرتان لا به لای ابرهای متراکم فرو رفته است!

منطقه ابر به دلیل ارتفاع زیاد از سطح دریا، پایین بودن درجه حرارت در فصل گرما و وجود چشمه‌های فراوان و پوشش جنگلی متنوع تکه ای جدا شده از استان سمنان به چشم می آید که به دلیل همین ویژگی ها، گردشگران زیادی را از دورترین نقاط کشور به خود جذب می کند.

راه رفتن روی ابرها - آکا

در قسمت‌هاى جنوبى جنگل، یعنى قسمتى که به تمدن نزدیک‌تر است، پوشش گیاهى تنک دیده مى‌شود اما در عوض در عمق جنگل تپه‌هاى پرشیبی وجود دارد که سراسر پوشیده از درختان بلند است. به همین دلیل است که مناطق ابتدایى جنگل ابر، ییلاق چوپانان گلستانى است، اما در عمق جنگل اثرى از انسان دیده نمى‌شود.

اما حیات وحش جنگل ابر هم به اندازه طبیعت آن جالب است. خرس قهوه‌ای، گرک، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش کل و بز، شوکا، کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول حیوانات و پرندگانی هستند که در این جنگل زندگی می کنند.

جنگل ابر که یکی از بازماندگان جنگل های هیرکانی محسوب می شود،

می‌توانند همچون موزه زنده‌ای برای جذب گردشگران داخلی و خارجی

مورد استفاده قرار گیرد

جنگل جهانی

جنگل ابر شاهرود که با 35 هزار هکتار وسعت، دنباله جنگل‌های سرسبز شمال کشور به شمار می رود به سه دلیل برای دنیا اهمیت دارد. اول این که قسمتی از جنگل‌های باستانی هیرکانی است و گیاهان دارویی آن کم نظیر است.

دلیل دوم مربوط به«اکوتن» این ناحیه می‌شود؛ یعنی مرز میان‌بند بین دو اکوسیستم منطقه نیمه بیابانی و جنگلی. به‌طوری که می‌توان در جنگل‌های این ناحیه درختان سوزنی برگ را در کنار درختان پهن برگ مشاهده کرد که این امر در گونه‌های جانوری هم تاثیرگذار بوده است.

راه رفتن روی ابرها - آکا

دلیل سوم آنکه به‌خاطر جغرافیای خاص منطقه که دو منطقه کم ارتفاع و بلند را در کنار هم قرار داده است، شاهد تشکیل اقیانوس ابر در این منطقه هستیم که پدیده کم نظیری در دنیا محسوب می‌شود.

 قدمت جنگل‌های هیرکانی که جزو بقایای دوران سوم زمین‌شناسی هستند از یک سو و وجود 80 گونه گیاهان چوبی به همراه گونه‌های گیاهی بسیار نادری مانند راش، بلوط، توسکا، نارون، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار، نمدار و... از سوی دیگر، نشان می‌دهد که این اراضی می‌توانند همچون موزه زنده‌ای برای جذب گردشگران داخلی و خارجی مورد استفاده قرار بگیرند.

عده ای از گردشگران این منطقه، گیاه‌شناسانی هستند که برای دیدن گونه‌های نادر گیاهی موجود در جنگل‌های هیرکانی به ایران می‌آیند و دسته دوم، توریست‌های عمومی هستند که بیشتر از کشورهای آسیای میانه و خاورمیانه به ایران می‌آیند.

جنگل ابر که (خوشبختانه) دست ‌نخورده‌ترین جنگل‌ ایران محسوب می شود، در35 کیلومترى شمال شرق سمنان قراردارد. برای دیدن این جنگل باید به مرز استان سمنان و استان گلستان سفر کنید. یعنی درست در 50 کیلومتری شمال شرق شاهرود و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان. جایی که روستای ابر با جنگل منحصر به فردش قرار گرفته است.


گروه گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

مسیر جنگل ابر

تبلیغات